Orka oceaniczna ciekawostki

Orka oceaniczna ciekawostki

Orka ciekawostki

Orka ciekawostki - poznaj nieznane informacje o najgroźniejszych drapieżnikach oceanu. Dowiedz się kim był Keiko, gdzie żyją, ile ważą i co jedzą orki.
Orka oceaniczna to gatunek ssaka należącego do rodziny delfinowatych. Charakteryzuje je czarno-białe ubarwienie i dość spory rozmiar. Poznaj ciekawostki o orkach, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Gdzie żyją orki?

Orki oceaniczne zamieszkują wszystkie oceany, a także większe morza. Wolą pływać w zimnych wodach, ale występują także w tych cieplejszych. Można je spotkać w wodach Morza Śródziemnego, a także znacznie zimniejszego Północnego.

Co jedzą orki?

Dieta orek jest bardzo zróżnicowana. Spożywają małe i duże ryby - śledzie, łososie, a nawet rekiny. Zdarza im się upolować także delfiny, czy morsy. Nie pogardzą również pingwinami, fokami, czy ośmiornicami. Zazwyczaj polują w grupach, co pozwala im wtedy zaatakować większe osobniki np. wieloryby. Ilość pokarmu jaką muszą spożyć każdego dnia odpowiada 5% masy ciała. W zależności od wieku oraz wagi orki jedzą około 250 kg dziennie.

Ile waży orka?

Orki należą do najgroźniejszych drapieżników w oceanicznych wodach. Ciało dorosłego samca osiąga długość od 6,7 do 9,8 m i waży od 4 do 9 ton. Samica jest nieco mniejsza, długość jej ciała waha się w zakresie od 5,7 do 8,5 m, zaś jej waga od 2,6 do 5,5 tony.

Keiko - najsłynniejsza orka na świecie

Keiko przyszedł na świat w 1977 roku. Został schwytany w wodach nieopodal Islandii w 1979 roku. Sławę na całym świecie zyskał dzięki występowi w filmie Uwolnić orkę, gdzie wcielił się w rolę Willy'ego. Keiko zmarł w niewoli 12 grudnia 2003 roku.

Ciekawostki o orkach

1. Orki są w stanie poruszać się z prędkością 60 km/h. W ciągu jednego dnia dorosły osobnik jest w stanie pokonać nawet 150 km.

2. Żyją dość długo, maksymalnie do 50-90 lat. Rekordzista dożył 103 lat. Osobniki przebywające w niewoli żyją znacznie krócej, około 25 lat.

3. Ciąża u samicy trwa około 17-18 miesięcy. Młoda orka waży około 150 kg i ma 2 m długości.

4. Samica przestaje się rozmnażać w wieku około 30-40 lat. Wtedy przechodzi menopauzę.

5. Należą do społecznych ssaków. Przebywają w małych grupach liczących od 5 do 50 przedstawicieli. Ich liderem jest najbardziej doświadczona samica. Gdy umiera stado ulega rozpadowi.

Orka ciekawostki - występują we wszystkich oceanach i większych morzach

6. Witają się poprzez wzajemne pocieranie pysków.

7.  Wbrew powszechnej opinii o agresywnej postawie orek, nie ma żadnych przesłanek, aby stanowiły one zagrożenie dla człowieka. Wśród tych przebywających na wolności nigdy nie odnotowano udanego ataku. Co prawda zaobserwowano próbę ataku, jednak były one najprawdopodobniej wynikiem pomyłki, gdy się zorientują rezygnują. Znacznie częściej można zaobserwować agresywne zachowanie orki w niewoli.

8. Gdy orka znajduje się na powierzchni jej serce uderza 60 razy na minutę. Ilość ta spada do 30 uderzeń na minutę, gdy znajduje się pod wodą.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa