Informacje o rysiach

Informacje o rysiach

Ciekawostki o rysiach

Ryś ciekawostki - dowiedz się kiedy są najbardziej aktywne, co jedzą i gdzie żyją rysie w Polsce. Poznaj informacje, o których z pewnością nie miałeś pojęcia.

Gdzie żyją rysie?

Wyróżniamy cztery gatunki rysiów, należą do nich: ryś euroazjatycki, kanadyjski, iberyjski i rudy. Żyją one jedynie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce najliczniej występują w Karpatach (około 100 osobników). Żyją także w Kotlinie Biebrzańskiej, puszczy Białowieskiej, Augustowskiej i Knyszyńskiej. Zgodnie z ostatnimi danymi populacja tych zwierząt wynosi około 300 osobników. Względem 1970 roku wzrosła ona dwukrotnie. Obecnie jest zwierzęciem objętym ścisłą ochroną gatunkową.

Co jedzą rysie?

Ofiarą rysi najczęściej padają sarny i to one stanowią ich główne pożywienie. Tym samym przyczyniają się do naturalnego ograniczania tych ssaków. Nieco rzadziej upolują młode jelenie i łanie, czy mniejsze ptaki i zające. Starają się upolować dużą ofiarę raz na dobę. Dorosłym rysiom udaje się to raz na 38 godzin, zaś tym mniej doświadczonym raz na 105 godzin. Najskuteczniejsze są samice opiekujące się młodymi. Szacuje się, że każdego roku dopadają aż 190 większych zwierząt. Codziennie podejmują nawet cztery próby zdobycia pokarmu. Zazwyczaj na polowania wybierają się od zmroku do wschodu słońca. Potrafią bezszelestnie zbliżyć się do swoich. Gdy nadarzy się okazja rzucają im się do gardła. Mają wystarczająco dużo siły, by obalić je na ziemię. Po skutecznym polowaniu nie zjadają wszystkiego. To co zostanie najczęściej zakopują, aby mieć zapas na później. Ich dzienne zapotrzebowanie na mięso wynosi od 1,5 do 2 kg.

Jak długo żyją rysie?

Rysie na wolności żyją od 14 do 17 lat. Osobniki żyjące w niewoli są w stanie osiągnąć nawet 26 lat.

Ryś ciekawostki

1. Choć rysie na krótkich dystansach potrafią biec z prędkością 80km/h, to nie można ich nazwać dobrymi biegaczami. Polując na swoją ofiarę, starają się podejść do niej jak najbliżej. Umożliwiają im to naturalne zasłony, takie jak zwalone drzewa, czy wysokie trawy. Potrafią się także bezszelestnie poruszać.

2. Oprócz udomowionych kotów, żbij i ryś są jedynymi przedstawicielami kotowatych żyjącymi w naszym kraju.

3. W 1900 roku we Francji wytępiono rysie. Obecnie podejmowane są próby reintrodukcji w Pirenejach i Wogezach.

4. Rysie należą do samotników. Spotykają się jedynie w okresie rui, która rozpoczyna się pod koniec stycznia i trwa do marca. Dochodzi wtedy do zmiany ich zachowania. Dokonują intensywnych wędrówek, aby znaleźć partnera. Zdarza im się także zaznaczać swój teren i głośno warczeć.

5. Ciąża u tych zwierząt trwa około 70 dni. W jednym miocie samica wydaje na świat zazwyczaj od 2 do 3 kociąt.

Ryś ciekawostki - w całej Polsce żyje zaledwie 300 osobników

6. Młode rysie ważą około 290 g. Swoje oczy otwierają dopiero po 10 dni od narodzić. Pierwsze mięso spożywa w 2 miesiącu życia. Swoją matkę opuszczają w 9-11 miesiącu życia.

7. Wizerunek rysia euroazjatyckiego pięciokrotnie pojawił się na znaczkach pocztowych Poczty Polskiej.

8. Naturalnym zagrożeniem dla rysi są wilki i lamparty. Dodatkowo młode kocięta muszą uważać na orły oraz puchacze.

9. Uaktywniają się nocą. Wówczas wybierają się na polowania. W ciągu dnia wypoczywają w swojej kryjówce.

10. Podczas jednej nocy potrafią pokonać od 7 do 20 km.

11. Dorosłe rysie euroazjatyckie osiągają długość ciała od 100 do 150 cm. Ich wysokość wynosi od 50 do 75 cm. Posiadają także ogon o długości od 15 do 30 cm. Takie osobniki ważą od 12 do 35 kg.

12. Ryś będący w bezruchu jest w stanie momentalnie skoczyć na wysokość około 2 metrów.

13. W naszym kraju jest to trzeci pod względem wielkości drapieżnik na wolności.

14. W całej Europie populacja tych ssaków wynosi od 3 do 5 tysięcy przedstawicieli.

15. Nie potrafią długo biegać, ponieważ dość szybko się męczą.

Ciekawostki o rysiach - dorosły osobnik potrafi powalić jelenia na ziemię

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa