Informacje o Mauritiusie

Informacje o Mauritiusie

Mauritius ciekawostki

Mauritius ciekawostki - dowiedz się z czego słynie, gdzie można zaobserwować podwodny wodospad, skąd pochodzi jego nazwa, a także czym jest Ziemia Siedmiu Kolorów.

1. Mauritius uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii 12 marca 1968 roku.

2. Pod względem zajmowanej powierzchni jest 150 razy mniejszy od naszego kraju.

3. Najwyższym szczytem kraju jest Piton de la Petite Riviére Noire. Wznosi się na wysokość 828 metrów n.p.m.

4. Flaga Mauritiusa składa się z czterech poziomych pasów. Na samej górze znajduje się pas czerwony symbolizujący walkę o niepodległość. Pod nim rozciąga się pas niebieski odnoszący się do Oceanu Indyjskiego. Kolejny o żółtej barwie nawiązuje do światła niepodległości rozpostartego nad wyzwolonym krajem. Na samym dole umiejscowiony jest pas zielony będący symbolem rolnictwa. Jako oficjalny symbol funkcjonuje od 9 stycznia 1968 roku.

5. Riviere des Creoles jest najdłuższą rzeką kraju.

6. Mauritius zamieszkuje nieco ponad 1,2 miliona osób. W porównaniu z 1955 rokiem populacja wzrosła o blisko 700 tysięcy osób. Szacuje się, że do 2050 roku będzie ona mniej więcej na tym samym poziomie.

7. Religią wiodącą jest hinduizm wyznawany przez 49% społeczeństwa.

Ciekawostki o Mauritiusie

1. Wymarły w XVII wieku ptak dodo występował jedynie na wyspie Mauritius. Ostatni przedstawiciel tego gatunku został zabity w 1662 roku. Do dziś jest on narodowym zwierzęciem tego kraju.

2. To jedyne miejsce na Ziemi, gdzie można zobaczyć podwodny wodospad. No dobra, może nie wodospad, a największą iluzję optyczną świata. Łagodnie spadający piasek w głąb oceanu oraz odpowiednie załamanie światła, tworzy iluzję "podwodnego wodospadu". Dzięki temu zjawisku biura podróży poczuły pieniądze. Istnieje możliwość wykupienia lotu helikopterem, aby zobaczyć "wodospad" z góry.

3. W południowo-zachodniej części wyspy Mauritius znajduje się Ziemia Siedmiu Kolorów. To jedna z największych atrakcji turystycznych kraju. Tereny pochodzenia wulkanicznego barwią się siedmioma różnymi kolorami - czerwonym, brązowym, fioletowym, zielonym, niebieskim, purpurowym i żółtym.  Kolor ziemi uzależniony jest od pory dnia, padania promieni słonecznych oraz wilgotności.

4. W miejscach kultu nie należy dotykać rzeźb i artefaktów religijnych.

5. Mauritius to zespół wysp wulkanicznych. Pierwsza z nich wzbiła się ponad falę ponad osiem milionów lat temu.

Góra Rempart na Mauritiusie

Góra Rempart na Mauritiusie

6. Żeglarzom arabskim i malajskim Mauritius był znany już w X wieku. Europejczycy dowiedzieli się o jego istnieniu w XVI wieku dzięki Portugalczykom. W późniejszym czasie panowała tam Francja i Wielka Brytania.

7. Kolonizację wyspy rozpoczęli Holendrzy w 1638 roku. Nazwali ją oni na cześć księcia Mauritiusa van Nassau. W XVIII wieku panowanie nad wyspą przejęli Francuzi i zmienili nazwę na Île de France. Pierwotną nazwę przywrócono w 1810 roku.

8. Mauritius nie posiada stałej armii.

9. Niewolnictwo została zniesione przez Brytyjczyków w 1835 roku.

10. Mauritius nie posiada oficjalnego języka. Za narodowe uważa się angielski i francuski.

11. Płaca minimalna została określona w 2014 roku. Zgodnie z przepisami wynosi ona 607 rupii mauretańskich tygodniowo (20 dolarów) dla pracowników niewykwalifikowanych. Płaca minimalna dla pracowników wykwalifikowanych wynosi 794 rupii (26 dolarów) tygodniowo). Tydzień pracowniczy trwa 45 godzin.

12. Najwyższy budynek w kraju wznosi się w Port Louis. Bank of Mauritius Tower wybudowano w 2006 roku. Składa się z 22 pięter i ma 124 metry wysokości.

13. Na terenie kraju znajduje się 5 lotnisk, z czego 2 posiadają utwardzoną nawierzchnię.

14. Samochody poruszają się po 2428 km dróg.

15. Współczynnik samobójstw w tym kraju wynosi 9,3 na 100 tysięcy mieszkańców. Zdecydowanie częściej na odebranie życia decydują się mężczyźni.

16. Średnia długość życia Maurytyjczyków wynosi 77 lat. Nieco dłużej żyją kobiety 77,8, zaś mężczyźni 71,4.

17. Największym partnerem biznesowym jest Francja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

18. Związki małżeńskie mogą być zawieranie przez osoby, które ukończyły 18 rok życia. Za pozwoleniem rodziców można wziąć ślub w wieku 16 lat. Średnia wieku dla osób biorących ślub wynosi 29,8 lat.

19. Średnio 83 na 1000 osób posiada broń.

20. Statystyczna osoba dorosła wypija 3,6 litra czystego alkoholu każdego roku.

21. Na Mauritiusie obowiązuje ruch lewostronny.

22. Nigdy nie odnotowano temperatury poniżej zera. Najmroźniejszego dnia w Belle Rive zarejestrowano temperaturę 6,5 stopni Celsjusza. Najwyższą temperaturę odnotowano w Port Louis, gdy słupek rtęci wskazywał 38 stopni Celsjusza.

23. Kobiety otrzymały prawo do głosowania w 1956 roku.

24. Ostatni wyrok kary śmierci został wykonany w 1987 roku.

Mauritius posiada piękne piaszczyste plaże

Ciekawostki o afrykańskich państwach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa