Ciekawostki o żyrafach

Ciekawostki o żyrafach

Żyrafa ciekawostki

Żyrafa ciekawostki - dowiedz się gdzie żyją te największe zwierzęta świata, dlaczego w Mozambiku linie elektroenergetyczne muszą znajdować się na wysokości 12 metrów, a także co jedzą żyrafy.

Gdzie żyją żyrafy?

Żyrafy żyją na kontynencie afrykańskim. Występują głównie od północnego Czadu, aż do południowej części RPA oraz od zachodniego Nigru, do wschodniej Somalii. Zamieszkują one głównie sawannę oraz tereny trawiaste.

Jak żyją żyrafy?

Zwierzęta te uaktywniają się o świcie i o zmierzchu. Żyją głównie w małych grupach o otwartym charakterze. Ich skład ulega ciągłej zmianie. Stado liczy maksymalnie 32 przedstawicieli tego gatunku zwierząt. Najczęściej składają się one z matek i ich młodych. Poruszając się inochodem osiąga prędkość około 7 km/h, galopując rozpędza się nawet do 56 km/h. Żyrafy są zwierzętami ostrożnymi, które nie przejawiają agresji. Jednak gdy zajdzie potrzeba obrony kopie przednimi nogami.

Cechy charakterystyczne

Zwierzęta te charakteryzuje długa szyja, duże oczy ozdobione rzęsami. Żyrafy cechuje doskonały wzrok.

Rozmnażanie wśród żyraf

Zwierzęta te rozmnażają się poligamiczni. Samce badają płodność u samic smakując ich mocz. Preferują one młode, choć dorosłe już samice. Podczas kopulacji dźwięki wydaje głównie samiec - na wzór kaszlnięć.

Ciąża u żyrafy trwa 460 dni (15 miesięcy), zaś rodzi co 18 miesięcy. Podczas wydawania młodych na świat, spadają one z wysokości 1,5 m. Samica nie jest w stanie bardziej obniżyć swojego ciała w trakcie porodu. Nowo narodzone żyrafy ważą około 100 kg i po około 30 minutach od porodu staje na nogi. 10 godzin później jest już w stanie biegać.

Zagrożenia

Doskonale rozwinięty zmysł wzroku i słuchu, a także długa szyja umożliwia dostrzeżenie zagrożenia w porę. Zdarzają się ataki lampartów na żyrafy, jednak jedynym prawdziwym zagrożeniem są lwy. W przypadku ataku po prostu uciekaja. Gdy nie mogą tego uczynić atakują poprzez uderzenie kopytami.

Co jedzą żyrafy?

Żyrafy są roślinożerne. Spożywają głównie liście drzew, pędy oraz gałązki.

Ciekawostki o żyrafach

1. Żyrafy są największymi zwierzętami żyjącymi na Ziemi. Jednak ich szyja jest zbyt krótka, aby dosięgnąć ziemi. W celu jej dosięgnięcia i napicia się wody muszą niezręcznie rozkładać przednie nogi lub klęczeć.

2. Jednak w praktyce żyrafy rzadko muszą się schylać. Piją one bardzo mało wody, raz na kilka dni. Odpowiednie nawodnienie organizmu zapewniają rośliny, które jedzą.

Żyrafa ciekawostki

3. Kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar posiadał swoje własne zoo. Posiadał takie zwierzęta jak żyrafy, strusie, antylopy, cztery hipopotamy oraz liczne egzotyczne ptaki.

4. W Mozambiku napowietrzne linie elektroenergetyczne muszą mieć wysokość co najmneij 12 m. Zapewnia to bezpieczne przemieszczanie się żyraf.

5. Żyrafy praktycznie nie wydają dźwięków. Nie dlatego, że nie potrafią. Po prostu nie chcą.

6. Żyrafy wymarły już w przynajmniej siedmiu afrykańskich państwach.

7. Są to najwyższe zwierzęta na świecie. Męskie osobniki osiągają wysokość do 5,5 metra.

8. Jedno z plemion zamieszkujących Sudan wypija napój Umm Nyolokh. Wytwarzany jest on z wątroby i szpiku kostnego żyraf. Przedstawiciele tego plemienia uważają, że tak przygotowany napój zawiera śladowe ilości składników psychoaktywnych.

9. Żyrafy mogą przeżyć bez wody dłużej niż wielbłądy.

10. Same nogi żyrafy są wyższe od większości ludzi (1,8 m).

11. Blisko 50% młodych żyraf nie przeżywa pierwszych 6 miesięcy. Często padają one łupem hien, lampartów i dzikich psów.

12. Jelita dorosłej żyrafy potrafią mierzyć ponad 70 metrów.

13. Kopyta żyrafy osiągają wielkość talerza obiadowego o średnicy 30,5 cm.

14. Jednym z niewielu gatunków kręgowców, które nie potrafią ziewać są żyrafy.

15. Jak ustalili badacze, samce sprawdzają, czy samica jest płodna poprzez degustację jej moczu.

16. W ciągu dnia żyrafy potrzebują od 5 do 30 minut snu.

17. Maksymalna waga samca wynosiła 1930 kg, natomiast w przypadku samicy wynosiła ona 1180 kg. Średnia waga samca wynosi 1200 kg, zaś samicy 830 kg.

18. Plamy na skórze żyraf są jak ludzie odciski palców. Żadna z żyraf nie ma dokładnie takiego samego wzoru.

19. Szyja tych zwierząt może osiągnąć nawet 1,8 metra długości.

20. Języki tych zwierząt mają nawet 53 cm długości. Jest on na tyle długi, że żyrafa jest w stanie oczyścić nim swoje uszy.

21. Zwierzęta te posiadają umiejętność zamknięcia swoich otworów nosowych. Taki zabieg ma chronić przed burzą piaskową bądź mrówkami.

22. Istnieje żyrafa o białym ubarwieniu. Żyrafa Omo mieszka w Tanzanii.

23. Zwierzęta te posiadają taką samą ilość kręgów szyjnych co człowiek.

24. Ponoć możliwe jest określenie pochodzenie żyrafy poprzez dokładną analizę jej skóry.

Ciekawostki o żyrafach

25. Język żyrafy jest koloru czarnego. To zasługa pigmentacji, która chroni go przed promieniowaniem UV.

26. Żyrafy żyją do 28 lat.

27. Na całym świecie żyje około 150 tysięcy żyraf. W samej Kenii jest ich 45 tysięcy.

28. Każdego dnia żyrafy jedzą około 34 kilogramów liści.

Wesoła żyrafa

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa