Sawanna - ciekawostki, roślinność i zwierzęta

Sawanna - ciekawostki, roślinność i zwierzęta

Ciekawostki o sawannie

Sawanna ciekawostki - to rozległy obszary trawiaste leżące w strefie międzyzwrotnikowej. Porasta go głównie sucholubna trawa oraz nieliczne drzewa. Cechą charakterystyczną jest wyraźnie zaznaczona pora sucha i deszczowa.

Występowanie

Sawanna występuje jedynie w strefie międzyzwrotnikowej. Zajmuje ona znaczny obszar Afryki - około 1/3 jej powierzchni. W Ameryce Południowej pokrywa powierzchnię na północ i południe od strefy lasów równikowych. Znaleźć ją można także w Indiach, czy wschodniej Australii.

Roślinność na sawannie

W porównaniu do innych terenów roślinność sawanny jest dość uboga. Porasta ją głównie sucholubna trawa potrafiąca osiągnąć nawet 5 metrów wysokości (np. trawa słoniowa). Niektóre z nich porastają także drzewa, do których należą akacja, palmy, baobaby.

Zwierzęta sawanny

Na sawannach występuje wiele gatunków zwierząt roślinożernych. Zazwyczaj żyją one w dużych stadach. Należą do nich słonie, zebry, żyrafy, antylopy, bawoły, czy nosorożce. Ze zwierząt mięsożernych na sawannie żyją lwy, lamparty, gepardy, czy likaony. Z pozostałych zwierząt można spotkać także sępy, strusie, węże, gekony, czy kameleony.

W daleszej części tekstu sawanna ciekawostki dowiesz się, dlaczego dochodzi tam do pożarów, jak długo trwa pora sucha i deszczowa, a także jakie zwierzęta tam żyją.

Sawanna ciekawostki

1. W trakcie pory suchej często to chodzi do samozapalenia wyschniętej roślinności. Powstają wówczas krótkotrwałe pożary. Ciekawostką jest fakt, że baobaby i akacje porastające te tereny nigdy nie zapłoną. Ze względu na grubą korę są one odporne na  krótkotrwały ogień. Takie rośliny nazywa się pirofitami.

2. Na sawannie występują dwie pory - sucha i deszczowa. Pierwsza z nich charakteryzuje się brakiem deszczu, wysoką temperaturą i bezchmurnym niebem. W miarę zbliżania się do zwrotnika, tym dłużej trwa pora sucha. Zazwyczaj trwa ona od 5 do 7 miesięcy. Wyjątek stanowi sawanna kolczasta, gdzie pora sucha może trwać nawet kilka lat. Gdy słońce znajduje się wysoko na niebie, to znak, że nadeszłą pora deszczowa. Wówczas temperatury są niższe i występują opady.

Zebry to mieszkańcy sawanny

Zebry zamieszkujące sawanne

3. Zwierzęta roślinożerne mają swoje sposoby, aby uniknąć ataki drapieżników. Strusie i gazele wykorzystują swoją prędkość. Słonie czerpią korzyści ze swoich dużych rozmiarów i siły. Żyrafa dzięki swojej dużej wysokości jest w stanie dostrzec potencjalnego agresora z daleka.

4. Drzewa porastające sawannę potrafią przechowywać wodę na czas pory suchej. Posiadają dodatkową wodę w cebulach, pniu oraz korzeniu.

5. Gleby na tych terenach są bardzo zróżnicowane.

6. Sawanna zajmuje 1/3 powierzchni kontynentu afrykańskiego.

7. W Brazylii tereny, na których znajduje się sawanna nazwa się campo, w Wenezueli llanos.

8. Na tych terenach temperatura waha się w zakresie od 20 do 30 stopni Celsjusza. Nie ulega ona drastycznej zmianie, jest na bardzo stopniowa.

Cechą charakterystyczną sawanny jest wysoko rosnąca trawa

Cechą charakterystyczną sawanny jest wysoko rosnąca trawa

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa