Big Ben w Londynie - ciekawostki i informacje

Big Ben w Londynie - ciekawostki i informacje

Big Ben ciekawostki

Big Ben ciekawostki - to jeden z najważniejszych symboli Londynu i Wielkiej Brytanii. Poznaj ciekawostki o Big Benie, historię powstania oraz skąd wzięła się jego nazwa.

Co to ten Big Ben?

Przez wielu nazwa Big Ben utożsamiana jest z wieżą, znajdującym się na jej szczycie zegarem i dzwonem. To dość spore i mylne uproszczenie. 12 września 2012 roku dla upamiętnienia 60-letniego panowania królowej Elżbiety zmieniono nazwę wieży zegarowej na Elizabeth Tower (Wieża Królowej Elżbiety). W rzeczywistości Big Ben to po prostu dzwon umieszczony we wnętrzu wieży.

Big Ben - symbol Londynu

Big Ben to jeden z najpopularniejszych symboli Londynu, ale także całej Anglii. Wizerunek tego obiektu znajduje się na wielu pocztówkach z tego miasta. To jeden z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych obiektów stolicy Anglii. Mieści się on praktycznie w samym centrum miasta.
W dalszej części tekstu przeczytasz o nieznanych ciekawostkach o Big Benie. Poznaj historię wybudowania wieży zegarowej, a także dowiedz się skąd pochodzi nazwa Wielkiego Dzwona.

Historia powstania wieży zegarowej

Pomysł wybudowania wieży zegarowej w tym miejscu powstał po pożarze Pałacu Westminsterskiego 16 października 1834 roku. Nad odbudową pałacu czuwali architekt Charles Barry oraz jego asystent Augustus W. Pugin. Prace trwały przez 24 lata. Pierwotny projekt nie przewidywał zegara na szczycie wieży. Na kartkach papieru dodano go dopiero w 1836 roku. Wzór zegara postanowiono wybrać na drodze konkursu. Najlepszą propozycję przedstawił Edmund Beckett Denison - z wykształcenia prawnik, zegarmistrz z zamiłowania. Niestety w trakcie budowy zauważono, że wieża jest za mała na projekt Denisona, co spowodowało znaczne opóźnienia w realizacji. Finalnie zegar zamontowano dopiero w kwietniu 1859 roku. Mechanizm po raz pierwszy został uruchomiony 31 maja 1859 roku, a wraz z nim wybił Big Ben.

Etymologia nazwy Big Ben

Istnieją dwie wersje dlaczego Wielki Dzwon został nazwany imieniem Ben. Pierwsza z nich wskazuje, iż nazwa ta pochodzi od imienia sir Benjamina Halla, który nadzorował budowę w 1858 roku. Według drugiej pochodzi ona od imienia popularnego w XIX wieku boksera Benjamina Caunta.
Big Ben ciekawostki - jak to jest z tą jego dokładnością, ile ich rzeczywiście było oraz kiedy planowane jest zakończenie jego renowacji.

Ile tych Big Benów było?

Oto jest pytanie! Pierwszy z nich o wadze szesnastu ton postanowiono przetestować na pałacowym dziedzińcu w 1856 roku. Jego żywot był dość krótki, gdyż rozpadł się po pierwszej próbie. Wykorzystując resztki Big Bena, został odlany nowy dzwon o wadze 13,5 tony i w 1859 roku zamontowany na wieży. Niestety po raz kolejny Wielki Dzwon zaliczył falstart, gdyż po dwóch miesiącach działania pękł. W 1862 roku dzwon został wymieniony na lżejszy.

Czy rzeczywiście Big Ben jest taki dokładny?

Zazwyczaj tak, jednak w swojej historii zaliczył dwie spektakularne wpadki. Pierwszą zaliczył w 1949 roku, gdy stado ptaków usiadło na wskazówce pokazującej minuty. Mechanizm zegarowy opóźnił się wówczas o 41 minut. Z pewnością starszym Londyńczykom zapadła w pamięć wpadką w sylwestrową noc w 1962 roku. Wielki Ben przywitał Nowy Rok z 10-minutowym opóźnieniem. Głównym winowajcą był obficie padający śnieg.

Przeczytaj także:

Ciekawostki o Londynie

Ciekawostki o Anglii

Londyn wieczorową porą

Londyn wieczorową porą wygląda przepięknie, zaś sam Big Ben świeci niesamowicie. Obecnie jednak obiekt jest w trakcie renowacji, która zostanie zakończona za około trzy lata. Turyście nie mają możliwości jego dzwonienia, albowiem będzie rozbrzmiewał jedynie na specjalne okazje - ogłoszenie nadejścia Nowego Roku, czy specjalne wydarzenia w rodzinie królewskiej, takie jak śluby. Mam nadzieje, że modernizacja Big Bena zakończy się jak najszybciej.

Potrzebny remont

W 2015 roku eksperci jednogłośnie stwierdzili, iż zarówno zegar, jak i dzwon potrzebują remontu. 21 sierpnia 2017 roku Big Ben rozbrzmiał po raz ostatni i będzie milczał aż do 2021 roku. No dobrze, milczał na co dzień, ale przypomni o sobie podczas ważnych wydarzeń państwowych, czy witania Nowego Roku.

Najsłynniejsze atrakcje

Big Ben i Tower Bridge to dwie najczęściej odwiedzane atrakcje w Londynie.

Stary, dobry Ben

W tym roku (2018) Big Ben skończy 159 lat.

Ciekawostki o Big Benie

1. Zgodnie z obserwacjami architektów konstrukcja ciągle się przechyla. W ich ocenie w ciągu 4 tysięcy lat budynek osiągnie taki sam poziom nachylenia jaki obecnie posiada Krzywa Wieża w Pizie.

2. Obecnie Big Ben milczy. Ostatnim razem mieszkańcy Londynu usłyszeli go 21 sierpnia 2017 roku.

3. Podczas przyjaznych warunków atmosferycznych dźwięk wydawany przez Big Ben'a słyszalny jest w promieniu 15 km.

4. Dzwon waży 13,5 tony - mniej więcej tyle samo co mały słoń.

5. Big Ben ma 2,28 metra wysokości i 2,75 metra szerokości.

6. Big Ben należy do wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii.

7. Podczas I Wojny Światowej Big Ben ucichł na okres dwóch lat. Co więcej Wieża Zegarowa nie była oświetlona nocą. Miało to zapobiec ewentualnemu atakowi na konstrukcję. Podobną taktykę zastosowano w trakcie II Wojny Światowej.

8. Firma opiekująca się stanem dzwonu zatudnia pracowników, którzy dostępni są przez całą dobę jeśli urządzenie ulegnie awarii.

9. Gdyby Big Ben powstawał dzisiaj, kosztowałoby to 222 tysiące dolarów.

Wieża Królowej Elżbiety

Wieża Królowej Elżbiety i czerwone piętrowe autobusy to symbole Londynu. Nazwa tej wieży została zmieniona w 2012 roku z okazji 60-lecia panowania królowej Elżbiety II. Nazwa znajdującego się we wnętrzu obiektu dzwonu pozostała bez zmian - to po prostu Big Ben.
Jeśli tekst Big Ben ciekawostki był dla Ciebie interesujący, zachęcam do zapoznania się z innymi zbiorami.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa