Mount Everest ciekawostki

Mount Everest ciekawostki

Ciekawostki o Mount Everest

Mount Everest ciekawostki - dowiedz się kto jako pierwszy zdobył najwyższą górę na świecie, skąd wzięła się jej nazwa oraz ile kosztuje wyprawa na Mount Everest.

Etymologia nazwy

Mount Everest został odkryty i po raz pierwszy zmierzony w połowie XIX wieku przez Brytyjczyków. Szczyt XV - tak początkowo postanowiono nazwać tę górę. Została ona zmieniona w 1865 roku. Postanowiono wówczas nazwać ją na cześć sir George'a Everesta, który zapoczątkował prace nad mapą Indii. W języku tybetańskim funkcjonuje nazwa Czomolungma (Bogini Matka Śniegu), zaś po nepalsku Sagarmatha (Czoło Nieba).

Pierwsi na Dachu Świata

Zanim się to udało, śmierć poniosło kilkanaście osób. Pierwsze próby wejścia na szczyt Mount Everest rozpoczęły się już w 1904 roku, jednak na tę najważniejszą trzeba było chwilę poczekać. Dokładnie do 29 maja 1953 roku. To właśnie tego dnia o 11:30 na szczycie zameldowali się pochodzący z Nowej Zelandii pszczelarz Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. Po udanym ataku śmiałkowie wykonali pamiątkowe zdjęcia i wbili mały krzyżyk na samym szczycie. Zaraz po zejściu Nowozelandczyk wypowiedział słowa „W końcu załatwiliśmy skurczybyka”, które za pośrednictwem BBC obiegły cały świat. Dla upamiętnienia tego wyczynu Hillary otrzymał tytuł szlachecki z rąk królowej Elżbiety II, zaś rząd Nowej Zelandii postanowił umieścić jego podobiznę na banknocie pięciodolarowym.

Wyprawa na Mount Everest

Choć to śmiertelnie niebezpieczne, wspinaczka na szczyt Mount Everest rozbudza wyobraźnie tysięcy himalaistów. Jednak oprócz dobrej kondycji i sprzyjających warunków atmosferycznych, potrzebny jest dość gruby portfel. Otrzymanie samego pozwolenia na wspinaczkę kosztuje 11 tysięcy dolarów (od strony nepalskiej) i 8 tysięcy dolarów (od strony chińskiej). Kolejne 30 tysięcy dolarów to koszt przewodnika, bez którego lepiej nie zaczynać swojej wyprawy. Samotna wspinaczka może być sporą oszczędnością, jednak może się zakończyć tragicznie. W Polsce można znaleźć oferty wspinaczkowe za 130 tysięcy złotych.

Wyjątkowy 2015 rok

Próbując zdobyć Mount Everest potrzebna jest dobra kondycja oraz dużo szczęścia związanego z korzystnymi warunkami pogodowymi. Od 1974 roku góra była zdobywana przynajmniej raz za wyjątkiem 2015 roku. W tym okresie warunki atmosferyczne na szlaku były niesprzyjające, zaś w wyniku śmiertelnych wypadków i licznych lawin postanowiono wyłączyć Mount Everest z ruchu dla turystów.

Wspinaczka to już za mało

Wydaje Ci się, że szczyt można zdobyć jedynie na nogach? Jesteś w dużym błędzie. 14 maja 2005 roku Didier Delsalle wystartował helikopterem z małego portu lotniczego w Lukla położonego na wysokości 2860 metrów n.p.m. Mężczyzna wylądował na szczycie góry o 7 rano czasu lokalnego i pozostawał na nim przez dwie minuty. Należy zaznaczyć, że tego dnia warunki pogodowe były bardzo dobre. Niemniej wyczyn ten został mocno skrytykowany, zaś mężczyzna usłyszał, że miał sporo szczęścia. Postanowił więc zamknąć usta krytykom i następnego dnia powtórzył swój wyczyn.

Ile to mikromortów?

Czego zapytasz? Mikromort to jednostka określająca szansę poniesienia śmierci na milion w nawiązaniu do podejmowanego rodzaju aktywności. Pojęcie to zostało opracowane przez Ronalda Howarda. Przykładowo jazda samochodem została sklasyfikowana na 10 mikromortów, nurkowanie 8 mikromortów, zaś wspinaczka na Mount Everest na 12 tysięcy mikromortów.
Mount Everest ciekawostki

Wysokość Mount Everest

Pierwsze próby pomiaru tej góry miały miejsce w 1849 roku. Dokładniejsze obliczenia Królewskiego Towarzystwa Geograficznego opublikowane w 1856 roku oceniły, iż wznosi się ona na 8840 metrów n.p.m., czyli 29 002 stóp. Był to wynik nieco mijający się z prawdą, ponieważ wszystkie obliczenia wskazywały na wysokość 29 000 stóp. Sądzono jednak, że w tak dokładny wynik nikt nie uwierzy. Oficjalna wysokość Mount Everest to 8848 metrów n.p.m. Pomiar ten został wykonany przez Chińczyków w maju 2005 roku.

Z roku na rok coraz wyższa

Obecnie Mount Everest mierzy 8848 metrów, jednak z roku na rok szczyt staje się coraz wyższy. W wyniku ruchów tektonicznych rośnie on w tempie 4 mm rocznie.

Mount Everest ciekawostki

1. Miejscowa ludność wierzy, iż góra jest siedzibą bogów.

2. Na szczycie Mount Everest można swobodnie korzystać z internetu. Umożliwia to nadajnik umieszczony na wysokość 5200 metrów.

3. Polecieć w kosmos i zdobyć Mount Everest, brzmi niewiarygodnie? Niezupełnie. Scott Edward Parażynski to amerykański astronauta, który swój pierwszy lot w kosmos odbył w 1994 roku. Scott nie ukrywa także swojego zamiłowania do wspinaczki górskiej. Jego pierwsza próba walki z najwyższym szczytem Ziemi miała miejsce w maju 2008 roku. Zakończyła się ona niepowodzeniem, Amerykanin musiał się wycofać z powodu kontuzji pleców. Swoje marzenie spełnił rok później.

Jedna z baz przed atakiem Mount Everest

Baza Mount Everest

4. Pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła szczyt Mount Everest dwa razy w ciągu pięciu dnia była Anshu Jamsenpa.

5. Mark Inglis to pierwszy człowiek z protezami nóg, któremu udało się zdobyć szczyt Ziemi. Dokonał tego w 2006 roku.

6. Na Mount Everest znajduje się około 50 ton śmieci pozostawionych przez himalaistów.

7. W wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Nepal w 2015 roku, szczyt góry opadł o 2,5 centymetra.

8. Pierwsze polskie wejście na szczyt Mount Everest nastąpiło 16 października 1978 roku. Dokonała tego Wanda Rutkiewicz.

9. Kami Rita Sherpa to nepalski himalaista, który najczęściej zdobywał największą górę na świecie. Jego pierwsze wejście nastąpiło 13 maja 1994 roku, zaś 16 maja 2018 roku dokonał tego po raz 22.

10. Sherpa Pem Dorjee to kolejny nepalski himalaista, który może się poszczycić dwoma wyczynami. Do Dorjee należy rekord najszybszego wejścia na szczyt. 21 maja 2004 potrzebował zaledwie 8 godzin i 10 minut, aby przeprowadzić udany atak. Rok później, dokładnie 30 maja ponownie wszedł na Mount Everest, jednak tym razem towarzyszyła mu jego dziewczyna. Szczyt opuszczali już jako małżeństwo. Była to pierwsza para, która pobrała się na takiej wysokości.

11. Do tej pory ponad 375 osób zginęło próbując zdobyć Mount Everest. Wśród nich było siedmiu Polaków (pięciu z nich zginęło w wyniku lawiny, dwóch w wyniku upadku). W tym miejscu warto wspomnieć, że to nie tylko najwyższa góra na świecie, ale także największy cmentarz na tej wysokości. Do dnia dzisiejszego znajduje się tam około 150 ciał. Poznaj historię ofiar Mount Everest.

12. Najstarszym człowiekiem, który zdobył Mount Everest był japoński himalaista Yuichiro Miura. Dokonał tego w wieku 80 lat. Dłonie same składają się do oklasków.

13. Z kolei najmłodszym himalaistą, który stanął na szczycie Ziemi był Jordan Romero. To historyczne wydarzenie miało miejsce w 2010 roku. Chłopak miał wówczas 13 lat i 10 miesięcy.

14. Erik Weihenmayer to pierwsza niewidoma osoba, której udało się stanąć na szczycie. Amerykanin dokonał tego 25 maja 2001 roku.

15. Jak do tej pory ponad pięć tysięcy osób miało okazję spoglądać na Ziemię z Mount Everest.

16. W szkole uczono nas, że temperatura wrzenia wody wynosi 100 stopni Celsjusza, jednak jest ona zależna od ciśnienia. Na szczycie Mount Everest woda zaczyna wrzeć w temperaturze 68 °C.

Ciekawostki o Mount Everest

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa