Nieznane ciekawostki o misiach koala

Nieznane ciekawostki o misiach koala

Koala ciekawostki

Dowiedz się dlaczego władze Australii dokonały masakry na tych zwierzętach, jak wygląda ich tryb życia, gdzie żyją, a także co jedzą koale. Poznaj ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia.

Etymologia nazwy

Nazwa tego uroczego zwierzęcia pochodzi od słowa gula z języka Dharuk. Pierwotnie samogłoska "u" w języku łacińskim była pisana jako "oo" (coola bądź koolah). Najprawdopodobniej w wyniku błędu została zamieniona na "oa". Z powodu rzekomego podobieństwa do niedźwiedzi bywa mylnie nazywany misiem koala.

Gdzie żyje koala?

Obecnie jedynym żyjącym przedstawicielem tych torbaczy są koala australijskie. Jak sama nazwa wskazuje żyją one w Australii, głównie wzdłuż wybrzeża Queensland , Nowej Południowej Walii i Wiktorii.

Tryb życia

Zwierzęta te znaczną część swojego życia spędzają na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych. Uaktywniają się głównie nocą. Zgodnie z ustaleniami naukowców, gdy chcą ochłodzić swoje ciało, przemieszczają się na niższe partie drzew i przyciskają swój brzuch do konaru (różnica względem temperatury powietrza może wynosi nawet 7 stopni Celsjusza).

Co jedzą koale?

Koala australijski jest zwierzęciem roślinożernym. Ich pożywienie stanowią liście eukaliptusa. Swoją dietę uzupełnia także liśćmi innych drzew. Każdego dnia spożywają od 0,5 do 1 kg pokarmu. Koala nie piją, bo nie muszą. Woda do ich organizmu dostarczana jest przez liście. Sięgają po nią podczas suszy.

Masakra w Australii

Od 1927 roku koala zostały objęte całkowitą ochroną. Z uwagi na swój niewinny wygląd cieszą się dużą sympatią wśród ludzi. W latach 2013-2014 władze kraju dokonały egzekucji 686 osobników zamieszkujących Cape Otway. Początkowo decyzja ta była utajniona przez rząd, który obawiał się protestów. Decyzja o nieuśpieniu koali była podyktowana przesłankami ekologicznymi. Na obszarze objętych egzekucją żyła zbyt duża populacja tych zwierząt. Z uwagi na niewystarczającą ilość pożywienia koala głodowały. Zdarzało się, że w wyniku utraty siły spadały z drzew. Przetransportowanie zwierząt w inne miejsce nie wchodziło w grę. Zgodnie z opinią naukowców spowodowałoby to ogromny stres, który doprowadziłby do śmierci.
Koala ciekawostki - są to bardzo spokojne zwierzęta. W ciągu dnia potrafią spać aż 18 godzin.

Ciekawostki o misiach koala

1. Należą do dość powolnych zwierząt i są doskonałymi wspinaczami. Górne partie drzew osiągają poprzez mocne objęcie swoimi nogami pnia drzewa.

2. Na ziemię schodzą tylko po to, aby zmienić drzewo.

3. Koala bywa mylnie kojarzony z niedźwiedziem. W rzeczywistości jest torbaczem z rodziny koalowatych.

4. Prowadzą samotny tryb życia. Rzadziej spotyka się mniejsze grupy złożone z samca i kilku samic.

5. W ciągu dnia śpią na gałęziach. Należą do śpiochów. Ich sen trwa od 16 do 18 godzin dziennie. Uaktywniają się nocą, aby zdobyć pokarm.

6. Koala są w stanie wykonywać długie skoki, aby przenieść się z jednego drzewa na drugie.

7. W swoich policzkach posiadają specjalne torebki, które służą do przechowywania pokarmu.

8. Największym zagrożeniem dla tych zwierząt są pożary i choroby eukaliptusa, który jest ich głównym pokarmem.

9. Choć mieszkają głównie na drzewach, potrafią też dobrze pływać.

Ciekawostką jest fakt, że ich głównym pożywieniem są liście eukaliptusa. Po wodzę sięgają jedynie, gdy na obszarze ich występowania panuje susza.

10. W okresie godowym samce wydają głośne ryki. Pomagają one samicy wybrać swojego partnera. Zwierzęta kopulują głównie w okresie od grudnia do marca. Ciąża trwa od 25 do 35 dni. Podczas jednej ciąży samica wydaje na świat jedno młode. Po narodzinach młode są ślepe i nie posiadają futerka. Nie ważą nawet 1g. Przez blisko pół roku dorastają w torbie swojej mamy. Przez pierwsze pięć miesięcy karmione są mlekiem. Ze swoją matką pozostają do kolejnego okresu godowego.

11. Gatunek tych zwierząt narażony jest na wyginięcie. Objęto je całkowitą ochroną w 1927 roku. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 25 lat ich populacja zmalała o 28%.

12. Australię zamieszkuje 10 razy więcej wielbłądów niż koali.

13. Samce posiadają rozwidlonego penisa.

14. Zanim Brytyjczycy dotarli do Australii żyło tam ponad 10 milionów osobników tych zwierząt. Obecnie na wolności jest ich około 43 tysiące.

15. Podobnie jak ludzie, koala posiadają odciski palców.

16. Na wolności żyją od 13 do 18 lat.

17. U samic przebywających w niewoli zaobserwowano lesbijskie zachowania.

18. Dorosły osobnik osiąga od 60 do 85 cm wzrostu. Masa ciała waha się w zakresie od 8 do 15 kg.

Koala ciekawostki - obecnie na wolności można je spotkać jedynie w Australii

Koala ciekawostki - obecnie na wolności można je spotkać jedynie w Australii

Więcej ciekawych faktów o zwierzętach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa