Ciekawostki o leniwcach
Leniwiec ciekawostki - poznaj nieznane fakty o najwolniejszych zwierzętach świata. Dowiedz się jak szybko się poruszają, gdzie żyją i co jedzą leniwce.
Leniwce to dwie rodziny ssaków pochodzących z rzędu szczerbaków. Choć wizualnie mogą przypominać małpy, to bliżej im do mrówkojadów i pancerników. Jakie tajemnice skrywają te zwierzęta?
Cechy charakterystyczne leniwców
Gdzie żyją leniwce?
Leniwiec - najwolniejsze zwierzę świata
Co jedzą leniwce?
Zagrożone wyginięciem
Prędkość leniwca
Leniwiec ciekawostki
1. Większość życia spędzają zwisając głową w dół pod gałęziami drzew.
2. Ze względu na podobny tryb życia bywają kojarzone z uroczymi koala. To jednak zupełnie inne zwierzęta, które na wolności nigdy się nie spotkały (żyją one na różnych kontynentach).
3. Leniwce prowadzą samotniczy tryb życia i nie żyją w stadach. Wyjątek stanowi samica, która wydała na świat młode. Leniwce nie posiadają swojego gniazda, z tego powodu małe przez kilka miesięcy pozostaje przy piersi swojej matki.
4. Temperatura ciała tych ssaków waha się od 30 do 34 stopni Celsjusza.
5. Większość ssaków reguluje temperaturę swojego ciała poprzez zmianę tempa metabolizmu. Jednak leniwce czynią to przechodząc ze słońca w cień. Dzięki temu ich potrzeby kaloryczne są zdecydowanie mniejsze w porównaniu do innych ssaków o podobnych rozmiarach.
6. Zwierzęta te są odporne na wszelkiego rodzaju infekcje. Głębokie rany bardzo rzadko przeradzają się w poważne zakażenie.
7. W plejstocenie żyły naziemne leniwce kopalne. Ich istnienie zostało odkryte w 1789 roku w Brazylii. Jak udało się określić naukowcom, wyginęły calkiem niedawno - około 10 tysięcy lat temu. Największe osobniki osiągały wielkość słonia.
8. Czują się dobrze nie tylko na drzewach, ale także w wodzie. Potrafią doskonale pływać. To niezwykle ważna zdolność podczas okresowych wylewów rzek w Ameryce Południowej.
9. Drzewa opuszczają bardzo rzadko, głównie za potrzebą. Odczuwają ją raz na tydzień.
10. Ich zmysł wzroku i słuchu jest bardzo słaby. Co nie powinno dziwić posiadają także kiepski refleks.
11. Leniwce trójpalczaste posiadają ogony o długości około 4 cm.
12. Sierść tych zwierząt rośnie w kierunku od brzucha do grzbietu.
13. Posiadają 9 kręgów szyjnych (większość ssaków posiada ich 7). Dzięki dodatkowym kręgom są w stanie odwrócić głowę o 180 stopni.
14. Na wolności żyją średnio 15 lat. W niewoli niektóre osobniki dożywają 30 lat.
15. Podczas leniwego dnia pokonują zaledwie kilka metrów.
16. Budowa tych ssaków przystosowana jest do zwisania głową w dół na drzewie lub leżenia. To ich ulubiona pozycja, w której śpią, jedzą i kopulują.
17. Na sen poświęcają od 10 do 15 godzin dziennie.
18. Nie bez powodu upodobały sobie życie na drzewach. Jest to dla nich schronienie przed drapieżnikami. Dodatkowo jak wcześniej wspomniałem ich futro porastają glony, które pomagają leniwcom w maskowaniu przed agresorami.
19. Ciąża u tych zwierząt trwa około roku. Samica wydaje na świat młode w koronach drzew.
20. W sierści leniwców żyją owady, insekty i pasożyty.
21. Pod wodą są w stanie wytrzymać nawet 40 minut na jednym oddechem.
22. Młode stają się samodzielne po około roku. Wówczas opuszcza matkę i nie utrzymuje z nią kontaktu.
23. Jednak nie we wszystkim są takie wolne. Leniwce bardzo cenią sobie prywatność. Miłosne spotkanie między dwoma osobnikami może trwać zaledwie 10 sekund.
24. Pływając w wodzie poruszają się 3 razy szybciej niż pełzając po ziemi.
25. Naturalnymi wrogami tych ssaków są orły, węże oraz jaguary.
Gatunki leniwców
Wyróżnia się dwa gatunki tych zwierząt - leniwce trójpalczaste i leniwce dwupalczaste. Jak sama nazwa wskazuje główną cechą, która je odróżnia jest ilość palców.