Szczupak ciekawostki
Szczupak ciekawostki - w naszych wodach jest to najczęściej poławiana ryba metodą spinningową. Dowiedz się gdzie żyje, ile posiada zębów, a także czym żywi się szczupak pospolity.
Szczupak występowanie
Szczupak jest szeroko rozprzestrzenioną drapieżną rybą należącą do rodziny szczupakowatych. Obecnie obejmuje ona 7 gatunków żyjących i co najmniej kilka wymarłych. Szczupak występuje w całej Europie, za wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, południowej części Włoch. Pływa również w wodach środkowej Azji i Ameryki Północnej. Ta pospolita ryba zasiedla jeziora, stawy, rzeki oraz przybrzeżne wody morza.
Opis szczupaka
Dorosły osobnik osiąga długość około 1,5 metra i waży 10 kg. Szczupak pospolity posiada spłaszczone i opływowe ciało, a także wydłużoną głowę. Jego grzbiet ma oliwkowy kolor, zaś spód o białej lub żółtawej barwie. Boki zdobione są przez żółte plamki.
Zęby u szczupaka
Szczupaki posiadają nawet kilkaset zębów. Zazwyczaj od 700 do 900. Większość z nich jest niewielkich rozmiarów. Wszystkie skierowane są do środka. Taka budowa sprawia, że potencjalna ofiara ma bardzo małe szanse na wyrwanie się ze szczęki szczupaka. Te znajdujące się na żuchwie są bardzo ostre.
Co jedzą szczupaki?
Szczupaki zaliczane są do najbardziej drapieżnych ryb. Zazwyczaj ukrywa się między roślinami wodnymi i wyczekuje swojej ofiary. Głównie odżywia się zooplanktonem, poluje także na inne ryby, także przedstawicieli własnego gatunku. Jego ofiarą padają także mniejsze ptaki wodne lub drobne zwierzęta lądowe (żaby, czy myszy).
Największe szczupaki
Okazy ważące ponad 15-20 kg zauważane są bardzo rzadko. Rekordowy szczupak został złowiony 16. października 1986 roku. Niemiecki wędkarz Lothar Louis wyciągnął z wody rybę ważącą 25 kg. Jednak największy znaleziony okaz ważył 41 kilogramów. Nie może on być uznany za rekordowy, ponieważ nie został złapany, a znaleziony martwy.
Szczupak pospolity ciekawostki
1. Młody szczupak w swoim pierwszy roku życia przyrasta do około 35-40 cm.
2. W wodach naszego kraju szczupak jest najczęściej poławianą rybą metodą spinningową.
3. U szczupaków występuje zjawisko kanibalizmu. Z tego powodu ryba ta bywa nazywana krokodylem bez łap. Najczęściej przejawia się on podczas tarła.
4. Na polowanie najczęściej wybiera się o świecie lub o zmierzchu.
5. Tarło u szczupaków zaczyna się z końcem marca i trwa do końca kwietnia, niekiedy początku maja.
6. Szczupak pospolity nie jest zagrożony wymarciem.
7. Jego mięso jest wysoko cenione.
8. Potrafi dożyć 7 lat.
9. Ryba ta była introdukowana między innymi w Irlandii i Hiszpanii.
10. Rekordowy szczupak pospolity złowiony w naszym kraju ważył 24,1 kg.