Tadż Mahal ciekawostki - niesamowite fakty o Tadż Mahal

Tadż Mahal ciekawostki - niesamowite fakty o Tadż Mahal

Tadż Mahal ciekawostki

Tadż Mahal ciekawostki - dowiedz się dlaczego budynek bywa nazywany świątynią miłości, kto go wybudował, a także z jakiego powodu może przestać istnieć. Poznaj niesamowite ciekawostki o Tadż Mahal.

Legenda o powstaniu Tadż Mahal

Grobowiec został wybudowany na rozkaz cesarza Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. Obiekt wzniesiono ku pamięci jego zmarłej żony Mumtaz Mahal. Kobieta zmarła w trakcie porodu czternastego potomka w 1631 roku. Według legendy kobieta będąca na granicy śmierci, zażądała od męża by ten przysiągł jej trzy rzeczy - nigdy więcej się już nie ożeni, będzie opiekować się dziećmi, a także wzniesie obiekt upamiętniający jej śmierć. Zakochany mężczyzna obiecał żonie spełnić wszystko co zapragnie. Krótko po śmierci Szahdżahan przystąpił do wzniesienia budynku upamiętniajacego Mumtaz Mahal. Cesarz zapragnął, aby grobowiec był niepowtarzalny. Rozkazał żołnierzom obcięcie kciuków wszystkim robotnikom zaangażowanym w budowę. Miało to uniemożliwić wybudowanie kopii Tadż Mahal. Informacji tej nie potwierdza żadne oficjalne źródło.

Ciekawostki o Tadż Mahal

1. Tadż Mahal budowano przez 22 lata - od 1632 do 1654 roku. Na budowie pracowało około 25 tysięcy robotników. Oficjalne źródła nie wskazywały nazwiska architekta. Taki zabieg miał sugerować, iż jest nim sam Szahdżahan. W rzeczywistości budynek zaprojektował Ustaz Ahmad Lahori.

2. Do wybudowania mauzoleum wykorzystano marmur, który sprowadzano z kamieniołomu oddalonego blisko 350 kilometrów. Na wielu zdjęciach obiekt sprawia wrażenie jakoby był białego koloru. Agra, czyli miejsce gdzie znajduje się Tadż Mahal, to 8. najbardziej zanieczyszczone miast świata. Brudne powietrze i woda prowadzą do powolnej zmiany koloru budowli. Z tego powodu wydano zakaz działania obiektów przemysłowych w promieniu 50 km od grobowca.

3. W pierwszej połowie XIX wieku budynek zaczął popadać w ruinę. Obiekt stawał się zaniedbany i zarośnięty. Wysunięto nawet propozycję rozebrania Tadż Mahal i sprzedania budulca do Londynu. Z uwagi na brak kupca zrezygnowano z tego i postanowiono odnowić konstrukcję.

4. Ciało Mumtaz Mahal spoczęło w grobowcu w złotej trumnie. Jej mąż postanowił obsypać trumnę diamentami i perłami. Grobowiec był pilnowany za dnia i nocą przez 2000 tysiące żołnierzy.

Tadż Mahal otaczają cztery minarety o wysokości 40 metrów każdy.

5. Według kolejnej legendy o Tadż Mahal, cesarzowi tak spodobał się wybudowany grobowiec, iż postanowił wybudować jego czarną kopię dla siebie. Władca nigdy nie przystąpił do realizacji tego pomysłu, zaś jego ciało pochowano przy ukochanej.

6. Jednym z głównych zagrożeń dla Tadż Mahal jest ciagle obniżający się poziom rzeki Jamuna. Doprowadza to do wysychania fundamentów. Ich całkowicie wyschnięcie może doprowadzić do katastrofy.

7. Według legendy cesarz Szahdżahan miał natychmiastowo osiwieć po śmierci żony.

8. Mumtaz Mahal urodziła łącznie 14 dzieci.

9. Tadż Mahal bywa nazywany świątynią miłości.

10. W piątki budynek jest wyłączony ze zwiedzania z uwagi na odbywające się modlitwy.

11. Władze obiektu całkowicie zakazały robienia zdjęć wewnątrz Tadż Mahal.

12. Tadż Mahal to symbol miłości między Szahdżahanem a jego ukochaną żoną.

13. 7 lipca 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

14. Zainteresował Cie tekst Tadż Mahal ciekawostki? W takim razie zapoznaj się także z ciekawostkami o Indiach.

15. Pewien bogaty mężczyzna wzniósł kopię Tadż Mahal w Bangladeszu. Chciał on, aby niezamożni mieszkańcy mieli szansę podziwiać ten budynek.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa