Ciekawostki o koniach

Ciekawostki o koniach

Ciekawostki o koniach

Niesamowite ciekawostki o koniach zgromadzone w jednym miejscu. Dowiedz się w jakiej kwestii mogą one zastąpić psy, kim jest American Pharoah, a także co jedzą i ile żyją konie

Maszynka do wygrywania

1 kwietnia 1764 roku w Windsor Forest przyszedł na świat koń, któremu nadano imię Eclipse. W dniu jego narodzin miało miejsce zaćmienie słońca (z angielskiego eclipse - zaćmienie). Po raz pierwszy został wystawiony w zawodach konny 3 maja 1769 roku. Tego dnia Eclipse rozpoczął serię 18 zwycięstw z rzędu. Na więcej nie miał szans, gdyż konkurenci nie chcieli startować w gonitwach przeciwko niemu. Jego kariera została ukończona. Jego właściciel postanowił zarobić na reprodukcji, na której zarobił 25 tysięcy funtów.

Potrafią zastąpić psy

Zazwyczaj osobom niewidomym towarzyszą psy. Jednak niektórzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na ich obecność - alergie bądź kynofobia (lęk przed psami). W tym momencie pomocne okazują się miniaturowe konie, które równie dobrze radzą sobie z prowadzeniem osoby niewidomej.

Co jedzą konie?

Konie posiadają dość małą pojemność przewodu pokarmowego. Z tego powodu powinny one być karmione trzykrotnie. Konie sportowe karmi się 4-5 razy w ciągu doby. Jedzą one owies, jęczmień, żyto, otręby, słomę, marchew, czy cukier.

Konie ciekawostki

1. Największa odnotowana prędkość podczas wyścigów konnych wynosiła 70,76 km/h.

2. Najmniejszy koń na świecie mierzy zaledwie 43 cm wysokości. Waży jedyne 26 kg.

3. Konie potrafią zasypiać na stojąco.

4. Wszystkie konie, kucyki i osły mieszkające na terenie Wielkiej Brytanii muszą posiadać paszport.

5. Hipoterapia to sposób terapii osób niepełnosprawnych przy udziale konia. Pozytywny wpływ dla zdrowia fizycznego po kontakcie z tym zwierzęciem, znane są już od najdawniejszych czasów.

6. Konie mają 8 grup krwi.

7. W jednej ze scen filmu "Ojciec Chrzestny" użyto uciętej głowy konia. Była ona prawdziwa. Aktor grający w tej scenie nic o tym nie wiedział. Został o tym poinformowany w trakcie kręcenia sceny. W ten sposób producenci chcieli uzyskać prawdziwy wrzask.

8. W trakcie I Wojny Światowej zginęło ponad 8 milionów koni. Te które przeżyły wojenne starcia, zostały w większości wysłane do belgijskich rzeźników. Zostały one uznane niedolne do jakichkolwiek innych celów.

9. W godzinach szczytu samochody poruszają się po centralnej części Londynu z taką samą prędkością, jak dyliżanse sto lat temu.

10. Współczesne brytyjskie wojsko ma do swojej dyspozycji więcej koni niż czołgów.

11. Frank Hayes to dżokej, który 4 czerwca 1923 wygrał wyścigi konne. Niby nic niezwykłego. Dlaczego o tym wspominam? Frank jest jedyną osobą na świecie, który zmarł w trakcie wyścigu na atak serca. Jego koń dowziózł go do mety i wygrał wyścig.

12. Z początkiem XX wieku uważano, że konie powodują zbyt dużo zanieczyszczeń ze swoimi odchodami. Samochody były postrzegane wówczas jako "zielona" alternatywa.

13. Kalifornia zakazała sprzedaży końskiego mięsa w 1998 roku.

14. Technicznie rzecz biorąc końskie kopyto składa się z jednego palca. Można zaryzykować stwierdzeniem, że konie biegają na palcach.

15. Jazda pod wpływem na koniu uważana jest za wykroczenie drogowe w Kolorado.

16. Konie biorące udział w zawodach jeździeckich podczas Igrzysk Olimpijskich posiadają paszporty. Co więcej podróżują samolotami w klasie biznesowej.

Ciekawostki o koniach - to bardzo inteligencje i piękne zwierzęta

Ciekawostki o koniach - dowiedz się czy w Australii rzeczywiście największym zagrożeniem są jadowite zwierzęta, gdzie znajduje się koń Napoleona oraz kiedy zostały udomowione przez człowieka.

17. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami ustalono, że konie są w stanie użyć symboli, aby poinformować człowieka o swoich potrzebach.

18. Kolejna ciekawostka o koniach udowodni, że są to dość niebezpieczne zwierzęta. Albo jadowite zwierzęta zamieszkujące Australię wcale nie są takie groźne. W latach 2000-2013 w Australii konie zabiły więcej ludzi niż najgroźniejsze jadowite osobniki.

19. Koń nie powinien spożywać awokado. Owoc ten jest dla niego toksyczny.

20. Wałach - tak nazywa się wykastrowany koń.

21. Zęby u tych zwierząt rosną przez całe życie. Rosną one z prędkością 4 mm rocznie. W wyniku spożywania pokarmu ścierają się one 2 mm na rok.

22. Wiek konia można określić poprzez analizę jego uzębienia - ilość zębów, stan, a także kształt.

23. Oczy konia znajdują się po bokach. Dzięki temu widzi on obraz pod kątem 300 stopni.

24. Jeden z koni Napoleona nosił imię Vazir. Został on wypchany i przekazany Muzeum Armii w Paryżu. Ów koń stanowił podarunek od sułtana Turcji w 1805 roku.

25. Zwierzęta te nie potrzebują zbyt wiele snu. Do prawidłowego funkcjonowania wystarcza im trzy godziny snu.

26. Konie miały zostać po raz pierwszy udomowione około 3500 roku p.n.e. na terenie obecnego Kazachstanu.

27. Koń nie jest w stanie wymiotować. Związane jest to z położeniem jego żołądka.

28. American Pharoah to obecnie jeden z najlepszych koni wyścigowych na świecie. Jego właściciele pobierają 200 tysięcy dolarów za zapłodnienie klaczy. Każdego roku z tego tytułu zarabiają około 30 milionów.

29. Największy koń jaki żył na ziemi ważył 1,5 tony i mierzył 230 cm. Był rasy shire.

30. Konie nie posiadają woreczka żółciowego.

31. Samice posiadają 36 zębów, zaś samce 40.

32. Ile żyją konie? Zwierzęta te żyją zazwyczaj 25-30 lat. Najstarszy koń dożył 51 lat. W przeliczeniu na wiek człowieka, to aż 120 lat.

33. Ciąża u samicy trwa 340 - 350 dni.

34. Dorosły osobnik waży od 400 do 1000 kg.

35. Samice rozpoznają swoje młode po zapachu.

36. Wyróżnia się 4 chody konia. Są nimi stęp, kłus, galop i cwał.

37. Jednym z najbardziej wytrzymałych gatunków jest koń arabski. Ich cechą charakterystyczną jest wrażliwość na złą pogodę.

Konie ciekawostki

Konie ciekawostki - potrafią biec z prędkością nawet 70,76 km/h

Konie ciekawostki - potrafią biec z prędkością nawet 70,76 km/h

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa