Harry Potter ciekawostki

Harry Potter ciekawostki

Ciekawostki o Harrym Potterze

Harry Potter ciekawostki - poznaj nieznane fakty o najpopularniejszym czarodzieju na świecie. Dowiedz się gdzie możesz znaleźć magiczny dworzec 9 i 3/4, kim był Nicolas Flamel, a także skąd wzięło się nazwisko Dursley.

Jeśli czytasz ten tekst, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że Ty także dorastałeś w oczekiwaniu na wydanie nowego tomu lub filmu o przygodach Harry'ego Pottera. Postać stworzona przez brytyjską pisarkę J.K. Rowling w tym roku skończyła 21 lat! Poznaj ciekawostki o serii książek i filmów o młodym czarodzieju.

Ciekawostki o seriach książek "Harry Potter"

1. Zanim w umyśle J.K. Rowling powstał pomysł napisania serii książek o przygodach młodego czarodzieja, Brytyjka napisała dwa utwory. Niestety żaden z nich nie został wydany. Jak wspomina Rowling zarys powieści powstał w jej głowie, gdy oczekiwała na opóźniony pociąg. Nie wspomina jak wielkie było to opóźnienie. Postaci do książek powstawały w trakcie samej podróży. Co więcej, Rowling została pierwszą miliarderką na świecie, która dorobiła się dzięki pisaniu książek.

2. Pierwszy tom serii "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" był pisany przez Rowling w Edynburgu. Na pomoc w pisaniu otrzymała od Scottish Arts Council osiem tysięcy funtów. Pierwsza książka miała swoją premierę 10 kwietnia 1997 roku. Na polskie tłumaczenie trzeba było czekać do 30 sierpnia 2000 roku.

3. Dotychczas seria książek została przetłumaczona na 80 języków. Na całym świecie sprzedano ponad 500 milionów egzemplarzy.

4. Pierwszy tom został spisany przez Rowling na maszynie do pisania. Co więcej, Rowling miała napisać 17 wersji pierwszego rozdziału tej książki.

5. Pierwotnie pierwsza część cyklu o przygodach Harry'ego Pottera miała brzmieć „Harry Potter i Kamień Czarodziejów”. Uznano jednak, że należy go zmienić.

Legendarny dworzec 9 i 3/4

Harry Potter ciekawostki - z tej platformy odjeżdżał pociąg do Hogwartu

6. Harry Potter obchodzi swoje urodziny 31 lipca. Tego samego dnia urodziła się także J.K. Rowling.

7. Najbliższa rodzina Harry'ego nosi nazwisko Dursley. Taką samą nazwę nosi angielskie miasto w hrabstwie Gloucestershire. Jako dziecko Rowling odwiedzała to miejsce. Jak później przyznała nienawidziła go, stąd wzięło się nazwisko niezbyt lubianych bohaterów.

8. Twórcą tytułowego kamienia filozoficznego był Nicolas Flamel. Jak się okazuje taka osoba istniała naprawdę! Mężczyzna urodził się w 1330 roku we Francji. Flamel był jednym z pierwszych alchemików na Starym Kontynencie. W jego notatkach można znaleźć informację, iż stworzył substancję, która zamieniała metal w złoto, a także eliksir długowieczności.

9. Początkowo nazwisko Hermiony brzmiało Puckle. Podczas dalszych prac nad książką Rowling uznała, że nie pasuje ono do charakteru młodej czarodziejki.

10. Po pewnym czasie, w jednym z wywiadów Brytyjka przyznała, iż pierwotnie chciała, żeby Hermiona była dziewczyną Harry'ego. Jak się jednak okazuje, młoda czarodziejka wybrała Rona.

11. Równo o północy z 28 na 29 września miała miejsce premiera tomu „Harry Potter i czara ognia” w Polsce. Tej nocy otwarto 270 księgarni, do których wybrały się liczne tłumy fanów magii. Przed światową premierą Rowling zapowiedziała, że w tym tomie zginie jedna z głównych postaci. Niedługo później u bukmacherów pojawiły się zakłady, w których można było postawić na śmierć konkretnej osoby.

12. Rowling podczas promocji ostatniej części serii zdradziła, że Albus Dumbledore jest homoseksualistą. Dyrektor Hogwartu miał się zakochać w swoim przyjacielu z lat młodości. Był nim Gellertda Grindelwalda.

13. Cała seria magicznych przygód spiana w języku angielskim składa się ze 199 rozdziałów, 4224 ston i 1 090 739 słów. Nagrane filmy trwają 19 godzin i 39 minut.

14. Na uniwersytecie Ohio State University można było zapisać się na specjalny kurs o Potterze.

15. Ostatni tom z serii został sprzedany w 11 milionach egzemplarzy w ciągu pierwszych 24 godzin.

16. Obecnie Harry Potter ma 38 lat. Urodził się on 31 lipca 1980 roku.

17. Niezbyt lubiana postać Severusa Snape'a była inspirowana charakterem nauczyciela chemii J.K. Rowling.

18. Harry i Ron nigdy nie ukończyli Hogwartu.

Ciekawostki o serii filmów "Harry Potter"

1. Prawie każdy fan Harry'ego Pottera będąc dzieckiem oczekiwał na list z Hogwartu. Niestety większość z pewnością go do dziś nie otrzymała. W jednej ze scen w filmie Harry otrzymuje ponad 1000 listów ze szkoły. Wszystkie zostały napisane własnoręcznie przez ekipę filmową. Jak się jednak później okazało były one zbyt ciężkie dla sów. Cały proces pisania należało powtórzyć od nowa.

Samo nagranie tej sceny nie należało do najłatwiejszych. Sowy dostarczające list do Harry'ego musiały odbyć sześciomiesięczne szkolenie.

2. Magiczna ulica Pokątna, czyli miejsce, gdzie uczniowie Hogwartu wybierali się na zakupy "przed pierwszym dzwonkiem". To właśnie tam można było znaleźć potrzebne podręczniki, czy niezbędne składniki do eliksirów. Na potrzeby filmów stworzono ponad 20 tysięcy magicznych przedmiotów, które znalazły się za sklepowymi gablotami.

3. Magiczny wygląd ulicy Pokątnej był nadawany przy wykorzystaniu lin i haków (poprzez wyginanie scenografii).

4. Niektóre portrety pojawiające się w filmie przedstawiają członków ekipy filmowej.

5. Broda Hagrida została wykonana z sześciu osobnych pukli włosów. W trakcie nagrywania znalazło się w niej wiele rzeczy. Utkwił w niej między innymi żywy nietoperz.

List z Hogwartu

Na taki list czekało wiele osób.

6. 588 - tyle scenerii filmowych zbudowano na potrzeby nagrania ośmiu części filmu.

7. W lochu Severus'a Snape, w którym odbywały się lekcje sporządzania eliksirów znajdowało się 1000 butelek. Każda z inną cieczą.

8. Na potrzeby jednej sceny z filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa" wykorzystano 40 kotów. Ich wizerunek ozdobił gabinet Dolores Umbridge. Po wykonaniu zdjęć koty natychmiast znalazły nowy dom i nie musiały wracać do schroniska.

9. Należąca do Pottera śnieżna sowa Hedwiga była grana przez trzy różne ptaki.

10. Podczas nagrywania całej serii Daniel Radcliffe używał ponad 60 różdżek oraz 160 par okularów.

11. Steven Spielberg został poproszony o wyreżyserowanie filmów o Harrym Potterze. Ten jednak odmówił.

12. Po premierze pierwszej części filmu ponad 500 dziewczynek zostało nazwanych Hermiona.

13. Kaskader dublujący Daniela Radcliffe'a został sparaliżowany po wypadku na planie siódmej części filmu.

14. Tom Felton grający postać Draco Malfoya, próbował otrzymać rolę Harry'ego i Rona.

Harry Potter ciekawostki

1. Michael Jackson chciał zrealizować musical z Harrym Potterem. Na takie zgody nie wyraziła zgody J.K. Rowling.

2. W samych Stanach Zjednoczonych 106 osób nazywa się Harry Potter.

3. Marka Harry Potter wyceniana jest na wartość 15 miliardów dolarów.

4. W dniu wydania tomu Harry Potter i Czara Ognia ponad 9 tysięcy wozów FedEx została wykorzystana tylko w celu dostarczenia książki.

5. Magiczną platformę 9 3/4 można znaleźć w Londynie na dworcu King's Cross.

Więcej ciekawostek o ludziach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa