Struś informacje i ciekawostki

Struś informacje i ciekawostki

Ciekawostki o strusiach

Struś ciekawostki - poznaj nieznane informacje o największych ptakach świata. Co jedzą strusie? Jak szybko biegają? Gdzie żyją? Ile kosztuje i waży strusie jajo? Czy rzeczywiście chowają głowę w piasek? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w jednym miejscu.

Nie każdy ptak musi umieć latać. Właśnie do takich ptaków nielotów należą strusie. Zachęcam do zapoznania się z ciekawostkami o strusiach.

Jak szybko biega struś?

Nie bez powodu jednym z najpopularniejszych strusi jest pędziwiatr. Dorosłe osobniki są w stanie biec z prędkością 70 km/h. Taką prędkość mogą utrzymać nawet przez pół godziny.

Co jedzą strusie?

Spożywają głownie rośliny oraz niewielkie gady. W ich żołądku znajdują się gastrolity pomagające w trawieniu pożywienia.

Gdzie żyją strusie?

Strusie na wolności żyją na półpustyniach i sawannach Afryki. Terytorialnie występują na południe od Sahary, Syrii oraz dawniej na Półwyspie Arabskim.
Struś ciekawostki - należą do największych ptaków świata. Największe osobniki mają aż 260 cm wzrostu.

Czy strusie chowają głowę w piasek?

Nikt nigdy nie widział strusia z głową w piasku. To jeden z najstarszych mitów dotyczących zwierząt. Najprawdopodobniej odpowiedzialny jest za niego Pilniusz Starszy (żyjący w 23-79 r.). Rzymski historyk napisał w jednym ze swoich dzieł - "strusie, gdy wetkną głowę i szyję w krzaki, wyobrażają sobie, że całe ich ciało jest ukryte". Bardzo długo wierzono, że jest to typowe zachowanie tych ptaków. W sytuacjach zagrożenia strusie leżą nisko z położoną głową na powierzchni. Z daleka sprawiają wrażenie jakby znajdowała się ona w ziemi.

Ile waży jajo strusia?

Każdego roku samica składa około 50 jajek. W stosunku do masy ciała strusia, znosi on najmniejsze jajka - zaledwie 1,5% masy całkowitej. Jedno jajo waży około 1,5 kg. Byłoby w stanie pomieścić blisko 30 jaj kurzych. Aby ugotować je na twardo potrzeba 45 minut. Skorupka często wykorzystywana jest w przemyśle jubilerskim.

Ile kosztuje jajko strusia?

To zależy. Strusie jaja są rzadko spotykane w sieciach handlowych. Najłatwiej złożyć zamówienie bezpośrednio w hodowli. Ceny zaczynają się od 40 zł do 90 zł za sztukę.

Ile waży struś?

Obecnie strusie są największymi i najcięższymi ptakami zamieszkującymi naszą planetę.

Struś ciekawostki

1. Strusie są ptakami, które nie potrafią latać.

2. Przestraszony struś, to niebezpieczny struś. Gdy poczują się zagrożone, po prostu uciekają. Biegają z prędkością nawet 70 km/h, przez co są trudne do upolowania przez drapieżniki. Potrafią też stanąć do walki. Jednym uderzeniem swoich nóg są w stanie zabić nawet lwa.

3. Niezwykle rzadko są ofiarami drapieżników.

4. Oczy tego ptaka są większe od jego mózgu.

5. Strusie posiadają 3 żołądki.

6. Żyją dość długo. Najstarsze osobniki dożywają 75 lat.

7. Ile kosztuje struś? Dorosły osobnik mający dwa lata to koszt od 6 do 8 tysięcy złotych. Pisklę kosztuje około 800 złotych.

8. To jedyny ptak posiadający pęcherz moczowy.

9. Mięso tych ptaków nadaje się do zjedzenia. Uważane jest za jedno ze zdrowszych. Charakteryzuje je niewielka zawartość tłuszczu i cholesterolu, a także zawartość dużej ilości żelaza i białka. Kilogram mięsa strusia kosztuje około 60 zł.

10. Charakteryzuje je dobry wzrok. Potrafi dostrzec obiekty z odległości 5 km.

Ciekawostki o strusiach - rekordowe strusie jajo ważyło ponad 2,5 kg

11. Żyją w małych stadach liczących około 6 osobników.

12. Złożone przez samice jajo wysiada samiec przez około pięć tygodni. Strusie są niezwykle opiekuńcze względem swoich pociech.

13. W przypadku dostrzeżenia niebezpieczeństwa, samiec wydaje dźwięk przypominający ryk lwa.

14. Rekordowe strusie jajo ważyło 2,589 kg.

15. W starożytności organizowano pokazy biegających strusi pozbawionych głowy.

16. Jak wygląda struś? Strusie są największymi ptakami na naszej planecie. Osiągają nawet 270 cm wysokości i ważą nawet 150 kg. Posiadają dwa palce.

17. Gdyby struś wystartował w nowojorskim maratonie, byłby go w stanie pokonać w 45 minut.

18. Strusie i zebry często przebywają w swoim towarzystwie. Głównie ze względów bezpieczeństwa. Strusie doskonale widzą, zaś zebry lepiej słyszą i wyczuwają zapach.

19. Strusie są zwierzętami poligamicznymi.

20. Doskonale czują się w warunkach półpustynnych.

21. Choć nie umieją latać, to dobrze pływają.

Posiadają oczy większe od mózgu.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa