Ciekawostki o żubrach
Gdzie żyją żubry?
Żubry w Polsce
W 1919 roku w Puszczy Białowieskiej zmarł ostatni żubr żyjący na terenie naszego kraju. Ponowne zasiedlanie rozpoczęto w 1929 roku. Umieszczono wówczas pierwsze osobniki w rezerwacie w Puszczy Białowieskiej.
Według oficjalnych danych z 2013 roku światowa populacja żubra wynosiła 5249 osobników. W Polsce w tym czasie żyło 1377 przedstawicieli tego gatunku. W 2017 roku liczba ta wzrosła do 1873. Blisko połowa populacji polskiego żubra żyje w Puszczy Białowieskiej. Można je także spotkać w Puszczy Boreckiej, Puszczy Knyszyńskiej, nadleśnictwie Mirosławiec oraz ogrodach zoologicznych. W przyszłości planowane jest zasiedlenie żubrów w Puszczy Augustowskiej, Puszczy Rominckiej oraz Beskidach.
Co jedzą żubry?
Ile waży żubr?
Żubr a bizon
Żubr ciekawostki
1. Już w najdawniejszych czasach dostrzeżono potrzebę ochrony żubrów. Pierwsze rozporządzenie o ochronie wydał Zygmunt I Stary w 1553 roku. Za czasów panowania Zygmunta II Augusta za zabicie żubra karano śmiercią.
2. W 1925 roku na Kaukazie padł ostatni żyjący żubr na wolności. Wówczas żubry żyły tylko w europejskich ogrodach zoologicznych.
3. Żubr europejski należy do rodziny wołowatych.
4. Żubry w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.
5. Głównie prowadzi dzienny tryb życia.
6. Okres godowy u samic trwa od sierpnia do października. Ciąża trwa około 264 dni. Zazwyczaj rodzi jedno młode na dwa lata. Po narodzinach ciele waży od 16 do 35 kg.
7. Żubry żyją w stadach.
8. Z końcem XVIII wieku żubry na wolności żyły tylko w Puszczy Białowieskiej i na Kaukazie.
9. Młode przebywają z matką przez okres 1 lub 2 lat po narodzinach.
10. Zwierzęta te są narażone na wyginięcie.
11. Mają bardzo słabo rozwinięty zmysł wzroku i słuchu, za to posiadają dobry węch.
12. W biegu potrafią rozpędzić się do prędkości 40 km/h.
13. Zarówno samiec, jak i samica posiadają rogi. Rosną one przez całe życie.
14. Blisko 25% światowej populacji żyje w naszym kraju.
15. Oficjalna klasyfikacja wyróżnia trzy podgatunki żubra. Obecnie jedynym żyjącym jest żubr nizinny.
16. Samce dożywają 23 lat, zaś samice 26 lat.
17. Te zwierzęta nie posiadają naturalnych wrogów. Od czasu do czasu bywają atakowane przez wilki i rysie.
18. Żubroń to mieszaniec żuba i bydła domowego. Wyhodowany został na skutek skrzyżowania przez Leopolda Walickiego w 1847 roku.
19. Pierwsze żubry dotarły do Europy około 270 tysięcy lat temu. Najstarsze znalezione szczątki datowane są na około 2 miliony lat. Znaleziska dokonano w Indiach.
20. W 1862 roku powstał jeden z pierwszych pomników żubra. Wzniesiono go na pamiątkę polowania cara Aleksandra II w Zwierzyńcu. W 1928 roku przeniesiono go do osady w Spale. Mieszkańcy Zwierzyńca odczuwali brak pomnika, dlatego 18 września 2014 roku odsłonięto wierną replikę pierwotnej rzeźby.
21. Drugi pomnik żubra w Polsce znajduje się w niewielkim Zambrowie. Rzeźbę odsłonięto 6 sierpnia 2008 roku i nosi imię "Zambruś".