Ciekawostki o bobrach
Co jedzą bobry?
Gdzie żyją bobry?
Bobry w Polsce
Bóbr - cechy charakterystyczne
Cechuje je dość duży rozmiar i opływowy kształt. Dorosłe osobiniki osiągają od 90 do 110 cm długości ciała oraz posiadają pokryty łuskami ogon o długości około 25 cm. Waga ciała waha się w zakresie 18-29 kg. Ich futro jest gęste i brązowe.
Bóbr ciekawostki
1. Do rodziny bobrowatych należą dwa gatunki - bóbr europejski (występujący między innymi w Polsce) i bóbr kanadyjski. Dawniej ten rodzaj zwierząt obejmował także dwa wymarłe gatunki - castor californicus, castor veterior.
2. W XVII wieku kościół katolicki wydał zezwolenie na spożywanie mięsa bobra w czasie Wielkiego Postu. Sądzono wówczas, że jest to zwierze wodne i winno być traktowane jako pokrewne rybom.
3. Dzięki budowie swojego ciała pływają i nurkują z niezwykłą łątwością.
4. Ogon zwierzęcia nie jest owłosiony.
5. Natura wyposażyła małe oczy bobra w trzecią, przezroczystą powiekę. Pełni ona funkcje ochronne w trakcie nurkowania.
6. Spośród wszystkich gryzoni, to właśnie bobry posiadają najwyższy stosunek masy mózgu do masy ciała. Przekłada się to na ich zachowanie oraz logiczne działanie.
7. U tych zwierząt nie występuje dymorfizm płciowy.
8. Bobry są zwierzętami prowadzącymi ziemnowodny tryb życia, silnie przywiązanymi do swojego terytorium. Uaktywnianą się szczególnie nocą.
9. Żyją w grupach składających się z dorosłego samca, samicy oraz młodych.
10. Używając swoich zębów są w stanie ściąć drzewo na pokarm i budulec.
11. Okres godowy u bobrów przypada na styczeń i lutym. Dorosłe osobniki kopulują w wodzie. Stosunek trwa od 30 sekund do 3 minut. Ciąża trwa średnio 106 dni. Samica wydaje na świat młode zazwyczaj w maju lub czerwcu. W jednym miocie rodzi się zwykle 1-5 młodych.
12. Szczególna aktywność przypada na czas między godziną 22 a 23. Bóbr wycisza się wraz z nadejściem poranka. Dzień spędza w swojej norze, gdzie śpi i wypoczywa.
13. Zwierzęta te nie zapadają w sen zimowy.
14. Bobry są największymi gryzoniami mieszkającymi na terenie Europy oraz Azji.
15. Największe zagrożenie dla bobrów stanowi człowiek. W naturze polują na nie wilki, rysie, lisy, niedźwiedzie, czy bezpańskie psy.
16. W Kanadzie bóbr kanadyjski jest jednym z symboli kraju. Jego wizerunek umieszczono na kanadyjskiej pięciocentówce. To także symbol Oregonu i Nowego Jorku.
17. W 2007 roku w na terenie Parku Narodowego Bizona Leśnego w Kanadzie odnaleziono największą na świecie tamę wybudowaną przez bobry. Miała ona długość 850 metrów.
18. Na wolności żyją około 19 lat. W niewoli dożywają nawet 50 lat.
19. Wymarłe gatunki bobra osiągały rozmiar niedźwiedzia.
20. W latach 40. ubiegłego wieku na Ziemię Ognistą przetransportowano 50 bobrów. Zabieg ten miał tchnąć nieco życia w lokalny przemysł futrzarski. Cały proces nieco wymknął się spod kontroli. Obecnie na archipelagu żyje około 200 tysięcy osobników.
21. Dzięki trzeciej powiece na oku doskonale widzą pod wodą. W uszach i nosie posiadają specjalne zastawi, które chronią je przed zachłyśnięciem.
22. To jedyne zwierzęta obecne w naturze, które są w stanie kontrolować poziom rzek. W przypadku wahań przepływu wody budują tamy.
23. W trakcie pływania wykorzystują ogon jako ster.
24. Pod wodą są w stanie wytrzymać nawet 15 minut.
25. Bobry posiadają pomarańczowe zęby.
26. Bobry mogą powalić drzewo o średnicy pnia równiej 25 cm w niecałe 6 minut.