Ciekawostki o gepardach

Ciekawostki o gepardach

Gepard ciekawostki

Gepard ciekawostki - poznaj nieznane fakty o najszybszym lądowym zwierzęciu świata. Dowiedz się jaką osiągają prędkość, co jedzą i gdzie żyją gepardy.

Występowanie

Obecnie na wolności występują głównie w Afryce oraz w znacznie mniejszej ilości w północnej części Indii. Ich populacja wciąż maleje.

Cechy charakterystyczne geparda

Charakteryzuje go smukłe ciało i długie łapy. Posiada obszerną klatkę piersiową i wąską talię. Jego głowa jest dość mała z krótkim pyskiem. To jeden z nielicznych osobników z rodziny kotowatych, który nie umie schować pazurów. Posiada płowe futro z okrągłymi plamkami, zaś po bokach jego pyska ciągną się czarne linie. Przeciętna waga sama wynosi od 42 do 65 kg, zaś samic od 30 do 45 kg. Ciało dorosłego osobnika osiąga długość od 112 do 150 cm.

Rozmnażanie

Ciąża trwa od 90 do 95 dni. Samice wydają na świat od 3 do 5 młodych gepardów. Po przyjściu na świat ważą one około 300 g. Matka zajmuje się nimi przez okres trwający 13 - 20 miesięcy. Po tym czasie ich drogi się rozchodzą. Zwierzęta te żyją ponad 20 lat.

Co jedzą gepardy?

Należą one do drapieżników, a ich głównym pokarmem są ssaki ważące do 40 kg (głównie gazele, zające, impale i gnu). Jeśli polowanie trwa zbyt długo, gepard daje za wygraną. Woli poszukać innej ofiary, niż marnować energię. Polowania odbywają się późnym wieczorem lub z samego rana.

Ciekawostki o gepardach

1. Bez wątpienia są to najszybsze lądowe zwierzęta na świecie. W ciągu zaledwie trzech sekund są w stanie rozpędzić się od 0 do 96,6 km/h. Najszybsze gepardy osiągają prędkość 109.4–120.7 km/h.

2. Samiec może doprowadzić samicę do owulacji poprzez szczekanie na nią.

3. Pędzący gepard więcej czasu znajduje się w powietrzu niż dotyka ziemię.

4. W dawnych czasach na Bliskim i Dalekim Wschodzie zwierzęta te były tresowane przez ludzi. Uczono je, jak dosiąść konia i wraz z człowiekiem były wysyłane na polowania.

5. To najszybsze zwierzęta lądowe świata. Jednak w przypadku polowania, ich szybkość nie idzie w parze z jakością. Na tym polu skuteczność wynosi 40%.

Gepard ciekawostki - są to najszybsze zwierzęta na świecie

6. To jedyny wielki kot, który nie potrafi ryczeć. Może się za to pochwalić umiejętnością szczekania, syczenia, czy miauczenia.

7. Należą one do niewielkiej ilości kotów, które nie umieją chować pazurów. Jego nazwa z języka greckiego tłumaczona jest jako "nieruchomy pazur".

8. Słowo "gepard" w języku polskim pochodzi ze średniowiecznej łaciny (gattus pardus tłumaczone jako kot-leopard).

9. Wyróżnia się pięć podgatunków geparda: saharyjski, grzywiasty, tanzański, abisyński oraz perski.

10. Ich populacja w Parku Narodowym Serengeti wynosi 300 osobników.

11. Prowadzą one dzienny tryb życia.

12. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo dobry wzrok.

13. Należą do samotników. Jeśli łączą się w stada, są one nieliczne.

14. Zwierzęta te nie umieją wspinać się na drzewa.

15. Główne zagrożenie dla gepardów stanowią lwy, hieny oraz pantery.

16. Obecnie na wolności żyje od 9 do 12 tysięcy gepardów. Z początkiem XX wieku było ich aż 100 tysięcy.

17. Jednym z sekretów zawrotnej prędkości tych zwierząt są długie skoki. Najdłuższe liczą nawet 7 metrów.

18. Najszybszy gepard na świecie pokonał dystans 100 metrów w 5,95 sekundy. Dla porównania najszybszy człowiek świata Usain Bolt potrzebował na to 9,57 sekundy.

19. Polujący gepard biegnie z prędkością około 50 km/h. W celu zachowania energii rzadko wchodzi na maksimum swoich możliwości.

Cechą charakterystyczną gepardów są czarne okrągłe plamki

Cechą charakterystyczną gepardów są czarne okrągłe plamki

Gepardy ciekawostki - nawet Usain Bolt nie ma z nimi szans

Gepardy ciekawostki - nawet Usain Bolt nie ma z nimi szans

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa