Informacje o bocianach

Informacje o bocianach

Ciekawostki o bocianach

Tego ptaka zna każdy. Wraz z jego przybyciem do Polski, zwiastuje nadejście wiosny. Poznaj ciekawostki o bocianach, a także dowiedz się co jedzą i gdzie żyją.

Dlaczego bocian przynosi dzieci?

Gdy małe dziecko zadaje pytanie skąd się biorą dzieci, najłatwiej jest odpowiedzieć, że przynosi je bocian. Każdy dorosły wie, że nie jest to prawda. Ten niewinny mit znany jest na całym świecie. Skąd on się właściwie wziął? Oby poznać odpowiedź na to pytanie należy cofnąć się kilka wieków wstecz. W dawnych czasach plemiona Słowiańskie pozwalały sobie na bardzo wiele podczas świętowania nocy świętojańskiej. Organizowane były liczne obrzędy, libacje alkoholowe oraz orgie. Jak to czasem bywa po bliskim spotkaniu kobiety i mężczyzny, po dziewięciu miesiącach na świecie pojawia się dziecko. W wielu przypadkach znalezienie ojca było wręcz niemożliwe. W tym miejscu pojawia się magiczne pytanie "skąd się wzięło to dziecko?". Okres narodzin dzieci poczętych podczas nocy świętojańskiej zbiega się z nadejściem wiosny, a jak wiadomo wtedy wracają bociany. Przy okazji swojego powrotu miały one "przynieść dziecko".

Gdzie żyją bociany?

Praktycznie wszędzie. Można je spotkać w każdym zakątku świata, poza Antarktydą. Najwięcej gatunków występuje w Azji i Afryce.

Co jedzą bociany?

Bociany należą do zwierząt mięsożernych. Ich główny przysmak stanowią żaby. Jedzą także owady, małe gryzonie, węże, czy krety. Zdecydowanie rzadziej decydują się sięgnąć po rybę, czy ptaka.

Bocian ciekawostki

1. Ptak ten posiada szczególny status na Białorusi. Przez wielu uważany jest za nieoficjalny symbol. Białorusini uważają bociana za świętość. Zgodnie z istniejącą legendą dawniej miał on być człowiekiem. Pewnego dnia otrzymał od Boga worek z wężami, który miał wrzucić do dołu. Człowiek nie wiedział co znajduje się wewnątrz otrzymanego pakunku. Mimo zakazu postanowił sprawdzić co jest jego zawartością. Węże wykorzystały okazję i uciekły. Bóg postanowił ukarać człowieka i zamienił go w bociana.

2. Białorusini są przekonani, że bociany zakładają swoje gniazda jedynie na dachach domów dobrych ludzi.

3. W 2013 roku egipska policja aresztowała bociana pod zarzutem szpiegostwa. U ptaka dostrzeżono urządzenie, które według służb mogło być aparatem, a nawet bombą. Po dokładniejszej analizie okazało się, że to jedynie nadajnik mający na celu śledzić migrację bociana.

4. Największe osobniki osiągają nawet 120 cm wzrostu. Rozpiętość skrzydeł przekracza 2 metry.

5. Bociany mają dość szczególny sposób na termoregulację swojego organizmu. Kontrolują go poprzez wypróżnianie się na własne nogi. Wilgotne odchody przyklejają się do nóg i parują. Poprzez ten proces ochładzają swoje ciało.

Ciekawostki o bocianach - gniazda tych ptaków osiągają średnicę nawet dwóch metrów.

6. Europejska Bociana Wieś znajduje się w Polsce. A dokładniej na Dworze Pentowo na Podlasiu. Bociany założyły tam blisko 40 gniazd.

7. Bocianie gniazda zakładane są zazwyczaj na wysokości 10 - 20 metrów nad ziemią. Ich średnica waha się w zakresie od 90 do 200 cm.

8. Średnia długość życia tych ptaków szacowana jest na 8-9 lat. Zdarzają się jednak przypadki przekroczenia trzydziestki.

9. Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody od 2003 roku obchodzimy Dzień Bociana Białego. Przypada on na 31 maja i ma na celu spopularyzować wiedzę o tych ptakach.

10. Ciało dorosłego osobnika osiąga długość od 55 do 160 cm. Cechą charakterystyczną są długie nogi, szyja i dziób. U zdecydowanej większości dominującym kolorem upierzenia jest biel i czerń. Podczas lotu ich głowa, szyja i nogi są wyciągnięte. Bociany posiadają krótkie ogony. Ich waga waha się w zakresie od 1,3 do 9 kg.

11. Wraz z pogorszeniem warunków pogodowych i skróceniem długości dnia bociany uciekają do ciepłych krajów. Ptaki te zimują w południowej Afryce. Pokonanie trasy ośmiu tysięcy kilometrów zajmuje im około czterech miesięcy. Każdego dnia są w stanie pokonać 200 km.

12. We wsi Stubno na Podkarpaciu w 2004 roku wzniesiono pierwszy pomnik bocianów w Polsce.

Bociany można spotkać wszędzie poza Antarktydą.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa