Vincent van Gogh informacje i ciekawostki

Vincent van Gogh informacje i ciekawostki

Vincent van Gogh ciekawostki

Vincent van Gogh ciekawostki - dowiedz się jak brzmiały ostatnie słowa holenderskiego artysty, w jakich okolicznościach stracił ucho oraz kiedy zaczął malować. Poznaj nieznane informacje z życia szalonego artysty.

Biografia w pigułce

Vincent przyszedł na świat 30 marca 1853 roku w niewielkiej wiosce Groot-Zunderf leżącej niedaleko Bredy w południowej Holandii. Jego rodzicami była Anna Cornelii i Theodorus van Gogh. Swoje imię otrzymał na cześć swojego dziadka oraz ku pamięci narodzonego jako martwy płód brata. Praktyka nadawania tego samego imienia była dość popularna w tej rodzinie. Niektórzy badacze twierdzą, iż mogło to wywołać u artysty kompleksy, gdyż powodowało to u niego poczucie bycia "zamiennikiem". Wczesną młodość spędził pracując w francuskim przedsiębiorstwie Goupil & Cie, które handlowało dziełami sztuki. Jego młodzieńczym marzeniem było zostanie pastorem.

Artysta z jednym uchem

W 1888 roku artysta opuścił Paryż i zamieszkał w Arles. Vincent żył w przekonaniu, że powstanie tam kolonia malarska. Miasto, w którym ludzie związani ze sztuką będą się wzajemnie spotykać i dyskutować. Rzeczywistość okazała się być inna.

W Arles Vincent zamieszkał z francuskim malarzem Paulem Gauguinem. Po pewnym czasie wspólne dzielenie domu nie wpływało pozytywnie na artystów. Pewnego dnia napięcie miedzy mężczyznami sięgnęło zenitu. Miało to miejsce 23 grudnia 1888 roku. Tego dnia podupadający na zdrowiu van Gogh zagroził Francuzowi brzytwą, a następnie wybiegł z domu i udał się do domu publicznego. Vincent często korzystał z usług prostytutek. Podczas wizyty postanowił obciąć swoje lewe ucho, które później wręczył prostytutce imieniem Rachel. Po tym wydarzeniu trafił do szpitala psychiatrycznego. Według dokumentacji medycznej lekarze zdiagnozowali u Vincenta padaczkę.

Mieszkańcy francuskiego Arles mięli serdecznie dość szalonego malarza. Postanowili wystosować pismo do władz miasta z prośbą o wydalenie van Gogha.

Problemy zdrowotne

Jego największym problemem były zaburzenia psychiczne, a także narastające napady lękowe. Historycy do dziś zastanawiają się, co mogło być powodem jego dziwnych zachowań. Jedni uważają, że wywołane zostały one przez epilepsję. Według innych odpowiadał za nie zespół maniakalno-depresyjny. Kolejni wysuwają teorię, iż za wszystko odpowiedzialna jest porfiria, czyli choroba genetyczna, której jednym z objawów jest światłowstręt.

Śmierć van Gogha

Vincent van Gogh popełnił samobójstwo w wieku 37 lat. Dokładnie miało to miejsce 27 lipca 1890 roku. Dwa dni wcześniej Vincent pożyczył broń od Gustava Ravoux i będąc na polu strzelił do siebie. Artysta chciał strzelić w serce, jednak celował zbyt nisko.

Według nieoficjalnej wersji Vincent mógł zostać postrzelony przez szesnastoletniego Rene Secretan. Miało to nastąpić na skutek niefortunnej zabawy bądź awarii pistoletu. Za tą teorią przemawia nienaturalny w przypadku samobójstwa kąta padania strzału.

Ciekawostki o van Goghu

1. Już od najmłodszych lat był poważnym i mało kontaktowym dzieckiem. Przez znaczną część życia borykał się z napadami lękowymi i zaburzeniami psychicznymi. Nie było to coś nowego dla rodziny van Goghów. U jego brata Theo zdiagnozowano psychozę, zaś siostra Willemina cierpiała na otępienie.

2. Był mało znany i doceniany za życia. Sławę zyskał dopiero po śmierci. Obecnie jest uważany za jednego z największych malarzy w historii. Vincent namalował swój pierwszy obraz dopiero w wieku 27 lat. Jego najpopularniejsze dzieła powstawały w ciągu ostatnich dwóch lat życia. Łącznie namalował 870 obrazów, ponad 1000 rysunków oraz 150 akwarel. Obecnie wiele z jego obrazów należy do najdroższych dzieł sztuki na świecie.

3. Był perfekcjonistą, odczuwał permanentną potrzebę samodoskonalenia.

4. Głównym tematem jego brat jest codzienność, życie zwykłych ludzi i ubóstwo.

5. Jedzący kartofle - pierwsze wielkie dzieło namalowane przez van Gogha w 1885 roku.

Vincent van Gogh ciekawostki - namalował 38 swoich autoportretów.

6. Administracja Donalda Trumpa wystosowała prośbę do Muzeum Guggenheima o wypożyczenie "Pejzażu ze śniegiem" van Gogha do Białego Domu. Muzeum odmówiło amerykańskiej administracji i w kontrofercie zaproponowali toaletę ze złota - instalację Maurizio Cattelana.

7. Broń, którą artysta się postrzelił nigdy nie została odnaleziona.

8. Choć obecnie jego dzieła wyceniane są w milionach, za życia sprzedał zaledwie jeden obraz. Kupcem "Czerwonych winnic w Arles" był jego brat, który zapłacił 400 franków. Najsłynniejsze dzieło artysty "Słoneczniki" wyceniane są na 83 miliony dolarów.

9. Van Gogh lękał się śmierci. Nie potrafił żyć z myślą, że umrze zanim osiągnie upragniony sukces artystyczny.

10. Podczas pobytu z Gauguinem, Vincent namalował "Słoneczniki". Chwilę tę upamiętnił Paul, który namalował obraz przedstawiający Holendra malującego wspomniane wcześniej słoneczniki.

11. Za życia nie odniósł upragnionego sukcesu. Jego sytuacja finansowa nie była wesoła. Pod tym względem Vincent był wspierany przez swojego brata Theo. Mężczyzna kupował mu farby i pomagał się utrzymać.

12. Vincent malował zaledwie przez 10 lat swojego życia. W tym czasie namalował 870 obrazów. Statystycznie na stworzenie jednego dzieła potrzebował około 36 godzin.

13. Często malował samego siebie, łącznie stworzył 38 autoportretów.

14. W 2014 roku podczas aukcji obraz „Spokojne Życie, Waza ze Stokrotkami i Makami” został sprzedany za 62 miliony dolarów.

15. Sławę zawdzięcza swojej szwagierce Johannie.

16. Jedno z najbardziej cenionych dzieł artysty pt. Gwiaździsta Noc powstała, gdy Vincent przebywał w szpitalu psychiatrycznym.

17. Miał 170 cm wzrostu.

18. W 2018 roku przypadała 165. rocznica urodzin artysty.

19. Uznana za najdłużej żyjącego człowieka Jeanne Calment określiła Vincenta jako "brudnego, niemiłego, chorego oraz źle ubranego" mężczyznę. Poznała go w wieku 13 lat, gdy artysta odwiedził sklep jej ojca.

20. Uwielbiał spacerować. Raz przeszedł ponad 160 km, aby odwiedzić swoją siostrę. Podróż z Londynu do Ramsgate zajęło mu trzy dni.

21. Van Gogh był uzależniony od absyntu. Zawarty w tym trunku tujon miał działania halucynogenne i wywoływały między innymi psychozę.

22. "Smutek będzie trwać wiecznie" tak brzmiały ostatnie słowa van Gogha.

Więcej ciekawostek o ludziach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa