Ciekawostki i informacje o sowach

Ciekawostki i informacje o sowach

Ciekawostki o sowach

Sowy ciekawostki - czy jest ona w stanie zjeść jeża? Dowiedz się jak polują te drapieżniki, gdzie żyją i co jedzą sowy. Poznaj niesamowite ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia.

Sowy to rząd ptaków liczący obecnie dwie rodziny i ponad dwieście gatunków. Nasz kraj zamieszkuje zaledwie 13 z nich.

Co jedzą sowy?

Te drapieżne ptaki odżywiają się pokarmem zwierzęcym - począwszy od małych owadów, aż po ssaki. Polują na zasadzie czatowania oraz niskiego lotu (około 1-3 metry nad ziemią). Niektóre gatunki zdobywają pożywienie chodząc po ziemi lub szukają go w koronach drzew. Niektóre sowy konsumują to co jest najłatwiej dostępne. Ich dieta jest różnorodna.

Jak poluje sowa?

Sowy łapią swoją zdobycz w szpony, a następnie uśmiercają je poprzez uderzenia dzioba lub duszenie silnym uściskiem. Upolowaną ofiarę przenoszą w dziobie i szponach. Dorosłe sowy są w stanie połknąć ją w całości.

Czy sowa je jeże?

Tak, sowa to jedno z nielicznych zwierząt, które może poradzić sobie z kolcami jeża.
Sowa ciekawostki - rozpiętość skrzydeł u niektórych osobników osiąga nawet dwa metry

Gdzie żyją sowy?

Sowy zamieszkują cały świat. Można je spotkać wszędzie poza Antarktydą. Najczęściej można je dostrzec w środowisku leśnym, ale przebywają również w tundrze, terenach trawiastych, pustynnych, a także w pobliżu człowieka.

Kolor oczu

Ciekawą zależnością jest kolor oczu u tych ptaków. Oczywiście jak zawsze zdarzają się wyjątki, jednak teraz nie o nich. Ubarwienie oczu świadczy o aktywności sów. Osobniki o pomarańczowych oczach chętniej polują o świcie i zmierzchu. Te z ciemnobrązowymi oczami na polowania wybierają się nocą, zaś sowy o żółtym kolorze oczu są aktywne za dnia. Jednak z oczami u tych ptaków związanych jest więcej ciekawostek. Każde oko u sowy posiada trzy powieki. Pierwsza z nich służy do mrugania, druga do jego oczyszczania, zaś trzecia do spania.

Śmiertelny wróg

Każdy ma jakiegoś wroga w swoim życiu. Nie inaczej jest w przypadku sów, które nienawidzą kruków. W sumie z wzajemnością. Te ptaki nie lubią siebie nawzajem. Do walki na śmierć i życie może dojść do osobników, które nigdy wcześniej się nie spotkały. Zazwyczaj dochodzi do walk o terytorium.

Sowy ciekawostki

1. Z uwagi na wydłużony kształt oczu, sowy nie są w stanie nimi poruszać. Pole widzenia u tych zwierząt jest mocno ograniczone. Natura postanowiła wynagrodzić tę niedogodność i umożliwiła sowom obracać głowę nawet o 270°.

2. Kaktusówki są najmniejszymi sowami świata. Zamieszkują one południową część Ameryki Północnej. Ciało dorosłego osobnika osiąga długość 14 cm. Ważą zaledwie 40 gramów. Średnią żyją od 3 do 6 lat.

3. Skrzydła największych osobników posiadają rozpiętość nawet dwóch metrów.

4. Niektóre sowy mogą ważyć nawet siedem kilogramów.

5. Ptaki te nie budują swoich gniazd.

6. W powietrzu poruszają się bezszelestnie. Umożliwiają im to pióra pokryte meszkiem. Znacznie ułatwia im to polowanie - ich ofiary uświadamiają sobie, że są atakowane, dopiero gdy zauważą nadlatującą sowę.

Ciekawostki o sowach - ptaki te nienawidzą kruków.

7. Nie są one w stanie rozróżnić barw. Sowy płomykówki są niezwykle jurne. Kopulują nawet co godzinę

8. Jak się można domyślić, sowy nie reagują na polecenia słowne. Jak więc można ją zważyć? Naukowcy zaprojektowali specjalny kocyk, w który zawijają danego osobnika. Następnie jest on umieszczany na wadze i badany.

9. Bez względu na płeć posiadają takie samo upierzenie.

10. Należą do zwierząt monogamicznych.

11. Ich system trawienny nie jest w stanie strawić kości, sierści i zębów. Zazwyczaj w ciągu od 8 do 24 godzin od połknięcia ofiary, sowy wydalają niestrawione resztki w postaci wypluwki.

12. Te drapieżne ptaki gromadzą zapasy. Upolowane ciała ofiar chowają w gniazdach lub niedalekim sąsiedztwie.

13. Ich oczy są blisko 100 razy bardziej wrażliwe na światło niż oczy innych ptaków dziennych. W porównaniu do człowieka około 2,5 raza wrażliwsze.

14. Z reguły samice są płcią dominującą. W większości przypadków są one większe od samca.

15. To jedyna grupa ptaków, których oczy są skierowane do przodu.

16. Sowy są utożsamiane z mądrością i inteligencją.

Sowy gatunki

Wyróżnia się dwie rodziny sów: płomykowate i puszczykowate. Na całym świecie lata ponad 200 gatunków tych drapieżników.

Sowy posiadają duże nieruchome oczy.

Sowy ciekawostki - samice są zazwyczaj zdecydowanie większe od samców.

Samice są znacznie większe od samców.

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa