Informacje o Napoleonie Bonaparte

Informacje o Napoleonie Bonaparte

Napoleon Bonaparte ciekawostki

Napoleon Bonaparte ciekawostki - francuski cesarz był znany nie tylko z wielkich podbojów, ale także dość specyficznych zachowań. Dowiedz się ile mierzył oraz na punkcie jakiej piramidy miał obsesję. Te ciekawostki o Napoleonie z pewnością Cie zainteresują.

Wzrost Napoleona Bonaparte

Francuski przywódca był i nadal przedstawiany jako bardzo niska osoba. Napoleon miał 168,5 cm wzrostu i można pomyśleć, że był rzeczywiście niskim mężczyzną. Wielokrotnie zarzucano Napoleonowi, iż prowadzi on liczne wojny ze względu na swój kompleks małego wzrostu. Jednak przyjrzyjmy się faktom. 14 lat po śmierci przywódcy, średni wzrost francuskich rekrutów wynosiła 165 cm. Jak widać, Napoleon był nieco powyżej średniej. Co więcej, jak wskazują niektóre źródła, Bonaparte starał się otaczać osobami wyższymi od siebie, aby wyglądać skromniej.

Obsesja na punkcie Piramidy Cheopsa

Bonaparte nie ukrywał swojej obsesji na punkcie tego obiektu. W trakcie wyprawy do Egiptu wreszcie mógł spełnić swoje marzenie i dostać się do wnętrza Piramidy Cheopsa. Będąc w Komnacie Królewskiej Wielkiej Piramidy, poprosił aby pozostawiono go samego. Według źródeł w samotności spędził tam godzinę. Zaniepokojeni oficerowie postanowili sprawdzić co się dzieje i udać się do komnaty. Wysłannik miał ujrzeć wstrząśniętego Napoleona, który na pytanie co się stało, odpowiedział: - Nieważne. I tak by nikt nie uwierzył.

Napoleon w trybie incognito

Niekiedy Bonaparte miał ochotę bycia nierozpoznawalnym. W takich chwilach spacerował ulicami Paryża incognito. Zakładał wówczas cywilne ubranie i cylinder na głowę. W trakcie jednego z takich spacerów postanowił odwiedzić jubilera. Podziwiając jeden z naszyjników postanowił wspomnieć o "kuglarzu Bonaparte". Obsługujący go jubiler wpadł w szał. Przeklinał mężczyznę, chwycił miotłę i chciał rzucić się na Napoleona. Od licznych ciosów przywódca został ochroniony przez marszałka dworu.

Bonaparte wielokrotnie miło wspominał tę historię, albowiem nieświadomy jubiler oddał mu cześć swoim zachowaniem.

Śmierć Napoleona

Przyczyna śmierci francuskiego przywódcy nie jest do końca znana. Bonaparte zmarł 5 maja 1821 roku w wieku 51 lat na Wyspie Świętej Heleny. Pierwotnie sądzono, że został otruty arszenikiem. Dokładniejsze badania przeprowadzone w 2007 roku zakwestionowały tę tezę. Według nich Napoleon zmarł w wyniku raka żołądka.

Ciekawostki o Napoleonie Bonaparte

1. Prezydent Nicolas Sarkozy jest niższy od Bonaparte o 3,5 cm.

2. Jako 10-letnie chłopiec zaczął nosić czapkę w kształcie pieroga. Jako dorosły mężczyzna nosił je w szkole wojskowej, a także podczas wypraw wojskowych. Ów nakrycie głowy stało się jego znakiem rozpoznawczym.

3. W 1809 roku Napoleon miał romans z Marią Walewską. Kobietę poznał dwa lata wcześniej w trakcie balu w warszawskim Zamku Królewskim. Wkrótce po zajęciu Wiednia, Kobieta zamieszkała w pobliżu pałacu Schönbrunn. 4 maja 1810 roku Maria urodziła dziecko Napoleonowi.

4. W kontaktach z kobietami Napoleon nie ukrywał swojej fascynacji naturalnym zapachem u płci pięknej. Gdy wracał do domu z wypraw wojennych, pisał do swojej ukochanej list z prośbą, aby tam nie była się do czasu jego powrotu.

5. Naukowcy analizujący listu i notatki Napoleona oszacowali jego iloraz inteligencji na poziomie 150. Taką samą wartość przypisuje się Mozartowi.

6. Napoleon nie tracił czasu na sen. Zazwyczaj budził się około godziny 5 lub 6. Zasypiał dopiero o północy lub później.

7. Zdarzało mu się jednak odbywać krótkie drzemki, nawet podczas bitwy. Trwały one zazwyczaj maksymalnie 15 minut.

8. Napoleon był odważnym człowiekiem, który stoczył wiele bitew, jednak panicznie bał się kotów.

9. Miał trzy siostry i czterech braci.

10. Jako pierwszy na świecie wprowadził we Francji obowiązek nieodpłatnej nauki w szkole.

11. „Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych” - to słowa Napoleona o Polakach.

12. Ostatnią bitwę Napoleon stoczył pod Waterloo. Zakończyła się ona jego porażką.

13. Urodził się w rodzinie włoskiego pochodzenia, jednak czuł się Francuzem. Postanowił zmienić swoje nazwisko Napoleone di Buonaparte, aby brzmiało bardziej po francusku.

14. To właśnie na jego polecenie wybudowano Łuk Triumfalny. Niestety dla Napoleona nigdy nie było mu dane dostrzec efektu końcowego (zmarł 15 lat przed jej ukończeniem).

15. Był osobą leworęczną.

16. Każdy posiłek konsumował w milczeniu.

Francja ciekawostki

Czy wiesz, że francuskie prawo zakazauje nazwania swojej świni imieniem Napoleon? Poznaj więcej ciekawostek o Francji.

Napoleon Bonaparte ciekawostki - mówi się o nim, że był niski - miał 168 cm wzrostu

Więcej ciekawostek o ludziach

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa