Foki - ciekawostki i informacje

Foki - ciekawostki i informacje

Foka ciekawostki

Foka ciekawostki - kto by się spodziewał, że te z pozoru niewinne zwierzątka są bezwzględnymi drapieżnikami. Po zetknięciu z wodą przechodzą transformację. Z niezdarnie poruszających się zwierząt, zamieniają się w doskonałych pływaków. Dowiedz się co jedzą i gdzie żyją foki, a także poznaj nieznane ciekawostki.

Gdzie żyją foki?

Foki żyją w morzach na całym świecie. Zamieszkują także wody słodkie. Częściej spotykane w zimnych wodach. Jedynym gatunkiem mieszkającym w Bałtyku jest foka pospolita. Szacuje się, że populacja w Bałtyku liczy około 700 sztuk.

Co jedzą foki?

Głównym pokarmem tych zwierząt są ryby. Ich dietę urozmaicają skorupiaki, małże i głowonogi. Każdego dnia są w stanie spożyć 9 kilogramów jedzenia. Poczucie głodu u tych zwierząt uzależnione jest od pory roku.

Tryb życia

Prowadzą one wodno lądowy tryb życia. Na lądzie poruszają się wolno i dość niezdarnie. Gdy stykają się z wodą, stają się zupełnie innymi zwierzętami. Odnajdują się tam znakomicie. Należą do bardzo dobrych pływaków. Potrafią pływać na brzuchu oraz na grzbiecie. Zasypiają zarówno na lądzie, jak i w wodzie - unosząc się na jej powierzchni, bądź pod wodą (podobnie jak delfiny automatycznie wynurzają się z wody celem zaczerpnięcia powietrza).

Jak długo żyją foki?

Osobniki żyjące na wolności osiągają 20 - 25 lat. W niewoli o około 10 lat dłużej.

Wymiary

Ich wielkość i waga uzależniona jest od gatunku. Najmniejszą z nich jest nerpa. Dorosły przedstawiciel tego gatunku mierzy 117 cm i waży 45 kg. Największym z nich jest słoń morski południowy. Osiąga on 490 cm wzrostu i potrafi ważyć 2400 kg.

Ciekawostki o fokach

1. Zwierzęta te lubią uprawiać seks z pingwinami.

2. W I wieku naszej ery w rzymskich amfiteatrach zalanych wodą organizowano pokazy walk niedźwiedzi polarnych z fokami.

3. Foki są leniwe. Uwielbiają wylegiwać się na słońcu.

4. Osobniki fok szarych prowadzą osiadły tryb życia. Nie są skore do dalekich wędrówek. Wyjątek stanowią młode, które potrafią wybrać się w daleką wyprawę. Łatwo je spłoszyć. Charakteryzuje je wysoki poziom ostrożności. Po zanurkowaniu są w stanie przebywać pod wodą do 10 minut.

5. Foki pospolite zamieszkują płytkie wody w bliskości piaszczystych plaż. Są to głównie ujścia rzek i małe wyspy. Żyją w koloniach liczących kilkaset osobników. Podobnie jak foki szare przywiązują się do miejsca. Dalekie wędrówki są rzadkością. To niezwykle ciekawski gatunek.

Foki ciekawostki - głównie zamieszkują zimne obszary

6. Foki rozmnażają się i rodzą młode na lądzie. Ciąża trwa 9 miesięcy.

7. Ciężarna samica rodzi zazwyczaj jedno dziecko. Opiekuje się młodym przez okres od pięciu dni do siedmiu tygodni. Czas ten uzależniony jest od gatunku. Następnie pozostawiają młode, aby nauczyły się szukać pokarmu.

8. Młoda foka jest w stanie tyć w tempie 2 kilogramów dziennie.

9. Rekiny, orki i niedźwiedzie polarne - to naturalni wrogowie fok.

10. Nosówka to choroba potrafiąca zdziesiątkować stado fok. Często dopada je także zapalenie płuc, wścieklizna, czy choroby układu oddechowego.

11. Negatywny wpływ dla fok może mieć także działalność człowieka. Ich zdrowie może pogorszyć się poprzez połknięcie pustej reklamówki. Doskonałym przykładem na taki wpływ jest Krysia mieszkająca w fokarium na Helu. Odwiedzający wrzucali jej małe monety "na szczęście", które zjadała. Ten niewłaściwy "pokarm" źle wpływał na stan zdrowia Krysi. Foka zmarła w skutek pęknięcia śledziony.

12.  Zwierzęta te komunikują się poprzez uderzenia płetw o powierzchnię wody. Ważnym elementem jest chrząkanie.

13. 15 milionów lat - tyle liczą najstarsze znalezione szczątki foki.

14. Należą do towarzyskich zwierząt. Ich ulubioną zabawą są wodne gonitwy.

15. Żyją w stadzie. Liderem jest najsilniejszy samiec.

16. Potrafią zanurkować na głębokość nawet 1200 metrów.

17. Posiadają bardzo dużo krwi w swoim organizmie. Stanowi ona aż 12% masy ciała. Dzięki temu są w stanie magazynować większą ilość tlenu.

18. Nie posiadają małżowin usznych.

19. Charakteryzuje ich bardzo dobry wzrok - na lądzie, jak i pod wodą.

20. Są bardzo dobrymi pływakami.

Ciekawostki o fokach - niektóre osobniki potrafią ważyć nawet 2400 kg

Ciekawostki o fokach - niektóre osobniki potrafią ważyć nawet 2400 kg

Foka ciekawostki - znacznie lepiej czują się w wodzie

Foka ciekawostki - znacznie lepiej czują się w wodzie

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa