Delfiny ciekawostki
Delfiny ciekawostki - przez wielu uważane są za jedne z najinteligentniejszych zwierząt na świecie. Dowiedz się, kto szkolił delfiny w celach militarnych, co jedzą i gdzie żyją delfiny.
Pomoc wcale nie jest wskazana
Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że delfin znajdujący się na płytkiej wodzie jest chory lub ranny. Delfiny podpływają na mieliznę w celu ochrony przed utonięciem. Pomoc poprzez odholowanie na głęboką wodę jest niewskazana. Może to tylko zagrozić życiu.
Nieudany eksperyment
Prowadzony przez NASA eksperyment w latach 60. starał się udowodnić możliwość komunikacji między człowiekiem, a delfinem. W efekcie delfin imieniem Peter zakochał się w swojej opiekunce Margaret Lovatt. W niedługim czasie po zakończeniu eksperymentu delfin popełnił samobójstwo.
Jak oddycha delfin?
Jak udało się ustalić delfiny są w stanie popełnić samobójstwo. Człowiek oddycha automatycznie, jest to odruch, którego raczej nie kontrolujemy. Zupełnie inaczej jest u delfinów. Zwierzęta te oddychają celowo. Gdy znudzi im się pływanie po rozległych wodach, mogą zaprzestać oddychać.
Delfiny bojowe
Zwierzęta od wielu lat są wykorzystywane i szkolone do walki. Nie inaczej jest z delfinami. Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych w jednym ze swoich programów próbowała wykorzystać zdolności delfinów w celu badania głębokich wód. Obecnie szkoli 85 butlonosów w celu poszukiwania i odzyskania zagubionego sprzętu, a także identyfikacji potencjalnych intruzów.
Brytyjski dziennik The Guardian opublikował tekst, w którym twierdził, że Amerykanie tresują delfiny strzelające do terrorystów i łapania nielegalnych imigrantów w Zatoce Meksykańskiej. Płetwa delfina ma być wyposażona w specjalną toksyczną broń. Po jej uaktywnieniu do ciała ofiary aplikowany jest środek usypiający.
Prawie jak człowiek
Coraz więcej uczonych uważa, że w stosunku do delfinów i wielorybów powinno stosować się podobne normy etyczne, jak do ludzi. W maju 2013 roku indyjskie Ministerstwo Środowiska postanowiło uznać delfiny jako "osoba nie-ludzka". Obecnie zabronione jest pozbawianie wolności delfinów.
Sen u delfinów
Podczas snu delfin unosi się w wodzie na głębokości 50 cm. Śpiąc cały czas ma jedno oko otwarte. Wynurza się na powierzchnię w odstępie około 30 sekundowym w celu zaczerpnięcia powietrza. Tym samym nie przerywa swojego snu.
Język delfinów
Delfiny potrafią się komunikować na dwa sposoby. Niewerbalny poprzez język gestów - przyjmowanie określonych póz, ruchów ogonem, obrotów, a także skoków. Zwierzęta te porozumiewają się także werbalnie poprzez wydawanie sygnałów dźwiękowych (zwłaszcza impulsów ultradźwiękowych). Najpopularniejsze są gwizdy. Jak do tej pory odkryto 32 rodzaje. Niektóre z nich oznaczają powitanie, niepokój, czy ból.
Nadawanie imion
Jak udało się ustalić amerykańskim naukowcom, każdy delfin zaraz po narodzinach otrzymuje swoje własne imię. Badanie zostało przeprowadzone poprzez schwytanie 14 butlonosów. Wydawane przez nich dźwięki zostały zapisane. W następnym etapie spróbowano wyodrębnić ich imiona. Po odtworzeniu danego dźwięku w stadzie sprawiało, iż reagował dany osobnik.
Delfiny w Polsce
Jedynym delfinem występującym w Morzu Bałtyckim jest morświn. Osiąga on długość około 1,5 metra. To dość rzadki gatunek, który podlega ścisłej ochronie. W wodach Bałtyku obserwowany jest kilkanaście razy w roku.
Delfiny na świecie
Ssaki te przebywają w morzach na obu półkulach, a także wielu rzekach strefy równikowej. Zazwyczaj przebywają w stadach liczących nawet kilkaset osobników.
Całkiem mądre zwierzęta
Delfiny potrafią rozpoznać się patrząc w lustro. W rzeczywistości bardzo lubią to robić i siebie podziwiać.
Jak długo żyją delfiny?
Średnia długość życia delfina wynosi 15 lat. Zdarzają się osobniki dożywające nawet 50 lat.
Co jedzą delfiny?
Delfiny spożywają inne ryby, kalmary, a także skorupiaki.
Ciekawostki o delfinach
Dlaczego jedzą toksyczne ryby? Jak się ze sobą komunikują? Kto jest jego naturalnym wrogiem? Wszystko o delfinach w jednym miejscu.
1. Naukowcy przeprowadzili badania udowadniające, że delfiny rozmawiają ze sobą. Co więcej, pełnymi zdaniami.
2. Delfiny celowo spożywają toksyczne ryby rozdymkowate. Ma im to pomóc wprowadzić się w stan rozluźnienia. Ryby te stanowią dla nich rodzaj używki.
3. Gdyby delfiny umiały korzystać z telefonu, mogłyby się ze sobą wzajemnie komunikować. Podczas wydawania dźwięków, wydaje się, że wiedzą kto znajduje się po drugiej stronie słuchawki.
4. Wśród wszystkich zwierząt, to właśnie delfiny mają najdłuższą pamięć.
5. U delfinów butlonosych zaobserwowano przypadki dzieciobójstwa.
6. W 2014 roku na jednej z tureckich plaż woda wyrzuciła dwugłowego delfina.
7. Istnieje 40 gatunków delfinów. Najpopularniejszym z nich jest delfin butlonosy.
8. Mięso z delfina spożywane jest w Japonii i Peru.
9. Delfiny nie posiadają strun głosowych.
10. W przeprowadzonych badaniach udowodniono, że orki potrafią mówić językiem delfinów.
11. Poród delfina i wieloryba zaczyna się najpierw od ogona. Głowa pojawia się na samym końcu.
12. Delfiny kopulują pocierając się brzuchami.
13. Zwierzęta te piszcząc, aby wyrazić swoją rozkosz.
14. Delfiny są ssakami, jednak nie potrafią kichać. W celu wydalenia ze swojego układu oddechowego niechcianych resztek symulują kaszel.
15. Wholphin to połączenie delfina butlonosego i orki karłowatej. Aktualnie żyją zaledwie dwa przedstawiciele tego gatunku.
16. Delfinowiec ciemny jest w stanie wyskoczyć z wody na wysokość nawet 6 metrów.
17. Mózg delfina waży od 1500 do 1700 gram. Dla porównania mózg człowieka waży 1300 - 1400 gram. Należą one do zwierząt szybko przyswajających wiedzę.
18. Delfiny są najszybszymi wodnymi ssakami. Potrafią płynąć z prędkością nawet 55 km/h.
19. Delfiny mają od 1 do 5 metrów długości.
20. W zależności od gatunku ciąża u delfina trwa od 9 do 12 miesięcy.
21. Naturalnym wrogiem dla delfina jest orka.
22. Delfiny należą do dość towarzyskich zwierząt.