Informacje o lisach

Informacje o lisach

Lis ciekawostki

Lisy ciekawostki - dowiedz się gdzie żyją, co jedzą, a także jak polują lisy. Czy wiedziałeś, że średniowieczna arystokracja wykorzystywała te zwierzęta do zabawy? Poznaj ciekawostki o lisach, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Lisy należą do inteligentnych zwierząt zachowujących się podobnie jak psy, ale także koty. Nazwa lis odnosi się do drapieżnego ssaka z rodzaju Vulpes. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o tych zwierzętach.

Gdzie występują lisy?

Prawie wszędzie. W Europie, północnej Afryce, Ameryce Północnej, a także północnej i wschodniej Azji. Do Australii został sprowadzony przez człowieka. Na terenie naszego kraju najczęściej występuje lis pospolity.

Gdzie żyje lis pospolity?

Zamieszkują one głównie lasy, ale także łąki. Poruszają się głównie po stałych szlakach i przywiązują do danego miejsca.

Jak żyją lisy?

Zachowanie lisów uwarunkowane jest porą roku. W miesiącach zimnych - jesienią i zimą - żyją samotnie. W pozostałych miesiącach przebywa w stadzie. Wiosna i latem wykopuje głębokie na trzy metry nory, jednak sypia głównie na zewnątrz. Zwierzęta te żyją od 3 do 12 lat. Uaktywnia się głównie o zmierzchu i nocą. Znajdując się z dala od człowieka uaktywnia się także w trakcie dnia.

Cechy charakterystyczne lisów

W zależności od gatunku dorosłe lisy osiągają długość ciała od 33 do 90 centymetrów. Posiadają one także ogon potrafiący mierzyć nawet 50 cm. Ich waga uzależniona jest od płci. Samce ważą od 0,8 do 14 kg, natomiast samice od 0,8 do 7 kg. Charakteryzują ich trójkątne uszy oraz wąski i zaostrzony pysk.

Co jedzą lisy?

W dużym skrócie lisy zjedzą wszystko. Począwszy od jagód i pająków, a skończywszy na innych zwierzętach. Polują głównie na osłabione zwierzęta.

Ciąża u lisów

Ruja u lisów trwa od 3 do 8 dni. Poczęcie następuje zazwyczaj w okresie od stycznia do marca. Sama ciąża trwa około 50 dni. Samica wydaje na świat od 4 do 7 młodych lisów w okresie maja, które samodzielność osiągają po około 3 miesiącach.

Polowanie na lisy

Rodzaj "sportu", podczas którego przy pomocy specjalnie przeszkolonych psów tropi i zabija się lisy rude. Działalność ta zyskała popularność w Wielkiej Brytanii w XVI wieku. Ze względu na ogromne kontrowersje, jakie budzi ta "zabawa" w 2002 roku zakazano jej w Szkocji. W 2004 roku podobny zakaz wprowadzono w Anglii i Walii. Polowania do dziś są popularne w Irlandii, a także Ameryce Północnej.

Lis ciekawostki

Ciekawostki o lisach

1. Mozilla Firefox to popularna przeglądarka internetowa. Jej logo przedstawia pandę czerwoną, a nie jak większość sądzi lisa.

2. W samym Londynie mieszka około 10 tysięcy lisów.

3. Lisy polarne zamieszkują głównie północne obszary kuli ziemskiej. Latem polują praktycznie bez przerwy. Zabijają więcej zwierząt, niż są w stanie spożyć. Nadmiar zakopywany jest przez nich w zmarzniętej ziemi. Dzięki temu gromadzą zapasy na przyszłość. Lisy dokładnie pamiętają, gdzie zakopały swój pokarm.

4. Głównym pokarmem dla lisa są norniki. Każdego roku jeden lis jest w stanie pożreć 2700 norników.

5. Zwierzęta te potrafią usłyszeć pisk myszy z odległości 100 m. Dla porównania lis znajdujący się na końcu boiska do piłki nożnej, potrafiłby zlokalizować mysz będącą po drugiej stronie.

6. Lisy posiadają włosy czuciowe na łapach oraz pysku. Ułatwiają one przemieszczanie się w terenie.

7. Zwierzęta te jako jedyni przedstawiciele rodziny psowatych potrafią schować swoje pazury.

8. Niedoliski, czyli nowo narodzone lisy po przyjściu na świat nie potrafią chodzić, nie widzą i nic nie słyszą.

9. W XVII i XVIII wieku arystokracja urządzała popularną zabawę o nazwie miotanie lisa. Polegała ona na wystrzeleniu lisa z procy.

10. Zdrowy i dorosły lis potrafi biec z prędkością nawet 60 km/h. Skacze na wysokość 2 metrów.

11. Lisy nie zapadają w sen zimowy. Podczas zimnych miesięcy są one aktywne w ciągu dnia.

12. Lisy to potrafią pływać, jednak korzystają z tej umiejętności bardzo rzadko.

13. Żyjący w Ameryce Południowej lis wirginijski, to jedyny przedstawiciel z rodziny psowatych, który posiada umiejętność wspinania się na drzewa.

14. Lisia mowa składa się z 40 różnych odgłosów.

15. 17,4 kg wagi i 1,4 metra długości - to największy schwytany lis. Zwierzę upolowano w 2012 roku w Szkocji.

16. W wielu kulturach lisy symbolizuje spryt i przebiegłość.

17. Najmniejszym gatunkiem lisa na świecie jest fenek pustynny. Słynie on z dużych uszu. Osiągają one długość nawet 15 cm.

18. Charakteryzuje je ciekawość.

19. Lisie futro wykorzystywane jest w przemyśle futrzarskim.

 

Ciekawostki o lisach

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa