Big Ben ciekawostki

Big Ben to obecnie jeden z symboli Londynu i Wielkiej Brytanii. Poznaj ciekawostki o Big Benie, historię powstania oraz skąd wzięła się jego nazwa.

Co to ten Big Ben?

Przez wielu nazwa Big Ben utożsamiana jest z wieżą, znajdującym się na jej szczycie zegarem i dzwonem. To dość spore i mylne uproszczenie. 12 września 2012 roku dla upamiętnienia 60-letniego panowania królowej Elżbiety zmieniono nazwę wieży zegarowej na Elizabeth Tower (Wieża Królowej Elżbiety). W rzeczywistości Big Ben to po prostu dzwon umieszczony we wnętrzu wieży.

Big Ben - symbol Londynu

Big Ben to jeden z najpopularniejszych symboli Londynu, ale także całej Anglii. Wizerunek tego obiektu znajduje się na wielu pocztówkach z tego miasta. To jeden z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych obiektów stolicy Anglii. Mieści się on praktycznie w samym centrum miasta.
Big Ben ciekawostki - poznaj historię wybudowania wieży zegarowej, a także dowiedz się skąd pochodzi nazwa Wielkiego Dzwona.

Historia powstania wieży zegarowej

Pomysł wybudowania wieży zegarowej w tym miejscu powstał po pożarze Pałacu Westminsterskiego 16 października 1834 roku. Nad odbudową pałacu czuwali architekt Charles Barry oraz jego asystent Augustus W. Pugin. Prace trwały przez 24 lata. Pierwotny projekt nie przewidywał zegara na szczycie wieży. Na kartkach papieru dodano go dopiero w 1836 roku. Wzór zegara postanowiono wybrać na drodze konkursu. Najlepszą propozycję przedstawił Edmund Beckett Denison - z wykształcenia prawnik, zegarmistrz z zamiłowania. Niestety w trakcie budowy zauważono, że wieża jest za mała na projekt Denisona, co spowodowało znaczne opóźnienia w realizacji. Finalnie zegar zamontowano dopiero w kwietniu 1859 roku. Mechanizm po raz pierwszy został uruchomiony 31 maja 1859 roku, a wraz z nim wybił Big Ben.

Etymologia nazwy Big Ben

Istnieją dwie wersje dlaczego Wielki Dzwon został nazwany imieniem Ben. Pierwsza z nich wskazuje, iż nazwa ta pochodzi od imienia sir Benjamina Halla, który nadzorował budowę w 1858 roku. Według drugiej pochodzi ona od imienia popularnego w XIX wieku boksera Benjamina Caunta.
Big Ben ciekawostki - jak to jest z tą jego dokładnością, ile ich rzeczywiście było oraz kiedy planowane jest zakończenie jego renowacji.

Ile tych Big Benów było?

Oto jest pytanie! Pierwszy z nich o wadze szesnastu ton postanowiono przetestować na pałacowym dziedzińcu w 1856 roku. Jego żywot był dość krótki, gdyż rozpadł się po pierwszej próbie. Wykorzystując resztki Big Bena, został odlany nowy dzwon o wadze 13,5 tony i w 1859 roku zamontowany na wieży. Niestety po raz kolejny Wielki Dzwon zaliczył falstart, gdyż po dwóch miesiącach działania pękł. W 1862 roku dzwon został wymieniony na lżejszy.

Czy rzeczywiście Big Ben jest taki dokładny?

Zazwyczaj tak, jednak w swojej historii zaliczył dwie spektakularne wpadki. Pierwszą zaliczył w 1949 roku, gdy stado ptaków usiadło na wskazówce pokazującej minuty. Mechanizm zegarowy opóźnił się wówczas o 41 minut. Z pewnością starszym Londyńczykom zapadła w pamięć wpadką w sylwestrową noc w 1962 roku. Wielki Ben przywitał Nowy Rok z 10-minutowym opóźnieniem. Głównym winowajcą był obficie padający śnieg.

Przeczytaj także:

Ciekawostki o Londynie

Ciekawostki o Anglii

Londyn wieczorową porą

Londyn wieczorową porą wygląda przepięknie, zaś sam Big Ben świeci niesamowicie. Obecnie jednak obiekt jest w trakcie renowacji, która zostanie zakończona za około trzy lata. Turyście nie mają możliwości jego dzwonienia, albowiem będzie rozbrzmiewał jedynie na specjalne okazje - ogłoszenie nadejścia Nowego Roku, czy specjalne wydarzenia w rodzinie królewskiej, takie jak śluby. Mam nadzieje, że modernizacja Big Bena zakończy się jak najszybciej.

Potrzebny remont

W 2015 roku eksperci jednogłośnie stwierdzili, iż zarówno zegar, jak i dzwon potrzebują remontu. 21 sierpnia 2017 roku Big Ben rozbrzmiał po raz ostatni i będzie milczał aż do 2021 roku. No dobrze, milczał na co dzień, ale przypomni o sobie podczas ważnych wydarzeń państwowych, czy witania Nowego Roku.

Stary, dobry Ben

W tym roku (2018) Big Ben skończy 159 lat.

Wieża Królowej Elżbiety

Wieża Królowej Elżbiety i czerwone piętrowe autobusy to symbole Londynu. Nazwa tej wieży została zmieniona w 2012 roku z okazji 60-lecia panowania królowej Elżbiety II. Nazwa znajdującego się we wnętrzu obiektu dzwonu pozostała bez zmian - to po prostu Big Ben.

Więcej ciekawostek ze świata

Europa

Albania

Albania

Dlaczego powstało tutaj 700 tysięcy bunkrów, a także jak to się stało, że zespół koszykarek został wysłany na turniej szczypiornistek.
Andora

Andora

Kto zarządza tym krajem oraz z jakiego powodu w każdym domu musi znajdować się karabin.
Anglia

Anglia

Z jakiego błahego powodu można zostać uznanym zdrajcą nadając list oraz gdzie mieści się najstarszy pub świata.
Armenia

Armenia

Poznaj lokalizację biblijnej Arki Noego oraz dowiedz się dlaczego większość Ormian żyje poza swoim krajem.
Austria

Austria

Poznaj najmniejsze miasto na świecie z linią metra oraz przeczytaj czym jest Wieża Wariatów.
Belgia

Belgia

Kraj w którym produkuje się ponad 1000 gatunków piwa oraz największą ilość czekolady.
Białoruś

Białoruś

Przeczytaj dlaczego na Białorusi zakazano klaskania oraz z jakiego powodu jajka w mieście Lelczyce są sprzedawane na receptę.
Bułgaria

Bułgaria

Czy wiesz, że Bułgarzy żyją dłużej niż inne nacje oraz zawdzięczamy im istnienie jogurtu?
Chorwacja

Chorwacja

Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Cypr

Cypr

Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Czarnogóra

Czarnogóra

Poznaj lokalizację legendarnej Atlantydy oraz rozwiąż zagadkę niezliczonej ilości kotów zamieszkujących wyspę.
Czechy

Czechy

Poznaj miejsce, w którym najłatwiej znaleźć miłosc w Pradze oraz historię psa ratującego pięć ludzkich żyć.
Dania

Dania

Dlaczego Dania jest w ciągłym konflikcie z Kanadą oraz kim był król Bluetooth.
Estonia

Estonia

Co to takiego Kiiking, gdzie mieści się Studnia Czarownicy oraz jak wyglądają zawody noszenia żon.
Finlandia

Finlandia

Zapoznaj się z historią fińskiej sauny, z jakiego powodu Kaczor Donald nie był mile widziany w tym kraju oraz czym włoski premier uraził Finów.

Czy wiesz, że... czyli ciekawostki ze świata, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

zespół Metallica

jako pierwszy na świecie wystąpił na wszystkich kontynentach? 8 grudnia 2013 roku muzycy z Ameryki zagrali koncert na Antarktydzie. Wydarzenie odbywało się w argentyńskiej stacji badawczej Carlini i wzięło w nim udział nieco ponad 100 osób. Nie był to jednak pierwszy koncert na tej mroźnej ziemi - jako pierwsi zagrali tutaj brytyczycy z zespołu Nunatak w 2007 roku.

w Chinach

co 5 dni powstaje nowy wieżowiec, natomiast przez ostatnie 5 lat wybudowano ponad 30 lotnisk. W 25 miastach tego kraju funkcjonują liczne linie metra, znajdują się tutaj także 3 najdłuższe mosty na świecie. Co więcej, pociągi poruszają się po torach o długości 10 000 km, zaś samochody po 42 000 km autostrad.

Hindusi

nie używają sztućców do spożywania posiłków. W tym celu posługują się głównie rękoma, a właściwie prawą dłonią. W tej kulturze lewa uważana jest za nieczystą, gdyż w pewnych sytuacjach pełni rolę papieru toaletowego. Co więcej, tą dłonią nie powinno dotykać się drugiego człowieka.

angielska Królowa

jest daleką kuzynką Włada III Palownika - szerzej znanego jako Hrabia Drakula.

w Tajlandii

istnieje przepis pozwalający policjantowi wysłać kierowcę do pracy w kostnicy za prowadzenie pojazdu pod wpływem. Zapis ten wprowadzono z uwagi na zwiększającą się ilość wypadków na drodze powstałych w wyniku spożycia alkoholu. Działanie to ma na celu uświadomić kierowców, jakie mogą nastąpić skutki w wyniku ich nieodpowiedzialnego zachowania.

Burj Al Arab

czyli hotel mieszczący się w Dubaju, to jedyny na świecie taki obiekt, który posiada 7 gwiazdek. Noc w tym hotelu w najtańszej opcji kosztuje 1000$, zaś najdroższy pokój to wydatek rzędu 28 000$.

Masabumi Hosono

to jedna z około 730 osób, której udało się przeżyć katastrofę Titanica. Dla Japończyka nie był to jednak powód do zadowolenia. Jego rodacy okrzyknęli go tchórzem, gdyż nie umarł razem z większością.

Czesi

obchodzą dzień zakochanych dwa razy do roku - 14. lutego oraz 1. maja.

w Szwajcarii

prezydent wybierany jest co roku? Elekcji dokonuje Zgromadzenie Federalne spośród przedstawicieli Rady Związkowej. Prezydent pełni swą funkcje od 1 dnia stycznia, aż do ostatniego dnia grudnia. Co więcej, konstytucja tego kraju zabrania ponowny wybór tego samego prezydenta na następną kadencję. Od wielu lat na prezydenta desygnowany jest wiceprezydent mijającej kadencji.

w Wietnamie

znajduje się największa jaskinia na świecie? Hang Son Doong rozciąga się na długość 9 kilometrów. Została odkryta stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1991 roku. W jej wnętrzu można by umieścić kilka nowoczesnych wieżowców.

Mongolia

mimo iż nie posiada dostępu do morza, to dysponuje swoją własną marynarką wojenną. W jej skład wchodzi jeden statek, do którego obsługi zaangażowanych jest siedmiu żołnierzy. Ten okręt radzieckiej produkcji pływa po wodach jeziora Chubusuguł.

a Holendrzy

statystycznie są najwyższym narodem na świecie? Średni wzrost osoby dorosłej wynosi 185 cm.

Jeśli tekst Big Ben ciekawostki był dla Ciebie interesujący, zachęcam do zapoznania się z innymi ciekawymi zbiorami.
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)