Ciekawostki o sawannie

Sawanna ciekawostki - to rozległy obszary trawiaste leżące w strefie międzyzwrotnikowej. Porasta go głównie sucholubna trawa oraz nieliczne drzewa. Cechą charakterystyczną jest wyraźnie zaznaczona pora sucha i deszczowa.

Występowanie

Sawanna występuje jedynie w strefie międzyzwrotnikowej. Zajmuje ona znaczny obszar Afryki - około 1/3 jej powierzchni. W Ameryce Południowej pokrywa powierzchnię na północ i południe od strefy lasów równikowych. Znaleźć ją można także w Indiach, czy wschodniej Australii.

Roślinność na sawannie

W porównaniu do innych terenów roślinność sawanny jest dość uboga. Porasta ją głównie sucholubna trawa potrafiąca osiągnąć nawet 5 metrów wysokości (np. trawa słoniowa). Niektóre z nich porastają także drzewa, do których należą akacja, palmy, baobaby.

Zwierzęta sawanny

Na sawannach występuje wiele gatunków zwierząt roślinożernych. Zazwyczaj żyją one w dużych stadach. Należą do nich słonie, zebry, żyrafy, antylopy, bawoły, czy nosorożce. Ze zwierząt mięsożernych na sawannie żyją lwy, lamparty, gepardy, czy likaony. Z pozostałych zwierząt można spotkać także sępy, strusie, węże, gekony, czy kameleony.

W daleszej części tekstu sawanna ciekawostki dowiesz się, dlaczego dochodzi tam do pożarów, jak długo trwa pora sucha i deszczowa, a także jakie zwierzęta tam żyją.

Sawanna ciekawostki

1. W trakcie pory suchej często to chodzi do samozapalenia wyschniętej roślinności. Powstają wówczas krótkotrwałe pożary. Ciekawostką jest fakt, że baobaby i akacje porastające te tereny nigdy nie zapłoną. Ze względu na grubą korę są one odporne na  krótkotrwały ogień. Takie rośliny nazywa się pirofitami.

2. Na sawannie występują dwie pory - sucha i deszczowa. Pierwsza z nich charakteryzuje się brakiem deszczu, wysoką temperaturą i bezchmurnym niebem. W miarę zbliżania się do zwrotnika, tym dłużej trwa pora sucha. Zazwyczaj trwa ona od 5 do 7 miesięcy. Wyjątek stanowi sawanna kolczasta, gdzie pora sucha może trwać nawet kilka lat. Gdy słońce znajduje się wysoko na niebie, to znak, że nadeszłą pora deszczowa. Wówczas temperatury są niższe i występują opady.

Zebry to mieszkańcy sawanny

Zebry zamieszkujące sawanne

3. Zwierzęta roślinożerne mają swoje sposoby, aby uniknąć ataki drapieżników. Strusie i gazele wykorzystują swoją prędkość. Słonie czerpią korzyści ze swoich dużych rozmiarów i siły. Żyrafa dzięki swojej dużej wysokości jest w stanie dostrzec potencjalnego agresora z daleka.

4. Drzewa porastające sawannę potrafią przechowywać wodę na czas pory suchej. Posiadają dodatkową wodę w cebulach, pniu oraz korzeniu.

5. Gleby na tych terenach są bardzo zróżnicowane.

6. Sawanna zajmuje 1/3 powierzchni kontynentu afrykańskiego.

7. W Brazylii tereny, na których znajduje się sawanna nazwa się campo, w Wenezueli llanos.

8. Na tych terenach temperatura waha się w zakresie od 20 do 30 stopni Celsjusza. Nie ulega ona drastycznej zmianie, jest na bardzo stopniowa.

Cechą charakterystyczną sawanny jest wysoko rosnąca trawa

Cechą charakterystyczną sawanny jest wysoko rosnąca trawa
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)