Bóbr informacje i ciekawostki

Bóbr informacje i ciekawostki

Ciekawostki o bobrach

Bóbr ciekawostki - dowiedz się kiedy uważano je za ryby, gdzie zbudowały największą tamę na świecie i co jedzą bobry. Wszystko o bobrach zgromadzone w jednym tekście.

Co jedzą bobry?

Bobry są zwierzętami roślinożernymi. Jedzą głównie łyko drzew i krzewów liściastych i rośliny zielone. Na zimę gromadzą zapasy. Dawniej sądzono, że polują one na ryby, co jest nieprawdą.

Gdzie żyją bobry?

Bobry występują na trzech kontynentach - Europie, Azji i Ameryce Północnej. Najczęściej można je spotkać na terenie lasów liściastych przy wolno płynących rzekach. Bóbr kanadyjski żyje głównie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Został introdukowany w państwach skandynawskich.

Bobry w Polsce

Na terenie naszego kraju żyją bobry o czarnym i brązowym kolorze futra. Do 2001 roku bóbr był objęty ścisłą ochroną. Obecnie obejmuje je częściowa ochrona. Można na nie polować w okresie od 1 października do 15 marca. W latach 80. ubiegłego wieku w Polsce mieszkało około 1,5 tysiąca osobników. Obecnie ich populacja przekracza 100 tysięcy.

Bóbr - cechy charakterystyczne

Cechuje je dość duży rozmiar i opływowy kształt. Dorosłe osobiniki osiągają od 90 do 110 cm długości ciała oraz posiadają pokryty łuskami ogon o długości około 25 cm. Waga ciała waha się w zakresie 18-29 kg. Ich futro jest gęste i brązowe.

Bóbr ciekawostki

1. Do rodziny bobrowatych należą dwa gatunki - bóbr europejski (występujący między innymi w Polsce) i bóbr kanadyjski. Dawniej ten rodzaj zwierząt obejmował także dwa wymarłe gatunki - castor californicus, castor veterior.

2. W XVII wieku kościół katolicki wydał zezwolenie na spożywanie mięsa bobra w czasie Wielkiego Postu. Sądzono wówczas, że jest to zwierze wodne i winno być traktowane jako pokrewne rybom.

3. Dzięki budowie swojego ciała pływają i nurkują z niezwykłą łątwością.

4. Ogon zwierzęcia nie jest owłosiony.

5. Natura wyposażyła małe oczy bobra w trzecią, przezroczystą powiekę. Pełni ona funkcje ochronne w trakcie nurkowania.

6. Spośród wszystkich gryzoni, to właśnie bobry posiadają najwyższy stosunek masy mózgu do masy ciała. Przekłada się to na ich zachowanie oraz logiczne działanie.

Bóbr ciekawostki - w wodzie czują się doskonale

7. U tych zwierząt nie występuje dymorfizm płciowy.

8. Bobry są zwierzętami prowadzącymi ziemnowodny tryb życia, silnie przywiązanymi do swojego terytorium. Uaktywnianą się szczególnie nocą.

9. Żyją w grupach składających się z dorosłego samca, samicy oraz młodych.

10. Używając swoich zębów są w stanie ściąć drzewo na pokarm i budulec.

11. Okres godowy u bobrów przypada na styczeń i lutym. Dorosłe osobniki kopulują w wodzie. Stosunek trwa od 30 sekund do 3 minut. Ciąża trwa średnio 106 dni. Samica wydaje na świat młode zazwyczaj w maju lub czerwcu. W jednym miocie rodzi się zwykle 1-5 młodych.

12. Szczególna aktywność przypada na czas między godziną 22 a 23. Bóbr wycisza się wraz z nadejściem poranka. Dzień spędza w swojej norze, gdzie śpi i wypoczywa.

13. Zwierzęta te nie zapadają w sen zimowy.

14. Bobry są największymi gryzoniami mieszkającymi na terenie Europy oraz Azji.

15. Największe zagrożenie dla bobrów stanowi człowiek. W naturze polują na nie wilki, rysie, lisy, niedźwiedzie, czy bezpańskie psy.

16. W Kanadzie bóbr kanadyjski jest jednym z symboli kraju. Jego wizerunek umieszczono na kanadyjskiej pięciocentówce. To także symbol Oregonu i Nowego Jorku.

17. W 2007 roku w na terenie Parku Narodowego Bizona Leśnego w Kanadzie odnaleziono największą na świecie tamę wybudowaną przez bobry. Miała ona długość 850 metrów.

18. Na wolności żyją około 19 lat. W niewoli dożywają nawet 50 lat.

19. Wymarłe gatunki bobra osiągały rozmiar niedźwiedzia.

20. W latach 40. ubiegłego wieku na Ziemię Ognistą przetransportowano 50 bobrów. Zabieg ten miał tchnąć nieco życia w lokalny przemysł futrzarski. Cały proces nieco wymknął się spod kontroli. Obecnie na archipelagu żyje około 200 tysięcy osobników.

21. Dzięki trzeciej powiece na oku doskonale widzą pod wodą. W uszach i nosie posiadają specjalne zastawi, które chronią je przed zachłyśnięciem.

22. To jedyne zwierzęta obecne w naturze, które są w stanie kontrolować poziom rzek. W przypadku wahań przepływu wody budują tamy.

23. W trakcie pływania wykorzystują ogon jako ster.

24. Pod wodą są w stanie wytrzymać nawet 15 minut.

25. Bobry posiadają pomarańczowe zęby.

26. Bobry mogą powalić drzewo o średnicy pnia równiej 25 cm w niecałe 6 minut.

Bobry posiadają pomarańczowe zęby.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa