Katedra Notre Dame w Paryżu

Katedra Notre Dame w Paryżu

Katedra Notre Dame ciekawostki

Katedra Notre Dame ciekawostki - dowiedz się kiedy planowano zburzenie obiektu, jak przebiegał tragiczny pożar oraz jakie wywołał skutki, a także co takiego znajdowało się na dachu i w skarbcu katedry.

Paryska katedra Notre-Dame to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych francuskich zabytków. Każdego roku odwiedzają ją miliony turystów i wiernych. Poznaj nieznane ciekawostki o tym obiekcie.

Pożar katedry Notre-Dame

15 kwietnia 2019 roku serca paryżan zamarły, a oczy całego świata zwróciły się w kierunku stolicy Francji. Jeden z najcenniejszych francuskich zabytków, katedra Notre-Dame płonęła. Pierwsze płomienie pojawiły się na dachu świątyni oraz na jej wieży i rozprzestrzeniały w kolejne miejsca. Śledczy do dziś nie ustalili, co mogło spowodować katastrofę. W pierwszej kolejności wykluczono akt terrorystyczny i podpalenie. Najprawdopodobniej był to nieszczęśliwy wypadek.

Alarm pożarowy rozbrzmiał o godzinie 18:20. Natychmiast przeprowadzono sprawną ewakuację obiektu. Katedra opustoszała w przeciągu kilku minut. Strażakom udało się zlokalizować ogień o godzinie 18:49. W akcji brało udział około 400 strażaków. Rannych zostało dwóch policjantów i jeden strażak. Nie było ofiar śmiertelnych.

Pożar udało się całkowicie ugasić następnego dnia około godziny 4:00. Dach uległ całkowitemu zniszczeniu. Główną konstrukcję budynku oraz dwie wieże udało się ocalić. W porę wyniesiono również najważniejsze zabytki - między innymi koronę cierniową, będącą jedną z najważniejszych relikwii religii chrześcijańskiej, pochodzącą z XIII wieku tunikę króla Ludwika IX Świętego oraz kielichy.

W wyniku pożaru do atmosfery uwolniło się 460 ton ołowiu. Skażenie ołowiem na tym obszarze przekraczało normę o 1300 razy.

Gdy Katedra Notre-Dame ciągle płonęła, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że zostanie ona odbudowana. Wiele osób prywatnych, firm francuskich i zagranicznych zadeklarowało pomoc finansową. Jedną z takich osób był Bernard Arnault, prezes konceru LVMH (należą do niego takie marki jak Givenchy, Louis Vuitton, czy Christian Dior) postanowił przekazać na ten cel 200 milionów euro. Tylko po dwóch dniach zbiórki na rzecz odbudowy zebrano 800 milionów euro.

27 maja 2019 roku władze Francji zatwierdziły ustawę o odbudowie. Zgodnie z postanowieniem musi ona zostać przywrócona do stanu sprzed pożaru.

 

Ciekawostki o Katedrze Notre Dame

1. Szacuje się, że każdego roku katedrę odwiedza ponad 13 milionów osób. Średnio każdego dnia w jej wnętrzu przebywa około 30 tysięcy osób.

2. Katedra zyskała sławę na całym świecie dzięki powieści francuskiego pisarza Victora Hugo pt. Dzwonnik z Notre Dame.

3. Jedna z najstarszy budowli w Paryżu została prawie całkowicie zburzona w XIX wieku. Uratowała ją powieść Victora Hugo, który przy użyciu słów umieścił ją w sercach i świadomości Francuzów.

4. Budowę katedry rozpoczęto w 1163 roku na śladach po dwóch kościołach datowanych na IX wiek. Prace zajęły ponad 180 lat.

5. Co ciekawe dwie wieży katedry są różne.

6. To najczęściej odwiedzany zabytek w całej Francji.

7. Katedra Notre Dame była i jest centrum jednych z najważniejszych wydarzeń w historii Francji. To właśnie spod tego miejsca w średniowieczu wyruszały wyprawy krzyżowe. W 1804 roku Napoleon Bonaparte wybrał to miejsce, aby koronować się Cesarzem Francuzów. Tutaj także zebrało się tysiące Francuzów, aby pożegnać Charlesa de Gaulle'a.

8. Od września 2006 roku dziedziniec przed katedrą został poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II. Obecnie nosi on nazwę Dziedziniec Notre-Dame – Plac Jana Pawła II. Na samym jego środku znajduje się Point Zero (gwiazda wykonana z brązu). To właśnie z tego miejsca mierzone są odległości do innych francuskich miejscowości.

9. Dawniej w skarbcu Notre Dame przechowywano relikwie - fragment Krzyża święto, świętej lancy, która przebyła bok Jezusa, a także gąbki, którą podawano mu ocet. Aktualnie można podziwiać Koronę Cierniową Jezusa, drzazgę oraz gwóźdź z Krzyża.

10. Na samą górę wieży wiedzie 387 schodów. Można na niej zobaczyć słynne gargulce z powieści Victora Hugo oraz niesamowity widok na Paryż.

11. W połowie XIX wieku obiekt poddano zaawansowanej odnowie. Nad prawidłowym przebiegiem projektu czuwał architekt Eugène Viollet-le-Duc. Prace trwały blisko dwie dekady. Podczas renowacji wież budynku postanowił wywinąć nie lada psikusa. Jedną z figur apostoła zamienił na swoją. Można ją bardzo łatwo rozpoznać. Wystarczy spojrzeć na zielone figury i odnaleźć tą, której wzrok skierowany jest w przeciwnym kierunku od pozostałych.

12. Od wiosny 2013 roku na dachu obiektu hodowane są pszczoły.

Słynny gargulec na katedrze Notre Dame w Paryżu

13. We wnętrzu obiektu znajdują się ogromne organy wyposażone w ponad 7300 piszczałek.

14. Jedna z wielu figur przedstawia świętego Dionizego. Jako jedyny trzyma on swoją własną głowę. Takie przedstawienie odnosi się do legendy, w której po ścięciu głowy Dionizego, ten ją zabrał i udał się w towarzystwie anioła do wioski Saint Denis. Tam podarował ją pewnej kobiecie.

15. Nazwa obiektu tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej.

Godziny otwarcia

Katedra jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach od 8:00 do 18:45. Wstęp jest bezpłatny. Osoby chcące zwiedzić wieże katedry muszą zapłacić około 8 euro. W każdą środę i sobotę organizowane są bezpłatne wycieczki w języki francuskim i angielskim.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa