Ciekawostki o Janie Kochanowskim
Jan Kochanowski ciekawostki - niezwykłe informacje z życia polskiego poety. Czy wiadomo kiedy się urodził? Kiedy pełnił funkcję proboszcza? Gdzie znajduje się jego czaszka?
Nie bez powodu z jego najważniejszymi dziełami zapoznawaliśmy się już w szkole. To prawdziwy człowiek renesansu i jeden z najwybitniejszych twórców tego okresu. Poznaj nieznane informacje z życia Jana Kochanowskiego.
Życiorys w pigułce
Historykom do dziś nie udało ustalić się dokładnego dnia narodzin Jana Kochanowskiego. Najstarsze źródła wskazują na rok 1532. Na grobie poety znajduje się jednak 1530 rok i to właśnie ta data jest uważana za oficjalną. Jego rodzice - Piotr Kochanowski i Anna Białoczowska - należeli do szlachty średniozamożnej. Jan posiadał dziesięcioro rodzeństwa.
Jan Kochanowski ciekawostki
1. Poeta zmarł 22 sierpnia 1584 roku. Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej udar mózgu lub atak serca. Nie jest do końca znane miejsce zgonu. Niektórzy podają, iż miało to nastąpić w kamienicy bogatego kupca lubelskiego Macieja Krokiera. W niektórych źródłach podaje się dom Mikołaja Firleja. Jego ciało pochowano w kościele parafialnym w Zwoleniu. Na uroczystości pogrzebowej pojawił się król Stefan Batory.
2. 29 kwietnia 1791 roku czaszka poety miała zostać wyciągnięta z trumny. Domniemanym sprawcą był Tadeusz Czacki, który umieścił ją w swojej posiadłości w Porycku. Pięć lat później została ona wręczona Izabeli Czartoryskiej, która postanowiła umieścić ją w muzeum w Puławach. Wraz z upadkiem powstania listopadowego została ona wywieziona do Paryża, gdzie na kilka lat spoczęła w hotelu Lambert. Aktualnie można ją podziwiać w krakowskim Muzeum Czartoryskich, jednak naukowcy zanegowali, iż należy ona do poety. Zgodnie z przeprowadzonymi ekspertyzami należała ona do 40-letniej kobiety o szerokim nosie. Najprawdopodobniej należy ona do żony Kochanowskiego.
3. Choć był osobą świecką, pełnił funkcję proboszcza dwóch parafii - w Zwoleniu i Poznaniu. Gdy w 1564 roku obejmował katedrę poznańską, przejął sześć wiosek, a także nabył prawo do pobierania dziesięciny z paru innych. Urząd sprawował przez pełnomocnika lub korespondencyjnie.
4. Najprawdopodobniej talent literacki odziedziczył w genach. Jego dwaj bracia - Mikołaj i Andrzej - również zajmowali się literaturą.
5. W 1575 roku odbyła się ceremonia ślubna Kochanowskiego z Dorotą Podlodowską.
6. Kochanowski był człowiekiem religijnym, jednak w swoich utworach polemizował z wiarą w istnienie Boga.
7. Jan Kochanowski jest autorem pierwszej i jedynej w naszej literaturze tragedii humanistycznej pt. Odprawa posłów greckich.
8. Czas od wczesnego ranka, aż do południa spędzał wykonując rzeczy pożyteczne. Przyjemnościom oddawał się wieczorami.
9. Jego imię nosi polska szkoła w Norridge (w niedalekiej odległości od lotniska O'Hare w Chicago).
10. W swoim życiu przeżył utratę dwóch córek - Urszulki i Hanny. Te wydarzenia wywołały u poety stany depresyjne.
11. Po utracie swojej córki Urszulki, poeta zaczął przelewać swój smutek na papier. Tak zaczęły powstawać jego "Treny", które kierował do swojego najukochańszego dziecka i Boga.
12. W Czarnolesie, gdzie mieszkał i tworzył poeta znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego.
13. Jan Kochanowski jest obecnie patronem wielu ulic i szkół w naszym kraju.
14. Nigdy nie zobaczył swojego najmłodszego syna. Chłopczyk imieniem Jan przyszedł na świat po śmierci Kochanowskiego.
15. W wieku 14 lat studiował na Akademii Krakowskiej.
16. Jego rodzina pochodziła z herbu Korwin.