Ciekawostki o dzięciołach
Gdzie żyją dzięcioły?
Dzięcioły w Polsce
Co je dzięcioł?
Dzięcioł ciekawostki
1. Leśny spacer bez odgłosów stukającego dzięcioła? Wręcz niemożliwe. Dzięcioły uderzają w pień drzewa z prędkością około 15-20 uderzeń na sekundę.Ten dźwięk niesie się w promieniu trzech kilometrów.
2. Naukowcy szacują, że pierwsi przodkowie dzięciołów mogły żyć na Ziemi już we wczesnej fazie pliocenu, czyli około 5 milionów lat temu.
3. Dzięcioły należą do ptaków nadrzewnych. Swoje gniazda zakładają na obszarach zalesionych. Najwięcej gatunków można spotkać w tropikalnych lasach deszczowych. Żyją także w lasach bambusowych, sawannach oraz terenach zakrzewionych.
4. Spośród wszystkich ptaków wyróżnia je wyjątkowo mocny dziób, który przypomina dłuto. Dzięki nim dzięcioł z łatwością może wydrążyć otwór w drzewie oraz wyszukać pokarm w ziemi.
5. Dzięcioły posiadają bardzo długi język. Często jego długość odpowiada długości całego ciała.
6. Dzięcioły są znane z charakterystycznego stukania w pień drzewa. Odpowiednia budowa głowy - gruba czaszka i gąbczasta struktura kości - ochrania mózg ptaka przed wstrząsami.
7. Najmniejsze dorosłe osobniki należą do gatunki dzięciolnika złotoczelnego. Osiągają one 8 centymetrów i ważą 7 gram. Zamieszkują drzewa w Brazylii, Kolumbii, Peru i Boliwii.
8. Mohun wielki to największy przedstawiciel rodziny dzięciołowatych. Mierzą one około 50 centymetrów i ważą 450 gramów. Występują głównie w Azji.
9. U tych ptaków występuje dymorfizm płciowy. Męscy przedstawiciele są nieco więksi od samic.
10. Uaktywniają się w czasie dnia. Na noc wracają do gniazda.
11. Niektóre osobniki przejawiają agresję wobec innych dzięciołów.
12. Samica wysiaduje jaja w gnieździe przez około 11-14 dni. Młode po raz pierwszy opuszczają gniazdo około 20-30 dni po wykluciu.
13. Tukany należą do rodziny dzięciołowatych, jednak ze względu na swój duży dziób nie są w stanie samodzielnie wykuć dziupli.
14. Za każdym uderzeniem dzioba w drzewo, głowa dzięcioła poddawana jest przeciążeniom do 1200 g.
15. Niektóre osobniki lubią jeść mózgi młodych gołębi.
16. Dzięcioł czarny jest w stanie dożyć 14 lat.