Informacje o Nauru

Informacje o Nauru

Ciekawostki o Nauru

Nauru ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, kiedy Polka pełniła rolę pierwszej damy, a także czym jest Święto Angam. Najlepszy zbiór ciekawostek o Nauru w jednym miejscu.

1. 31 stycznia 1968 roku to niewielkie państwo uzyskało niepodległość od Australii.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni kraj ten jest 15 tysięcy razy mniejszy od Polski.

3. W południowo-zachodniej części wyspy wznosi się najwyższy szczyt kraju. Command Ridge znajduje się 71 metrów n.p.m. W 1942 roku na tym wzniesieniu Japończycy umieścili karabiny przeciwlotnicze oraz wybudowali sieć bunkrów. Do dziś można tam znaleźć dwa stare bunkry. Obecnie przez szczyt prowadzą też tory kolejowe.

4. Flaga Nauru to niebieski prostokąt z poziomym żółtym pasem biegnącym przez sam środek. W lewym dolnym rogu umieszczona została biała 12-ramienna gwiazda. Symbolizuje ona dwanaście pierwotnych plemion żyjących na wyspie. Niebieska barwa nawiązuje do Oceanu Spokojnego, zaś środkowy pas oznacza położenie Nauru (na południe od równika).

5. Nauru zamieszkuje obecnie nieco ponad 11 tysięcy osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o 7,5 tysiące. Szacuje się, że do 2050 roku będzie się utrzymywała na tym samym poziomie.

6. Przez to wyspiarskie państwo nie płynie żadna rzeka.

7. Religią wiodącą jest protestantyzm wyznawany przez 45,6% społeczeństwa.

Nauru ciekawostki

1. Już od najdawniejszych czasów mieszkańcy wyspy nazywali ją Naoero. Według niemieckiego badacza Paula Hambrucha słowo to w tłumaczeniu oznacza "Idę na plażę".

2. Obecnie jest to najmniejsza niezależna republika świata.

3. Każdego roku 26 października Naurytyczy obchodzą Święto Angam. Ustanowione zostało 1932 roku z okazji narodzin 1500. obywatela tego kraju. Słowo "angam" można przetłumaczyć jako celebrację, zwycięstwo nad przeciwnościami losu. Tego dnia na świat przyszłą dziewczyna imieniem Eidaruwo. 12 lat wcześniej populacja Nauru zmalała do niebezpiecznego poziomu 1068 osób w wyniku epidemii grypy. Sytuacja ta zagrażała przetrwaniu tego narodu.

4. Na brak ciepła mieszkańcy Nauru nie mogą narzekać. Średnia temperatura w dzień wynosi 32 stopnie Celsjusza.

5. Blisko 95% mieszkańców Nauru dotyka problem nadwagi.

6. Kraj ten nie posiada oficjalnej stolicy. Nieoficjalnie rolę te pełni Yaren.

7. Na terenie Nauru temperatura nigdy nie spadła poniżej zera stopni Celsjusza.

8. Od 13 lutego 1997 do 18 czerwca 1998 roku funkcję prezydenta kraju pełnił Kinza Clodumar. U jego boku rolę pierwszej damy sprawowała wówczas Polka Mirosława Clodumar.

9. Osoba dorosła wypija średnio 3,5 litra czystego alkoholu każdego roku.

10. Na terenie kraju znajduje się tylko jedno lotnisko.

11. 30 kilometrów - taką łączną długość mają drogi w tym kraju.

12. Średnia długość życia osób mieszkających w tym kraju wynosi 67,1 lat. Kobiety żyją średnio 70,5 lat, zaś mężczyźni 63.

13. Związek małżeński mogą zawierać kobiety wraz z ukończeniem 16 roku życia, zaś mężczyźni, gdy mają 18 lat. Średni wiek brania ślubów wynosi 21,2 lata.

14. Nauru należy do grupy 16 państw świata, które nie posiadają swojej armii. Za zapewnienie bezpieczeństwa granic tego kraju odpowiedzialna jest Australia.

Pozostałe

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa