Informacje o wielbłądach

Informacje o wielbłądach

Wielbłąd ciekawostki

Wielbłąd ciekawostki - dowiedz się do czego służy ich garb, w jakim kraju chodzą one po wybiegu w konkursie piękności, a także gdzie żyją i co jedzą wielbłądy.
Są grube i kudłate. Ich futro jest ciemnobrązowe lub beżowe. Ich znakiem rozpoznawczym są garby. Sprawdź czy znałeś te ciekawostki o wielbłądach.

Konkurs piękności

Każdego roku w stolicy Arabii Saudyjskiej organizowany jest konkurs piękności, w którym prezentowane są wielbłądy. W 2018 roku na wybiegu znalazło się aż 30 tysięcy osobników. Wśród nich znalazło się 12 oszustów, którzy musieli zostać zdyskwalifikowani. Sędziowie dostrzegli u nich nienaturalnych uśmiech. Jak się okazało w ich usta został wstrzyknięty botoks.
Podczas tego wielkiego święta organizowane są także wyścigi i aukcje zwierząt. Łączna suma nagród na rok 2018 wynosiła blisko 57 milionów dolarów.

Garb u wielbłąda

Cechą charakterystyczną wielbłąda są jego dwa garby (bądź jeden, w zależności od gatunku). W ich wnętrzu gromadzony jest tłuszcz, który stanowi materiał zapasowy na czarną godzinę. Ów garb ochrania organizm zwierzęcia przed przegrzaniem.
Wielbłąd ciekawostki - w swoim garbie gromadzą tłuszcze, które wykorzystują, gdy mają problem ze znalezieniem pokarmu

Gdzie żyją wielbłądy?

Wyróżniane są dwa gatunki wielbłądów - dwugarbny oraz jednogarbny. Ten pierwszy na wolności żyje głównie w Azji Środkowej (Kazachstan, Mongolia, Turkmenistan, Uzbekistan oraz na pustyni Gobi) i Afryce. Wielbłądy jednogarbne nie występują już na wolności, wyginęły wiele lat temu. Oba gatunku należą do zwierząt hodowlanych i występują na całym świecie.

Co jedzą wielbłądy?

Wielbłądy należą do zwierząt roślinożernych. Ich podniebienie nie należy do wybrednych. Jedzą głównie rośliny suche, kwaśne i słone. Nie pogardzą także krzewów kolczastych. Dość szybko trawią przeżuty pokarm.

Etymologia nazwy

Nazwa tego zwierzęcia pochodzi od słowa z języka gockiego "ulbandus". Wyrażenie to jest zniekształconym łacińskim wyrazem elephantus.

Ciekawostki o wielbłądach

1. Wielbłądy posiadają grube i kudłate futro. Pełni ono funkcję ochrony przed spadkiem temperatury. Są w stanie normalnie funkcjonować nawet, gdy temperatura spadnie poniżej 38 stopni Celsjusza. Podczas upalnego lata zrzucają one część futra.

2. Wielbłądy posiadają trzy powieki.

3. Dorosły wielbłąd jest w stanie wypić 200 litrów wody w trzy minuty.

4. Wielbłądy należą do zwierząt użytkowych. W 2014 roku amerykańskie przedsiębiorstwo Google wynajęło jednego osobnika imieniem Raffia w celu uwiecznienia w swoich mapach widoku pustyni Liwa w Abu Zabi.

5. Narodowym zwierzęciem Australii jest koala. Szacuje się, że na terenie tego kraju żyje 10 razy więcej wielbłądów niż tych uroczych "misiów".

6. Dawniej były one wykorzystywane do transportu. Wielbłądy są w stanie unieść ciężar ważący nawet 500 kg.

7. Posiadają długą szyję, zaś ich ciało potrafi osiągnąć długość nawet do trzech metrów.

Wielbłądy na wolności mieszkają głównie w Azji Środkowej i Afryce

8. Hodowane są w 47 krajach. Ich populacja szacowana jest na 29 milionów osobników.

9. W 1000 roku Bolesław I Choroby ofiarował cesarzowi Ottonowi III liczne dary. Wśród nich znalazł się jeden wielbłąd.

10. Podczas bitwy pod Grunwaldem na pomoc polskim wojsko przybyli czescy rycerze. W ramach podziękowania Władysław II Jagiełło ofiarował im wielbłąda.

11. W opinii naukowców mleko tych zwierząt pomaga w leczeniu cukrzycy, autyzmu oraz miażdżycy. Co więcej zawiera ono trzy razy więcej witaminy C w porównaniu do mleka krowiego.

12. Uaktywniają się w ciągu dnia. Zazwyczaj żyją samodzielnie, bądź w małych grupach.

13. Wielbłąd jest w stanie rozpędzić się do 20 km/h.

14. Zwierzęta te są w stanie nie pić wody przez kilka tygodni.

15. Wbrew powszechnej opinii wielbłądy nie gromadzą wody w swoim garbie. W tym celu posiadają specjalną wyściółkę w żołądku.

16. Na pustyni Gobi żyje około 1000 osobników.

17. Wielbłądy żyją około 40 - 50 lat.

18. Dawniej pełniły one funkcję środka płatniczego.

19. Po zajściu w ciążę samica rodzi po około 380 - 400 dniach.

Wielbłądy są zwierzętami roślinożernymi.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa