Hagia Sophia informacje i ciekawostki

Hagia Sophia informacje i ciekawostki

Hagia Sophia ciekawostki

Hagia Sophia ciekawostki - to dziś jeden z największych symboli Stambułu. Dowiedz się kiedy rozpoczętego budowę tego obiektu, na czyj rozkaz świątynia została przekształcona na meczet, a także czy "pocąca się" kolumna rzeczywiście spełnia marzenia.

Historia w pigułce

W 326 roku, za czasów panowania Konstantyna Wielkiego, zlecono wzniesienie kościoła w formie bazyliki o drewnianym stropie. Budowę kościoła Mądrości Bożej (nazywany także Wielkim Kościołem) ukończono w 360 roku. W 404 roku w mieście wybuchły zamieszki, w wyniku których kościół spłonął. Jego odbudowa nastąpiła 11 lat później na zlecenie Teodozjusza II. Uległa ponownemu zniszczeniu 15 stycznia 532 roku. Tego samego roku na polecenie cesarza Justyniana I Wielkiego rozpoczęto budowę obiektu, jakiego świat jeszcze nie widział. Głównymi architektami zostali Izydor z Miletu i Antemiusz z Tralles. Budowę ukończono w 537 roku. Według historyków Justynian I brał czynny udział w pracach architektonicznych. Jeśli wierzyć legendzie, najlepsze pomysły w jego głowie powstawały po licznych rozmowach z aniołem.

Wizytówka Stambułu - Hagia Sophia nocą.

Ciekawostki o Hagia Sophia

1. Pierwotnie obiekt został wybudowany jako kościół katolicki. Ostatnie chrześcijańskie nabożeństwo zostało odprawione 28 maja 1453 roku. W 1453 roku miasto zostało zdobyte przez Turków osmańskich. Jedną z pierwszych decyzji sułtana Mehmeda II było przekształcenie Wielkiego Kościoła w meczet. Wówczas większość elementów chrześcijańskich zostało zatynkowanych. Upadek imperium osmańskiego doprowadził do przekształcenia się Turcji w republikę świecką. W 1934 roku pierwszy prezydent Turcji Mustafa Kemal Atatürk wydał decyzję o przekształcenie obiektu w muzeum.

2. Jeśli wierzyć w legendę, skrzydła drzwi zostały wykonane z pozostałości po Arce Noego.

3. Kolejna legenda związana jest z najbardziej znaną kolumną nazywaną "płaczącą" lub "pocącą się". Zgodnie z wierzeniem jest ona w stanie spełnić każde marzenie. Jak tego dokonać? Wystarczy włożyć kciuk w znajdujący się na kolumnie otwór, zaś pozostałymi palcami wykonać pełny obrót o 360°. Jeśli kciuk po wyciągnięciu będzie lekko wilgotny, spełni się pomyślane życzenie.

4. We wnętrzu muzeum znajdują sie chrześcijańskie symbole wymieszane z arabskimi symbolami.

5. Do budowy wykorzystano beton, kamień oraz marmur.

6. Hagia Sophia odniosła poważne uszkodzenia w wyniku trzęsienia ziemi w 1894 roku.

7. Obecnie wiele wschodnich meczetów powstaje na wzór tego obiektu.

Widok z części muzealnej na Stambuł.

8. Hagia Sophia służyła chrześcijanom przez 916 lat, zaś muzułmanom przez 481 lat. Obecnie pełni funkcję muzeum.

9. Wybudowany w XVII wieku Błękitny Meczet był wzorowany na Hagii Sophii.

10. W 1985 roku Hagia Sophia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Hagia Sophia cena

W sezonie letnim od 15 kwietnia do 31 października muzeum jest otwarte od 9:00 do 19:00. W pozostałych miesiącach Hagia Sophia zamykana jest o 17:00. Bilet wstępu kosztuje 60 lir (około 42 złote).

Hagia Sophia pod płatkami śniegu.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa