Brama Brandenburska ciekawostki

Brama Brandenburska ciekawostki

Brama Brandenburska ciekawostki

Brama Brandenburska ciekawostki - dowiedz się kiedy została zbudowana, co takiego ukradł z niej Napoleon Bonaparte, a także jak zmieniała się jej symbolika. Poznaj informacje o Bramie Brandenburskiej, które musisz znać.

Bez wątpienia Brama Brandenburska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych miejsc zabytkowych i wizytówek Berlina. Zaprojektowana została przez niemieckiego architekta Carl Gotthard Langhans, który urodził się w Kamiennej Górze. Jego inspiracją była Propylejami, czyli ogromna brama na Akropolu. Oto najważniejsze ciekawostki o Bramie Brandenburskiej.

Ciekawostki o Bramie Brandenburskiej

1. Wizerunek Bramy Brandenburskiej umieszczono na niemieckich rewersach monet o nominale 10, 20 i 50 eurocentów jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego.

2. Obiekt ma 26 metrów wysokości, 65,5 metra szerokości i 11 metrów głębokości. Składa się z pięciu przejazdów, najszerszy znajduje się na samym środku.

3. To jedyna spośród 18 bram miejskich Berlina, która zachowała się do czasów obecnych.

4. Obiekt powstał na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma II.

5. Na przestrzeni wieków Brama Brandenburska wielokrotnie zmieniała swoją symbolikę. W czasach pruskich odnosiła się do pokoju i potęgi królestwa, po zakończeniu bitwy pod Jeną-Auerstedt reprezentowała siłę Napoleona, pod rządami Nazistów była symbolem partii, po wybudowaniu Muru Berlińskiego odnosiła się do podziału, zaś obecnie jest symbolem Zjednoczonych Niemiec.

6. Pod Bramą Brandenburską organizowane są najważniejsze uroczystości masowe w Berlinie. Jeśli wybierasz się na świętowanie Nowego Roku w stolicy Niemiec, spędzisz go najprawdopodobniej tutaj.

7. W czasach Królestwa Prus dwa skrajne przejazdy były przeznaczone dla zwykłych obywateli, zaś trzy środkowe dla rodziny królewskiej i ważnych urzędników.

8. Gdy Berlin był podzielony, przejście przez Bramę było niemożliwe. Obiekt został otoczony z obu stron Murem Berlińskim.

9. Obiekt został poddany dokładnej renowacji w latach 2000-2002. Pochłonęła ona koszt ponad 6 milionów euro. Ponowne otwarcie nastąpiło dokładnie w 15. rocznicę Zjednoczenia Niemiec.

Znajdująca się na szczycie kwadryga została skradziona przez Napoleona. Francuz chciał ją zatrzymać w Paryżu, jednak powróciła do Berlina w 1814 roku.

10. Zarówno po lewej, jak i prawej stronie bramy mieszczą się przybudówki. W ich wnętrzu znajdują się dwa posągi - boga Marsa i bogini Minerwy. Zostały one doszczętnie zniszczone w trakcie II Wojny Światowej. Obecne są jedynie wierną kopią powstałą w latach 1951-1952.

11. Obecnie zabroniony jest przejazd samochodem przez bramę. Wydzielane spaliny mogłyby negatywnie wpłynąć na materiał, z którego wybudowano obiekt. Władze miasta od kilku lat rozważają możliwość wydawania specjalnych pozwoleń na przejazd podczas szczególnych okoliczności.

12. W 1793 roku szczyt bramy został przyozdobiony figurą kwadrygi powożonej przez uskrzydloną grecką boginię Nike. W 1806 roku po zwycięstwie wojsk Napoleona w bitwie pod Jeną-Auerstedt, francuski wojskowy postanowił zabrać kwadrygę do stolicy Francji. Napoleon zapragnął, aby została ona w Paryżu na stałe. Nike wróciła do Berlina w 1814 roku po odsunięciu Napoleona od władzy.

13. Obiekt był budowany w latach 1788-1791.

14. W pobliżu Bramy znajduje się luksusowy hotel Adlon, a także najważniejsze ambasady.

15. Każdego roku na imprezie sylwestrowej pod Bramą Brandenburską bawi się około miliona osób.

16. Z okazji 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego pod Bramą zorganizowano uroczystość, podczas której przewrócono ponad tysiąc ogromnych kostek domina. Miało to symbolizować drogę demokratycznych przemian. Pierwsza kostka została pchnięta przez Lecha Wałęsę.

Brama Brandenburska ciekawostki - każdego roku w tym miejscu Nowy Rok wita ponad milion osób.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa