Ciekawostki o sarnach
Sarna ciekawostki - dowiedz się kiedy zmieniają ubarwienie swojego futra, czym jest poroże u samca, jak wyglądają i co jedzą sarny. Wszystko o sarnach zebrane w jednym miejscu.
Sarna jest zwierzęciem parzystokopytnym należącym do rodziny jeleniowatych. Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie jest jednym z ważniejszych zwierząt łownych. Na całym świecie występują dwa gatunki - sarna europejska i syberyjska. Poznaj niesamowite informacje o tych ssakach.
Co jedzą sarny?
Sarny są roślinożerne. Wiosną i latem jedzą głównie trawy, krzewy, pędy drzew i owoce leśne (jagody i borówki). Wybierając pokarm kierują się smakiem i zapachem. Wraz z nadejściem jesieni udają się wgłąb lasu. Wówczas spożywają delikatniejsze krzewy, a także odkopane maliny i jeżyny. Zimą zajadają się gałązkami drzew iglastych. Gdy za oknem zalega śnieg głodują. Każdego dnia przyjmuje 4-5 kg pokarmu. Zdobywają go głównie wcześnie rano, popołudniami i wieczorami.
Gdzie żyją sarny?
Jak sama nazwa wskazuje sarna europejska żyje głównie na Starym Kontynencie. Zamieszkuje także Azję Mniejszą i region Morza Kaspijskiego. W naszym kraju występuje dość licznie. Zamieszkuje głównie lasy liściaste i mieszane leżące na wysokości do 2400 metrów n.p.m. Istnieją także osobniki żyjące na otwartych przestrzeniach - łąki, pola uprawne, czy ogrody.
Sarna syberyjska występuje jedynie w północno-wschodniej i centralnej części Azji. Ten gatunek został sprowadzony do Polski około 1900 roku, jednak wyginał.
Populacja w Polsce
Jak wygląda sarna?
Jak rozpoznać samca?
Jak długo żyje sarna?
Rozmnażanie saren europejskich
Sarna ciekawostki
1. Samica bywa nazywana kozą, samiec rogaczem bądź kozłem, zaś ich młode koźlętami.
2. Latem ich sierść przybiera czerwonobrązową barwę, która zimą zamienia się w siwo-brązową. Na terenie Niemiec i Holandii występują sarny o czarnym ubarwieniu.
3. Ich tryb życia uzależniony jest od pory roku. Zimą żyją w stadzie liczącym nawet kilkadziesiąt osobników. Wraz z końcem wiosny stado dzieli się na kilka mniejszych grup. Gdy nastaje lato są zwierzętami terytorialnymi.
4. Nie boją się wody i są dobrymi pływakami.
5. Mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu i słuchu.
6. Na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie łagodnych zwierząt. Samce bywają agresywne i walczą z innymi męskimi osobnikami o terytorium.
7. Potrafią biec z prędkością nawet 60 km/h.
8. Ze względu na izolację od kontynentu europejskiego w Irlandii nie występują sarny.
9. Głównym zagrożeniem dla saren są ataki drapieżników takich jak wilk, ryś, bezpański pies, czy niedźwiedź. Najczęściej ofiarą padają młode, gdyż nie są w stanie szybko biegać. To między innymi z tego powodu matka zostawia swoje koźlęta w odosobnionych miejscach. Przebywa ona w ich pobliżu, jednak podchodzi do nich jedynie na czas karmienia.
10. Młode nie posiadają własnego zapachu. Stanowi to dla nich naturalną ochronę przed drapieżnikami.
11. Od 11 maja do 30 września trwa okres polowań na samce. Od 1 października do 15 stycznia można polować na samice i koźlęta.
12. Na sarny poluje się z uwagi na ich mięso i skórę.