Fryderyk Chopin - fakty z życia artysty

Fryderyk Chopin - fakty z życia artysty

Fryderyk Chopin ciekawostki

To imię i nazwisko zna każdy. Poznaj nieznane fakty z życia najwybitniejszego polskiego kompozytora. Fryderyk Chopin ciekawostki - tych informacji nie przeczytasz w oficjalnej biografii muzyka.

Narodziny geniusza

Do dziś nie wiadomo kiedy dokładnie urodził się Fryderyk Chopin. Nastąpiło to 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w okolicach godziny 18 w Żelazowej Woli. Jak głosi legenda, gdy przychodził na świat, jego ojciec grał na skrzypcach. Jak widać muzyka towarzyszyła Chopinowi już od pierwszych chwil życia.

Nienawiść do muzyki

I najprawdopodobniej już w momencie narodzin, pojawiła się u niego niechęć do muzyki. No dobrze, chwilę później. Wszystko przez zaborczego ojca, który wiązał z chłopcem ogromne nadzieje. Fryderyk miał zrealizować marzenia swojego ojca, których nigdy nie udało mu się spełnić. Już od najmłodszych lat zmuszał małego Fryderyka do nauki gry na fortepianie.

Przygoda z fortepianem

Młody Fryderyk rozpoczął przygodę z fortepianem w wieku pięciu lat. Początkowo lekcji udzielała mu jego matka. Rok później zaczął się uczyć pod okiem Wojciecha Żywny, który dość szybko odkrył talent chłopca. Pierwsze drobne kompozycje zostały napisane przez Fryderyka w wieku 7 lat. Wkrótce zagrał swój pierwszy debiutancki koncert. Swój pierwszy zagraniczny koncert zagrał w wieku 16 lat. Nastoletni Fryderyk odwiedził wtedy Berlin i Wiedeń. Jako dorosły mężczyzna opuścił Polskę w listopadzie 1830 roku, zaś w 1831 roku zamieszkał w Paryżu.

Wymagający nauczyciel muzyki

Jako dziecko nie był chwalony przez swojego ojca Mikołaja. Był ciągle strofowany i karcony. Przełożyło się to na późniejsze zachowanie kompozytora, jako nauczyciela muzyki. Gdy jemu podopiecznemu coś nie wychodziło, Fryderyk wpadał w furię i zrzucał klapę od fortepianu na palce ucznia. Zdarzało się, że dochodziło nawet do rękoczynów.

Fryderyk i relacje z kobietami

Fryderyk dorastał w towarzystwie trzech sióstr. Po pewnym czasie ich obecność stała się dla niego męcząca. Wywoływały one ciągły harmider w domu i spowodowały niechęć młodego mężczyzny do kobiet. Pojawiły się nawet plotki jakoby Fryderyk był homoseksualistą. Swoją pierwszą miłość spotkał po wyjeździe z kraju. W wieku 25 lat oświadczył się Marii Wodzińskiej. Miłość nie trwała długo, zaś zaręczyny zostały zerwane z inicjatywy Marii.
Trzy lata później związał się z George Sand. Kobieta stała się inspiracją dla Fryderyka. Po dziewięciu latach związku George zdecydowała się zerwać z Chopinem. Niektórzy twierdzą, iż w wyniku tego wydarzenia zdrowie kompozytora uległo pogorszeniu i znacznie przyspieszyło jego śmierć.

Przyczyna śmierci

Chopin odszedł z tego świata w nocy 17 października 1849 roku. Jako przyczynę podano gruźlicę, jednak najnowsze badania wskazują, iż mogła być ona spowodowana mukowiscydozą.

Fryderyka Chopina można spotkać praktycznie w każdym większym mieście

Fryderyka Chopina można spotkać praktycznie w każdym większym mieście

Ciekawostki o Fryderyku Chopinie

1. Młody Fryderyk był lubiany przez swoich rówieśników. Cechowało go poczucie humoru i pogodne nastawienie do życia.

2. Fryderyk wychowywał się w domu, któremu zawsze towarzyszyła muzyka. Z okien często można było usłyszeć dźwięk różnych instrumentów oraz śpiew.

3. Serce kompozytora znajduje się w kościele Św. Krzyża w Warszawie.

4. Na Merkurym znajduje się krater nazwany jego imieniem. W kosmosie pod tą samą nazwą można znaleźć także planetoidę o średnicy 28,5 km.

5. Chopin obawiał się, że zostanie pochowany żywcem.

6. W rozmowie z siostrą, poprosił ją, aby ta dostarczyła jego serce do ukochanej ojczyzny.

7. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku została nazwana jego imieniem.

8. Fryderyk Chopin posiadał nie tylko talent muzyczny, ale także aktorski, literacki i malarski. Podczas szkolnej lekcji, jego nauczycielka przyłapała go na rysowaniu portretu. Zamiast nagany, chłopak otrzymał pochwałę.

9. Chopin nie ukrywał swojej fascynacji Bachem. Swoich uczniów nakłaniał, aby ćwiczyli grając utwory Niemca. Miało to wzmocnić ich palce.

10. Kompozytor zmarł w wieku 39 lat.

11. W całym swoim życiu Fryderyk Chopin zagrał około 30 publicznych koncertów. Kompozytor wolał grać dla mniejszej publiczności, podczas spotkań towarzyskich.

12. Już od najmłodszych lat Fryderyk wolał grać na fortepianie w ciemności. Stanowiło to dla niego odpowiednią inspirację. Również grając na koncertach prosił o przygaszenie światła w pokoju.

Fryderyk Chopin na znaczkach

Fryderyk Chopin na znaczkach

Więcej ciekawostek o ludziach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa