Sandomierz informacje i ciekawostki

Sandomierz informacje i ciekawostki

Sandomierz ciekawostki

Sandomierz ciekawostki - dowiedz się z czego słynie Sandomierz, dlaczego jest nazywany "małym Rzymem", kim jest Ojciec Mateusz oraz jakiego odkrycia dokonano w 1910 roku.

Mały Rzym

Z uwagi na swoje położenie na siedmiu wzgórzach Sandomierz bywa nazywany "małym Rzymem". Miasto rozciąga się od Wyżyny Sandomierskiej, aż po Równinę Tarnobrzeską. Jednak Sandomierz ze stolicą Włoch łączy coś jeszcze. W Wieczny Mieście nagrywano serial Don Matteo, czyli pierwowzór hitowej produkcji Ojciec Mateusz. Akcja polskiej wersji rozgrywa się właśnie w Sandomierzu.

Nazwa miasta

Zgodnie z najbardziej prawdopodobną teorią, nazwa miasta została zaczerpnięta od staropolskiego imienia Sędomir, było ono bardzo popularne na całej Słowiańszczyźnie. Druga z potencjalnych teorii nawiązuje do geograficznego położenia miasta. W niedalekiej odległości od Sandomierza rzeka San domierza (dopływa) do Wisły. Na średniowiecznych mapach Sandomierz bywał nazywany: Sandomiria, Sędomierz, Zandomir, czy Sędomir.

Nietypowe znalezisko

W 1910 roku w niedalekiej odległości od kościoła św. Michała podczas karczowania lipy w ogrodzie wykopano koronę należącą do Kazimierza Wielkiego. Wraz z tym znaleziskiem znaleziono hełm i grotę włóczni. Korona obecnie przechowywana jest na Wawelu, zaś kopię wystawiono na Zamku Kazimierzowskim.

Ciekawostki o Sandomierzu

1. Po hucznym sukcesie telewizyjnym serialu "Ojciec Mateusz", władze miasta postanowiły wykorzystać swoje pięć minut. Turyści mogą odbyć trwającą blisko cztery godziny wycieczkę "Na tropie ojca Mateusza". Odwiedzający mogą zobaczyć z bliska miejsca, w których powstawał serial.

2. Zgodnie z legendą, dawno, dawno temu św. Jacek Odrowąż zasadził przed kościołem św. Jakuba rosnące do dziś lipy. Święty miał je posadzić korzeniami do góry. Miało to przekonać ówczesnego właściciela ziemi do jej sprzedaży pod budowę kościoła.

3. Zgodnie z danymi na rok 2017 w mieście mieszka nieco ponad 23 tysiące osób. W porównaniu z poprzednimi latami z roku na rok populacja Sandomierza maleje.

Sandomierz ciekawostki - w tym mieście nagrywany był serial

4. Podczas panowania Kazimierz Wielki odwiedzał Sandomierz około 18 razy. Jak udało się ustalić historykom, łącznie spędził tutaj 25 miesięcy.

5. Miasto pełniło ważną rolę w czasach panowania Bolesława Chrobrego.

6. Jedną z głównych atrakcji Sandomierza jest powstała w 2 połowie XIV wieku Brama Opatowska. Wieża powstała z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego ma 33 metry wysokości. Na jej szczyt prowadzi około 130 schodów. To jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów zabytkowych w mieście.

Miasta na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa