Ciekawostki o bocianach
Dlaczego bocian przynosi dzieci?
Gdzie żyją bociany?
Co jedzą bociany?
Bociany należą do zwierząt mięsożernych. Ich główny przysmak stanowią żaby. Jedzą także owady, małe gryzonie, węże, czy krety. Zdecydowanie rzadziej decydują się sięgnąć po rybę, czy ptaka.
Bocian ciekawostki
1. Ptak ten posiada szczególny status na Białorusi. Przez wielu uważany jest za nieoficjalny symbol. Białorusini uważają bociana za świętość. Zgodnie z istniejącą legendą dawniej miał on być człowiekiem. Pewnego dnia otrzymał od Boga worek z wężami, który miał wrzucić do dołu. Człowiek nie wiedział co znajduje się wewnątrz otrzymanego pakunku. Mimo zakazu postanowił sprawdzić co jest jego zawartością. Węże wykorzystały okazję i uciekły. Bóg postanowił ukarać człowieka i zamienił go w bociana.
2. Białorusini są przekonani, że bociany zakładają swoje gniazda jedynie na dachach domów dobrych ludzi.
3. W 2013 roku egipska policja aresztowała bociana pod zarzutem szpiegostwa. U ptaka dostrzeżono urządzenie, które według służb mogło być aparatem, a nawet bombą. Po dokładniejszej analizie okazało się, że to jedynie nadajnik mający na celu śledzić migrację bociana.
4. Największe osobniki osiągają nawet 120 cm wzrostu. Rozpiętość skrzydeł przekracza 2 metry.
5. Bociany mają dość szczególny sposób na termoregulację swojego organizmu. Kontrolują go poprzez wypróżnianie się na własne nogi. Wilgotne odchody przyklejają się do nóg i parują. Poprzez ten proces ochładzają swoje ciało.
6. Europejska Bociana Wieś znajduje się w Polsce. A dokładniej na Dworze Pentowo na Podlasiu. Bociany założyły tam blisko 40 gniazd.
7. Bocianie gniazda zakładane są zazwyczaj na wysokości 10 - 20 metrów nad ziemią. Ich średnica waha się w zakresie od 90 do 200 cm.
8. Średnia długość życia tych ptaków szacowana jest na 8-9 lat. Zdarzają się jednak przypadki przekroczenia trzydziestki.
9. Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody od 2003 roku obchodzimy Dzień Bociana Białego. Przypada on na 31 maja i ma na celu spopularyzować wiedzę o tych ptakach.
10. Ciało dorosłego osobnika osiąga długość od 55 do 160 cm. Cechą charakterystyczną są długie nogi, szyja i dziób. U zdecydowanej większości dominującym kolorem upierzenia jest biel i czerń. Podczas lotu ich głowa, szyja i nogi są wyciągnięte. Bociany posiadają krótkie ogony. Ich waga waha się w zakresie od 1,3 do 9 kg.
11. Wraz z pogorszeniem warunków pogodowych i skróceniem długości dnia bociany uciekają do ciepłych krajów. Ptaki te zimują w południowej Afryce. Pokonanie trasy ośmiu tysięcy kilometrów zajmuje im około czterech miesięcy. Każdego dnia są w stanie pokonać 200 km.
12. We wsi Stubno na Podkarpaciu w 2004 roku wzniesiono pierwszy pomnik bocianów w Polsce.