Leonardo da Vinci - informacje i ciekawostki

Leonardo da Vinci - informacje i ciekawostki

Leonardo da Vinci ciekawostki

Leonardo da Vinci ciekawostki - bez wątpienia jego umysł wyprzedał czasy, w których żył. Takich ludzi jak on w historii świata było niewielu. Poznaj nieznane ciekawostki z życia artysty, dowiedz się dlaczego został prawie skazany na śmierć oraz jak brzmiały jego ostatnie słowa.

Życie młodego geniusza

Nie wiemy dokładnie jak przebiegało dzieciństwo Leonarda. Informacji na temat wczesnego okresu życia artysty jest niewiele i wiąże się z nimi wiele niejasności, które mieszają się z legendami. Za ten fakt odpowiedzialny jest Giorgio Vasari, który napisał pierwszą biografię Leonarda. Jak się jednak okazuje zawiera ona wiele przekłamań. Pewną informacją jest data narodzin. Leonardo przyszedł na świat 15 kwietnia 1452 roku o godzinie 22:30, jako nieślubny syn florenckiego prawnika. Pierwsze pięć lat życia spędził ze swoją matką, aby później zamieszkać ze swoim ojcem i jego rodziną.

Dowcipniś

Leonardo da Vinci został pranksterem zanim to było modne. Włoch ubierał fałszywe skrzydła i rogi na jaszczurki, aby straszyć ludzi w Watykanie.

Ojciec soczewek kontaktowych

Leonardo da Vinci uważany jest za ojca soczewek kontaktowych. Soczewki korekcyjne mające kontakt z rogówką zostały opisane przez Włocha w 1508 roku. Podobnie jak wiele innych wynalazków Leonarda pozostały one jedynie w sferze projektów.

Prawie skazany na śmierć

W wieku 24 lat da Vinci został aresztowany wraz z kilkoma kolegami pod zarzutem sodomii. Zostały one wycofane, ponieważ nie pojawili się żadni świadkowie na ich potwierdzenie. Z pewnością Leonardo miał powody do obaw. W XV wieku we Florencji za sodomię karano śmiercią.

Ceniony malarz

Leonardo da Vinci jest jednym z najbardziej znanych i cenionych malarzy na świecie. Prawie każdy jest w stanie wymienić choć jedno dzieło Włocha. Przypisuje mu się autorstwo 22 obrazom, z czego zaledwie 15 zachowało się do dziś. Jeden z nich - Dama z gronostajem - znajduje się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Obrońca zwierząt

Da Vinci był wegetarianinem, co nie było dość popularne w czasach, których żył. Jedzenie mięsa budziło w nim obrzydzenie. Co więcej, kochał zwierzęta. Będąc na targu potrafił kupić zwierze w klatce, tylko po to, aby za moment wypuścić je na wolność.

Notatki Leonarda

Włoch spisywał wszystkie swoje pomysły, projekty, rysunki, a także przemyślenia przez ponad 30 lat. Jego notatki miały liczyć ponad 13 tysięcy kart, jednak do czasów obecnych zachowało się zaledwie 6 tysięcy z nich. Podzielono je na 10 odrębnych zbiorów. Jeden z nich - Kodeks Leicester - składający się z 72 stron dokumentu został zakupiony w 1994 roku przez Billa Gatesa za 30 milionów dolarów. Niektóre z notatek zostały wykorzystane jako wygaszacz ekranu w systemie Windows 95.

Ostatnie słowa

Zanim zmarł miał powiedzieć "Znieważyłem Boga i ludzkość, moja praca nie osiągnęła jakości, jaką powinna mieć".

Leworęczny geniusz

Leonardo da Vinci pisał od prawej do lewej strony, tzw. pismem lustrzanym. Niektórzy błędnie sądzili, iż Włoch chciał w ten sposób zaszyfrować swoje notatki. W rzeczywistości artysta chciał w ten sposób uniknąć rozmazania wilgotnego atramentu. Co więcej, Leonardo pisząc był w stanie malować drugą dłonią.

Ciekawostki z życia Leonarda da Vinci

1. Był nieślubny dzieckiem bogatego florenckiego prawnika.

2. W 2004 roku książka "Kod Leonarda da Vinci" została zakazana w Libanie, gdy katoliccy przywódcy uznali ją za obraźliwą dla ich religii.

3. Artysta był w stanie pisać jedną ręką i rysować drugą w tym samym czasie.

4. W 1911 roku jego obraz "Mona Lisa" został skradziony z Luwru. Wydarzenie to sprawiło, iż dzieło to zostało najbardziej znanym obrazem na świecie.

5. Na prawej źrenicy Mona Lisy artysta umieścił swoje inicjały.

6. Leonardo da Vinci uczył się w domu.

7. Potrafił grać na lirze.

8. Za pomocą oprogramowania do rozpoznawania twarzy ustalono, że Mona Lisa jest w 83% szczęśliwa, w 9% odczuwa obrzydzenie, w 6% się lęka, zaś w pozostałych 2% odczuwa gniew.

9. W 2003 roku postanowiono zbudować i przetestować wynalazki Włocha na podstawie jego notatek. Niektóre z nich działały, zaś inne okazywały się niepraktyczne.

10. Jako pierwszy odpowiedział na pytanie dlaczego niebo jest niebieskie.

11. Leonardo da Vinci jako pierwszy zaobserwował krzywiznę ludzkiego kręgosłupa. Do tego momentu wszyscy zakładali, iż jest on prosty.

12. Nie wszystkie wynalazki, czy pomysły Włocha kończyły się powodzeniem. Pewnego razu wraz z Niccolo Machiavellim postanowił odwrócić bieg rzeki Arno. Mężczyźni byli w konflikcie z władzami Pizy i chcieli im zrobić na złość. Ich plan pokrzyżowała natura.

13. Choć był geniuszem swoich czasów, popełniał błędy. Jeden z nich jest widoczny na obrazie "Ostatnia wieczerza". Włoch umieścił na stole pomarańcze, które na Bliskim Wschodzie zawitały kilkaset lat po Chrystusie.

14. Nauczył się żonglować, by ćwiczyć mózg.

15. Leonardo chronił swoje notatki poprzez celowe pozostawianie błędów. Tym samym uniemożliwił realizację projektu osobie, która mogła stać się w posiadaniu notatek.

16. Da Vinci to posiadacz jednego z najwybitniejszych umysłów w dziejach ludzkości. Jego iloraz inteligencji określany jest na poziomie 200-250.

17. Włoch zaprojektował między innymi opancerzony samochód, rydwan z kosami oraz latający statek.

18. W 1516 roku da Vinci dostał wylewu. W wyniku tego jego prawa ręka została sparaliżowana.

Więcej ciekawostek o ludziach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa