Jezioro Bajkał ciekawostki - najgłębsze jezioro na świecie

Jezioro Bajkał ciekawostki - najgłębsze jezioro na świecie

Jezioro Bajkał ciekawostki - najgłębsze jezioro na świecie

Jezioro Bajkał to miejsce na tyle odległe, iż dla wielu pozostaje obiektem podróży palcem po mapie. To nie tylko najgłębsze jezioro na świecie, ale także najstarsze. Poznaj ciekawostki o Bajkale, o których nie miałeś pojęcia.

Podczas podróży Koleją Transsyberyjską wzdłuż Rosji, jedną z największych atrakcji jest przystanek nad jeziorem Bajkał. Akwen leży w Republice Buriacji, niecałe 70 km od Irkucka. Bajkał ma dwie twarze - cieplejszą latem i mroźną zimą. Warto poznać je obie.

Nazewnictwo

Pierwotna nazwa tego zbiornika brzmiała "Lamu". Słowo to pochodziło z lokalnego dialektu ewenkijskiego i oznaczało "morze". W XVII wieku spopularyzowano określenie "Bajgał" używane przez Buriatów. Niektórzy badacze sądzą, że nazwa jeziora może pochodzić od chińskiego słowa Bej-chaj oznaczającego "północne morze". Równie popularną opinią jest, iż pochodzi od arabskiego słowa "Bachr-al-Baka", które tłumaczone jest jako "morze strachu". Obecnie bywa nazywane "błękitnym okiem Syberii" oraz "syberyjskim morzem".

Najstarsze jezioro na świecie

Jak udało ustalić się naukowcom, Bajkał powstał ponad 25 milionów lat temu i jest najstarszym jeziorem na świecie. Zdarzyło się to w wyniku zderzenia dwóch platform kontynentalnych - kontynentu azjatyckiego i subkontynentu przemieszczającego się w kierunku północnym. W wyniku tej kolizji powstały Himalaje oraz liczne głębokie rowy tektoniczne. Jeden z nich wypełnił się wodą i tak w dużym uproszczeniu powstało jezioro Bajkał.

Największe jezioro na świecie

Ten fakt jest niepodważalny - Bajkał to najgłębsze jezioro na świecie. Pod tym względem Bajkał był przedmiotem badań na przestrzeni wieków. Pierwsze pomiary miano dokonać już w XVII wieku. Najdokładniejsze dane pochodzą z 2009 roku. Wówczas ustalono, iż głębokość maksymalna jeziora wynosi równe 1642 m, zaś jego dno znajduje się na głębokości 1186,5 m p.p.m. Średnia głębokość akwenu wynosi 730 m. Drugim najgłębszym jeziorem na świecie jest leżące w Afryce jezioro Tanganika z wynikiem 1435 m. Najgłębszym jeziorem w naszym kraju jest Hańcza, która sięga 106 m.

Długość jeziora wynosi 636 kilometrów, zaś w najszerszym miejscu 80 kilometrów. Jego powierzchnia wynosi 31 500 km² i z tym wynikiem zajmuje siódme miejsce na świecie. Warto także wspomnieć, iż w tym jednym jeziorze znajduje się 20% światowych zasobów powierzchniowej wody słodkiej. Gdyby na Ziemi pojawił się problem z brakiem wody pitnej, Bajkał byłby w stanie napoić całą populację przez około 5 lat.

Jezioro Bajkał latem wygląda zupełnie inaczej.

Natura Bajkału

Wody Bajkału charakteryzuje bogactwo fauny i flory, która przyciąga badaczy z całego świata. Szacuje się, że w jeziorze żyje około 2630 gatunków roślin i zwierząt, z czego 60% to gatunki endemiczne. Należą do nich między innymi foka bajkalska, omul bajkalski oraz cyraneczka bajkalska.

Dwie twarze Bajkału

W zależności od pory roku Bajkał prezentuje różne oblicze. Latem błękitne wody jeziora są rozświetlone przez promienie słoneczne. Gdy nadejdą mrozy, życie w tym miejscu zamiera, a jezioro w całości pokrywa lód.

Ciekawostki o Bajkale

1. Jezioro posiada 336 dopływów. Najważniejszymi są Selenga, Barguzin oraz Górna Angara. Jedyną wypływającą rzeką jest Angara (prawy dopływ Jeniseju).

2. Kolejną atrakcją Bajkału są jej wyspy. Na powierzchni wody wystaje 27 wysp. Największą z nich jest Olchon o łącznej powierzchni 730 km².

3. Duży wpływ na prowadzone badania pomiarowe Bajkału mieli polscy zesłańcy - Benedykt Dybowski, Aleksander Czekanowski, Jan Czerski, Wiktor Godlewski.

4. Zamarzniętą w jeziorze wodę charakteryzuje wysoki stopień przezroczystości. Mimo pokrywy lodu możliwe jest dostrzeżenie dna.

5. Okolice jeziora stały się domem dla wielu niespotkanych nigdzie indziej gatunków zwierząt i roślin.

6. To jeden z najczystszych zbiorników wodnych w Rosji, a także na świecie. W letni słoneczny dzień można dostrzec dno znajdujące się na głębokości 40 metrów.

7. Większość wysp na jeziorze jest niezamieszkana.

8. Od czasu do czasu nad jeziorem odbywa się niezwykły burzowy spektakl. Wówczas fale potrafią osiągnąć nawet 5 metrów wysokości.

Kolejny spektakularny widok na Bajkał zimą.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa