Ciekawostki o Nietoperzach

Ciekawostki o Nietoperzach

Nietoperze ciekawostki

Nietoperze ciekawostki - czy rzeczywiście powinniśmy się ich bać? Dowiedz się kto planował wykorzystać nietoperze podczas II Wojny Światowej, gdzie żyją i co jedzą nietoperze.

Jak długo żyją nietoperze?

Długo. Naukowcom udało się zaobserwować osobnika żyjącego ponad 30 lat. Z reguły dożywają one 20 lat.

Batman

Batman to popularna fikcyjna postać superbohatera występująca w komiksach DC Comics. Obecnie znany głównie z produkcji filmowych. W Polsce znany jest także jako człowiek-nietoperz. Naukowcy dowiedli, że dzieci w wieku 4-6 lat ubrane w strój Batmana są bardziej produktywne.

Waleczne nietoperze

Amerykańska armia podczas II Wojny Światowej uruchomiła specjalny program, który miał wykorzystywać nietoperze w walce z wrogiem. Project X Ray przewidywał wykorzystanie nietoperzy do przenoszenia małych bomb. Finalnie pomysł został porzucony w fazie testów.

Co jedzą nietoperze?

Więszkość nietoperzy jest owadożerna. W pobliżu równika żyją gatunki jedzące owoce. Istnieją także amazońskie żywiące się krwią.

Gdzie znajduje się największa kolonia nietoperzy? Jaki gatunek żyje w Polsce? Czy nietoperze rzeczywiście wplatają się we włosy młodych kobiet? Pora na prawdziwe ciekawostki o nietoperzach.

1. Zaledwie jeden owadożerny nietoperz jest w stanie zjeść 600, a nawet więcej komarów w ciągu godziny.

2. Oficjalny ekspert w rządzie Stanów Zjednoczonych w sprawie marihuany w latach 1938 - 1962, zeznał w sądzie pod przysięgą, że palił marihuanę. Po spaleniu miał się zamieniał w nietoperza.

3. Za wyjątkiem kilku gatunków nietoperzy, Nowa Zelandia nie posiada rodzimych ssaków.

4. Największa kolonia nietoperzy na świecie znajduje się w Teksasie. w Jaskini Bracken żyje ponad 20 milionów nietoperzy.

5. Epidemia wirusa ebola panująca w Afryce Zachodniej związana jest z jedzeniem nietoperzy przez ludzi.

6. Staw kolanowy u nietoperza jest obrócony o 180 stopni w drugą stronę.

W takiej pozycji śpią nietoperze

Nietoperze ciekawostki - ulubiona pozycja do snu

7. Naszym rodzimym nietoperzem jest Nocek Duży. Występuje w południowo-zachodniej części kraju.

8. Tylko niektóre gatunki tych ssaków żywią się krwią. Istnieją nietoperze żywiące się owocami, owadami, czy mniejszymi zwierzętami.

9. Ponoć nietoperze lubią się wczepiać w dziewczęce włosy. Spokojnie, to tylko przesąd. Narodził się on na wsi. Miał na celu zachęcić młode dziewczyny do pozostania w domu. W końcu po zmroku istnieje większa szansa, że ich włosy zostaną poczochrane przez nietoperza.

10. Zwierzęta te charakteryzują się dobrze rozwiniętą pamięcią przestrzenną. Nietoperz jest w stanie zapamiętać na lata, jak poruszać się po jaskini, czy schronisku.

11. Nietoperze jako jedyne ssaki potrafiące latać, prowadzą nocny tryb życia.

12. Największy komfort nietoperze odczuwają zwisając głową w dół. W takiej pozycji odpoczywają.

13. Rozpiętość skrzydeł u tych ssaków dochodzi nawet do 170 cm.

14. Nietoperze żyjące w Europie potrafią latać z prędkością 55 km/h. Istnieją również gatunki potrafiące rozpędzić się nawet do 100 km/h. Ich prędkość uzależniona jest od budowy skrzydeł i ciała.

15. Nietoperze posiadają zdolność echolokacji. Wysyłają one ultradźwięki, które po napotkaniu przeszkody, bądź potencjalnej zdobyczy wracają do ich ucha w postaci echa.

16. Należą do zwierząt ciepłolubnych.

17. W starochińskiej symbolice pięć nietoperzy otaczających drzewo jest symbolem szczęścia. Są one symbolem długowieczności, zdrowia, spokoju, szczęścia i bogactwa.

18. Nauka zajmująca się badaniem tych ssaków nosi nazwę chiropterologii.

19. Najgorszym okresem dla nietoperzy jest zima. Gdy spada temperatura, owady będące głównym pożywieniem są nieaktywne. Aby przetrwać ten krytyczny czas, zapadają one w stan hibernacji. Ich temperatura ciała zostaje obniżona o 30 stopni Celsjusza. Następuje także spowolnienie czynności życiowych. Przeżycie zapewnia im podskórny zapas tłuszczu.

Ciekawostki o nietoperzach

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa