Hagia Sophia ciekawostki
Hagia Sophia ciekawostki - to dziś jeden z największych symboli Stambułu. Dowiedz się kiedy rozpoczętego budowę tego obiektu, na czyj rozkaz świątynia została przekształcona na meczet, a także czy "pocąca się" kolumna rzeczywiście spełnia marzenia.
Historia w pigułce
W 326 roku, za czasów panowania Konstantyna Wielkiego, zlecono wzniesienie kościoła w formie bazyliki o drewnianym stropie. Budowę kościoła Mądrości Bożej (nazywany także Wielkim Kościołem) ukończono w 360 roku. W 404 roku w mieście wybuchły zamieszki, w wyniku których kościół spłonął. Jego odbudowa nastąpiła 11 lat później na zlecenie Teodozjusza II. Uległa ponownemu zniszczeniu 15 stycznia 532 roku. Tego samego roku na polecenie cesarza Justyniana I Wielkiego rozpoczęto budowę obiektu, jakiego świat jeszcze nie widział. Głównymi architektami zostali Izydor z Miletu i Antemiusz z Tralles. Budowę ukończono w 537 roku. Według historyków Justynian I brał czynny udział w pracach architektonicznych. Jeśli wierzyć legendzie, najlepsze pomysły w jego głowie powstawały po licznych rozmowach z aniołem.
Ciekawostki o Hagia Sophia
1. Pierwotnie obiekt został wybudowany jako kościół katolicki. Ostatnie chrześcijańskie nabożeństwo zostało odprawione 28 maja 1453 roku. W 1453 roku miasto zostało zdobyte przez Turków osmańskich. Jedną z pierwszych decyzji sułtana Mehmeda II było przekształcenie Wielkiego Kościoła w meczet. Wówczas większość elementów chrześcijańskich zostało zatynkowanych. Upadek imperium osmańskiego doprowadził do przekształcenia się Turcji w republikę świecką. W 1934 roku pierwszy prezydent Turcji Mustafa Kemal Atatürk wydał decyzję o przekształcenie obiektu w muzeum.
2. Jeśli wierzyć w legendę, skrzydła drzwi zostały wykonane z pozostałości po Arce Noego.
3. Kolejna legenda związana jest z najbardziej znaną kolumną nazywaną "płaczącą" lub "pocącą się". Zgodnie z wierzeniem jest ona w stanie spełnić każde marzenie. Jak tego dokonać? Wystarczy włożyć kciuk w znajdujący się na kolumnie otwór, zaś pozostałymi palcami wykonać pełny obrót o 360°. Jeśli kciuk po wyciągnięciu będzie lekko wilgotny, spełni się pomyślane życzenie.
4. We wnętrzu muzeum znajdują sie chrześcijańskie symbole wymieszane z arabskimi symbolami.
5. Do budowy wykorzystano beton, kamień oraz marmur.
6. Hagia Sophia odniosła poważne uszkodzenia w wyniku trzęsienia ziemi w 1894 roku.
7. Obecnie wiele wschodnich meczetów powstaje na wzór tego obiektu.
8. Hagia Sophia służyła chrześcijanom przez 916 lat, zaś muzułmanom przez 481 lat. Obecnie pełni funkcję muzeum.
9. Wybudowany w XVII wieku Błękitny Meczet był wzorowany na Hagii Sophii.
10. W 1985 roku Hagia Sophia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Hagia Sophia cena
W sezonie letnim od 15 kwietnia do 31 października muzeum jest otwarte od 9:00 do 19:00. W pozostałych miesiącach Hagia Sophia zamykana jest o 17:00. Bilet wstępu kosztuje 60 lir (około 42 złote).