Dzik ciekawostki i informacje

Dzik ciekawostki i informacje

Dzik ciekawostki

Czy rzeczywiście dzik jest dziki? Dowiedz się co jedzą, jak szybko biegają, a także jak jaka jest populacja dzika w Polsce. Poznaj ciekawostki o dzikach, o których nie miałeś pojęcia.

Czy dzik jest dziki?

Jak pisał Jan Brzechwa dzik jest dziki. Ma on także bardzo ostre kły, a ten kto go spotka w lesie, szybka zmyka. Ale czy taki jest naprawdę? Dziki są agresywnymi zwierzętami, szczególnie jeśli poczuje się zagrożony. Należy szczególnie uważać, gdy napotka się lochę z młodymi. W takich sytuacjach ucieczka jest dość trudna. Dzik jest zwierzęciem bardzo szybkim, nie należy go prowokować. W pierwszej kolejności należy spróbować odejść w spokoju, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Jeśli już ruszy do ataku, pomocny może okazać się krzyk (dzik boi się hałasu) lub po prostu wspiąć się na drzewo lub płot.

Występowanie dzika

Obecnie dzik na wolności występuje na północnych krańcach kontynentu afrykańskiego oraz w środkowej i południowej części Eurazji. Z pewnością nie spotkamy go na północy Półwyspu Skandynawskiego, w Finlandii, północnej części Rosji, suchych pustyniach Mongolii oraz Wyżynie Tybetańskiej. Na przestrzeni wieków jego zasię występowania znacznie się zmienił. Dawniej występował dość licznie na północ od Sahary, a także dolinie Nilu. Obecnie dzik w Afryce jest zwierzęciem rzadkim. Na zmianę obszaru występowania wpływ miały zmiany klimatyczne, jak i działalność człowieka. W XVII wieku na terenie Wielkiej Brytanii dzik został wytępiony. W Danii ostatni osobnik został upolowany w XIX wieku. Dziki zasiedlają tereny o dużej lesistości, głównie lasy liściaste mieszane. Unikają one obszarów otwartych i górskich.

Populacja dzika w Polsce

Dziki w Polsce są zwierzętami pospolitymi występującymi na terenie całego kraju. W poprzednim stuleciu uważano go za szkodnika, sprawcą wszelkich szkód na polach uprawnych. Nie istniały żadne regulacje ochrony gatunku, czy okresy ochronne. W latach 30. populacja wynosiła zaledwie 16 tysięcy. Na przestrzeni ostatnich lat ich ilość znacznie wzrosła, głównie z uwagi na fakt powstania upraw wielkołanowych. W 2000 roku populacja dzika w Polsce wzrosła do 118 tysięcy. Ostatnie dane udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny z 2017 roku wskazują, iż na terenie naszego kraju może ich żyć nawet 214 tysięcy sztuk. Najwięcej z nich występuje na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dziki uwielbiają taplać się w błocie.

Co jedzą dziki?

W bardzo dużym skrócie - wszystko. Ich dieta uzależniona jest od dostępności danego pokarmu. Przepadają za pokarmem roślinnym, nie odmawiają sobie żołędzi,nasion sosny, ziemniaków, buraków cukrowych, czy cebuli. Od czasu do czasu żywią się ślimakami, dżdżownicami i wijami. Podczas polowań ich łupem padają gryzonie i krety, rzadziej młode zajęczaki i sarny. Nie gardzą padliną.

Jak długo żyje dzik?

Na wolności dożywają 10 lat. W niewoli żyją nawet dwa razy dłużej.

Hogzilla

Tego osobnika z pewnością nie chciałbyś spotkać na swojej drodze. Ten ogromny dzik został upolowany 17 czerwca 2004 roku w Stanach Zjednoczonych. Padł ofiarą Chrisa Griffina. Jego zdjęcia pojawiły się w wielu gazetach. Nadano mu także imię - Hogzilla (z połączenia słów hog oraz Godzilla). Stał się on obiektem wielu historii i legend. Według niektórych miał on 3,6 metra długości i ważył 455 kg. Doniesienia te zweryfikowali naukowcy National Geographic. Dzięki ekshumacji ciała dowiedziono, że był on znacznie mniejszy - 2,4 metra i ważył 363 kg.

Największy upolowany osobnik w Polsce miał ważyć 300 kg.

Ciekawostki o dzikach

1. Mimo swojego wyglądu biegają dość szybko. Dorosły osobnik potrafi rozpędzić się do nawet 50 km/h.

2. Dziki nie zapadają w sen zimowy.

3. Ciało dorosłego osobnika osiąga długość 200 cm, zaś jego wysokość sięga 110 cm. Jego waga dochodzi do nawet 300 kg.

4. Odgrywają ważną rolę w ekosystemie poprzez spulchnianie gleby oraz zjadanie szkodnik i chorych ssaków.

5. Locha to samica dzika. Samiec to odyniec. Dzik, który ukończył pierwszy rok życia nazywany jest przelatkiem.

6. Dzik został udomowiony przez człowieka około 11 tysięcy lat temu.

7. Jak udało się ustalić badaczom, w latach 1825-2012 dziki zabiły co najmniej 665 osób. Najwięcej ofiar śmiertelnych było w Indiach.

8. Na poszukiwania pokarmu wybiera się po zachodzie słońca. Dzień spędza w lesie.

9. Rolnicy uważają go za szkodnika, ponieważ niszczy ich pola uprawne.

Młode dziki rodzą się z otwartymi oczami.

10. Dorosły osobnik posiada 44 zęby.

11. Mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu oraz węchu. Z uwagi na szerokie rozstawienie gałek ocznych, ich wzrok jest dość słaby.

12. Ulubioną zabawą dzika jest tarzanie się w błocie.

13. Dzik należy do zwierząt towarzyskich. Żyje w stadzie, które jest jego rodziną.

14. Rozmnażają się od listopada do stycznia. Okres godowy u dzików nazywany jest huczką.

15. Około 20 tygodni - tyle trwa ciąża. Młode rodzą się od marca do kwietnia. Samica wydaje na świat od 3 do 6 młodych.

16. Młode rodzą się z otwartymi oczami.

17. Świnia domowa jest oswojoną formą dzika.

18. Świniodzik to krzyżówka świni domowej i dzika.

19. Aktywne są głównie o zmierzchu i nocą.

20. Nie są zagrożone wyginięciem.

21. Rolnicy ochraniają pola uprawne przed dzikami poprzez budowę ogrodzeń, rozwieszanie wstążek odblaskowych i środków zapachowych.

22. Doskonale wykształcony zmysł węchu umożliwia dzikowi wyczucie nieprzyjaciela z odległości 100 metrów.

23. Niektóre dziki obmywają swój posiłek zanim przystąpią do jego konsumpcji.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa