Rekiny - ciekawostki, informacje, fakty

Rekiny - ciekawostki, informacje, fakty

Ciekawostki o rekinach

Rekiny ciekawostki - ponoć są groźne, ale czy na pewno? Dowiedz się jak wygląda atak, co jedzą, a także czy w Bałtyku są rekiny. Oto niesamowite ciekawostki o rekinach.

Ataki rekinów na ludzi

Panuje powszechne przekonanie, że rekiny stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi, a widok unoszącej się płetwy w wodzie wywołuje strach. Na utarcie takiego wizerunku przyczyniła się seria filmów Szczęki autorstwa Stevena Spielberga. Jednak rzeczywistość jest nieco inna. Każdego roku na całym świecie w wyniku starcia z rekinem ginie kilkanaście osób. Tylko nieliczne gatunki są w stanie zaatakować bez powodu. Należą do nich żarłacz biały, tygrysi oraz tępogłowy. Każdego roku rejestruje się około 80 ataków. Od 1958 do 2014 roku odnotowano 2785 ataków z czego 439 zakończyło się ze skutkiem śmiertelnym.

Co jedzą rekiny?

Wbrew panującym przekonaniom człowiek nie jest ulubionym pokarmem tych ryb. Ich zwyczaje żywieniowe zależą od gatunku. Większość z nich jest mięsożerna, jednak są i takie odżywiające się planktonem. Rekiny jedzą głównie tłuste ryby, mięczaki i skorupiaki. Większe osobniki konsumują także młode foki, delfiny, czy lwy morskie. Rekiny są zimnokrwiste i nie potrzebują ogromnych ilości pokarmu. Po jednym porządnym posiłku potrafią nie jest nawet przez kilka tygodni.

Czy w Bałtyku są rekiny?

W Morzu Bałtyckim pływają rekiny. Jednak spokojnie, jeszcze daleka droga zanim na naszych plażach pojawią się tablice z napisem "Uwaga rekiny". Ryby te występują we wszystkich oceanach i morzach na świecie. Najwięcej gatunków można spotkać w ciepłych wodach. W wodach Bałtyku, a właściwie w zachodniej części pływa jedynie żarłacz śledziowy. Prawdopodobieństwo ataku rekina na plaży w Ustce, czy Łebie wręcz nie istnieje.

Rodzaje ataku rekina

Pierwszy z nich polega na jednym ugryzieniu, po którym następuje ucieczka. Zazwyczaj dochodzi do nich na płytkich wodach, w których udział biorą mniej agresywne rekiny. Do końca nie wiadomo dlaczego rekin odpływa. Przypuszcza się, że ludzkie mięso może być po prostu niesmaczne, nie zawierać wystarczającej ilości tłuszczu, bądź drapieżnik oczekuje, aż ofiara się wykrwawi. Istnieje także teoria mówiąca, że rekiny mylą człowieka z foką. W pewnym sensie wyjaśnia to ataki dokonywane na surferów.

Druga metoda polega na okrążeniu swojej ofiary, którą w pewnym momencie rekin uderza pyskiem. W następnej kolejności następuje ugryzienie.

Kolejnym rodzajem jest atak znienacka. Ofiara zazwyczaj nawet nie widzi rekina. Dochodzi do nich z zamiarem pożarcia ofiary. Występują bardzo rzadko.

Ostatnim typem są ataki sprowokowane poprzez dotknięcie, bądź drażnienie go. Może być wywołany nieumyślnie (na przykład gdy surfer przypadkowo uderzy rekina deską).

To człowiek stanowi zagrożenie

Jak już wcześniej wspomniałem, co roku w wyniku ataków ginie kilkanaście osób. Znacznie więcej ginie rekinów po starciu z człowiekiem. Szacuje się, że każdego roku ofiarą pada nawet 100 milionów osobników. Z rekinów pozyskuje się mięso, skórę, a także tran.

Szczęki

Steven Spielberg pisząc scenariusza do filmu "Szczęki" inspirował się wydarzeniami, które miały miejsce na wybrzeżu New Jersey. Do ataków dochodziło w okresie od 1 do 12 lipca 1916 roku. W ich wyniku śmierć poniosły cztery osoby, zaś jedna była ciężko ranna. Ataki miały przypuścić żarłacze tępogłowe lub białe.

Rekin ciekawostki - choć uważa się je za najgroźniejsze zwierzęta, do ataków dochodzi bardzo rzadko.

Gdzie żyją rekiny?

Rekiny zamieszkują wody mórz tropikalnych i subtropikalnych. Występują także na obszarach arktycznych (rekin polarny).

Ile żyje rekin?

Rekin na wolności żyje od 20 do 30 lat. Jednak w zależności od gatunku jego żywot może trwać dłużej. Znacznie dłużej żyją rekiny polarne. Najstarszy odnaleziony osobnik miał mieć nawet 512 lat. Badający go naukowcy oszacowali, że urodził się w 1505 roku. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 156 lat.

Kiedy pojawiły się rekiny?

Rekiny widziały już wiele. Były one świadkiem rozwoju i upadku dinozaurów, a także pojawienie się ptaków na niebie. Pierwsze osobniki tych ryb pochodzą już z okresu wczesnego dewonu. To znaczy, że w ziemskich wodach pływają już od 400 milionów lat.

Rekiny ciekawostki

1. Filmy naukowe o tych rybach często nagrywa się bez użycia klatki ochronnej. Nie stanowiły one wówczas zagrożenia dla człowieka.

2. Największa ilość ataków rekinów na ludzi została odnotowana w Stanach Zjednoczonych. Jednak najwięcej ofiar śmiertelnych miało miejsce w Australii.

3. Do ataków w USA najczęściej dochodzi w wodach otaczających Florydę, Hawaje i Kalifornię.

4. Jak do tej pory człowiekowi udało się sklasyfikować ponad 500 gatunków rekinów.

5. Rekin rekordzista przebywał na głębokości 3700 metrów.

6. Każdego roku bezpańskie psy w Stanach Zjednoczonych zabijają więcej ludzi niż rekiny w przeciągu ostatniego wieku.

Rekin ciekawostki - widok płetwy unoszącej się nad wodą potrafi wywołać panikę

Taki widok może wywołać strach

7. Hollywood upowszechniło obraz rekina wystawiającego głowę ponad wodę w trakcie polowania. W rzeczywistości robi tak jeden gatunek, którym jest rekin ludojad.

8. W celu ochrony przez potencjalnym atakiem rekinów dokonuje się patrole plaż i przeloty lotnicze.

9. Statystycznie istnieje większe prawdopodobieństwo trafienia "szóstki" w lotto, niż zabicia przez rekina.

10. Ryby te są w ciągłym ruchu.

11. Megalodon to wymarły gatunek rekina żyjący 15,9 - 2,6 milionów lat temu. Największe osobniki osiągały długość nawet 18 metrów.

12. Obecnie największym znanym gatunkiem jest rekin wielorybi. Największy zmierzony osobnik miał 18,8 metrów długości i ważył 13,6 tony. To właśnie one posiadają najgrubszą skórę wśród wszystkich zwierząt (10 cm). Stanowi ona ochronę przed drapieżnikami.

13. Dorosłe osobniki potrafią pływać z prędkością 50 km/h.

14. W miejsce utraconego zęba wyrasta nowy. W zależności od gatunku, rekin podczas całego życia może stracić nawet 30 tysięcy zębów.

15. Niektóre gatunki posiadają zdolność zapadania w pozorną śmierć.

16. Najgroźniejszym rekinem jest żarłacz biały. Jego ciało osiąga 7 metrów długości i 3200 kilogramów wagi.

17. Skóra samicy jest znacznie grubsza niż u samca.

W dalszej częsci ciekawostek o rekinach dowiesz się między innymi, co ma wspólnego kokos z rekinem, ile osób rocznie zabijają oraz jaką prędkość potrafią osiągnąć rekiny.

18. W 2015 roku więcej osób zginęło przy robieniu selfie, niż w wyniku ataku rekina.

19. Rekiny posiadają powieki, jednak nie mrugają, gdyż otaczająca woda oczyszcza ich oczy.

20. W czystej wodzie rekiny widzą 10 razy lepiej od człowieka.

21. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że zginiesz w wyniku upadku kokosa na głowę, niż ataku rekina.

22. Około 50 różnych gatunków rekinów świeci w ciemności.

23. Rekiny zabijają 12 osób rocznie. Ludzie zabijają 11 417 rekinów na godzinę.

24. Naukowcy ustalili, że rekiny mogą być introwertykami lub ekstrawertykami.

25. Nowe zęby u rekina rosną w ciągu 8 dni.

26. Niektóre duże ośmiornice są w stanie złapać i zabić mniejsze rekiny.

27. Jeśli jakimś cudem rekin znajdzie się w Twoim otoczeniu, najlepiej udawać martwego.

28. Występujący w filmie "Szczęki" z 1975 roku robotyczny rekin nosił imię Bruce.

29. W Zatoce Meksykańskiej odkryto nowy gatunek rekina mollisquama mississippiensis. Osobniki tego gatunku rekina głębinowego osiągają długość 14 cm. Co ciekawe posiadają one zdolność bioluminescencji. Na jej ciele znajdują się gruczoły wytwarzające luminescencyjny płyn. Zdolność ta wykorzystywana jest w celu odstraszenia potencjalnego agresora lub zwabienia ofiary.

30. Ich jaja są przezroczyste.

31. Cechą charakterystyczną rekina-młota jest kształt jego głowy. Dzięki takiej budowie osobniki widzą lepiej, są w stanie lepiej pływać oraz wyczuwać pole elektrostatyczne swojej ofiary.

32. Według naukowców 2/3 mózgu tego drapieżnika odpowiada za funkcjonowanie zmysłu węchu.

33. Najszybszy rekin na świecie rozpędził się do 56 km/h. Rekord zarejestrowano 18 listopada 2011 roku.

Na całym świecie istnieje ponad 500 gatunków.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa