Amfiteatr Flawiuszów - ciekawostki i informacje

Amfiteatr Flawiuszów - ciekawostki i informacje

Koloseum ciekawostki

Koloseum to bez wątpienia jeden z największych rzymskich zabytków. Na tej arenie śmierć poniosło tysiące gladiatorów. Koloseum ciekawostki - dowiedz się kiedy zostało wybudowane, skąd wzięła się jego nazwa, a także czym były naumachie.

Kiedy wybudowano Koloseum?

W starożytnym Rzymie Koloseum było nazywane Amfiteatrem Flawiuszów. Obiekt ten został wybudowany przez cesarzy z dynastii Flawiuszów - Wespazjana i Tytusa - w latach 70-72 do 80 roku n.e.

Pojemność Koloseum

W latach świetności ta eliptyczna budowla była w stanie pomieścić od 45 do 50 tysięcy osób. Koloseum to eliptyczna budowla o długości 188 metrów i szerokości 156 metrów. W najwyższym punkcie ma 48,5 metra. Do jej wnętrza można się było dostać za pomocą 80 wejść. Widzowie z najniższego sektora mogli opuścić obiekt w zaledwie 6 minut.

Nazewnictwo

Wiele osób błędnie utożsamia Koloseum z jego kolosalnymi rozmiarami. W rzeczywistości została ona nadana w średniowieczu na cześć posągu Nerona (gr. "kolossos"), który znajdował się w pobliżu amfiteatru. Wykonana z brązu rzeźba miała 35 metrów wysokości. Posąg przestał istnieć przed X wiekiem. Niestety dokładne okoliczności jego zniszczenia nie są nam znane.

100-dniowe igrzyska

Wraz z oficjalną ceremonią otwarcia Koloseum, cesarz Tytus zainaugurował trwające przez 100 dni igrzyska. W trakcie tej imprezy na arenie śmierć poniosło kilka tysięcy zwierząt, do walk stanęło ponad 900 gladiatorów, a także zorganizowano bitwę morską.

Poznaj nieznane ciekawostki o Koloseum. W dalszej części tekstu dowiesz się, kto miał całkowity zakaz wstępu w starożytności, kiedy odbyła się pierwsza droga krzyżowa oraz jak organizowano bitwy morskie w Koloseum

Zakaz wstępu

W starożytności nie każdy mógł wejść na teren Koloseum. Władze wystosowały całkowity zakaz wstępu dla grabarzy, aktorów, a także byłych gladiatorów. Również na trybunach obowiązywał określony podział. Najdalsze miejsca były przeznaczone dla kobiet, niewolników i najbiedniejszych.

Bitwy morskie

Koloseum to nie tylko arena, na której odbywały się walki gladiatorów. Organizowano tak także polowania na dzikie zwierzęta oraz naumachie, czyli inscenizacje bitew morskich. Jak to możliwe? Dno amfiteatru wypełniano wodą, która sięgała pierwszych rzędów. Następnie pojawiały się łodzie, a widzowie mogli zapoznać się z przebiegiem poszczególnych bitew. Napełnienie Koloseum wodą zajmowało około siedmiu godzin.

Droga krzyżowa

W 1750 roku ówczesny papież Benedykt XIV odprawił pierwszą drogę krzyżową w Koloseum. Od tego czasu odprawiana jest ona do dziś w Wielki Piątek. W uroczystości bierze udział papież.

Zwiedzanie Koloseum

Obecnie Koloseum jest jedną z wizytówek Rzymu, a także ogromną atrakcją turystyczną. Zanim jednak rozpoczniemy zwiedzanie obiektu, należy liczyć się z dość długim oczekiwaniem w kolejce na swoją kolej. Jednocześnie na terenie Koloseum może przebywać 3000 turystów. Każdego roku na zakup biletu decyduje się około 4 miliony osób. Bilet normalny na tę atrakcję kosztuje 12 euro, zaś ulgowy 7 euro. Nabyty bilet w kasach Koloseum umożliwia wejście na wzgórze Palatyn i Forum Romanum. W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny. Należy się przygotować na znacznie dłuższą kolejkę. Turyści spędzają około godziny na terenie Koloseum.

Koloseum ciekawostki - obiekt ten został wybudowany w około 10 lat w I wieku n.e.

Ciekawostki o Koloseum

Pora na kolejną porcję nieznanych ciekawostek. Dowiedz się ile wyniosłaby budowa Koloseum w czasach współczesnych, kiedy zorganizowano ostatnie igrzyska gladiatorów oraz w jaki obiekt chciano przekształcić ten zabytek.

1. Koloseum to jedna z najbardziej niezwykłych budowli w historii ludzkości. Gdyby dziś znalazła się osoba chętna na wybudowanie tego obiektu, musiałaby przeznaczyć na ten cel około 673 miliony dolarów. Prace trwałyby dwa lata.

2. W 2016 roku osoby zarządzające obiektem zakazały wstępu na teren Koloseum osobom przebranym za rzymskich centurionów. Przepis po upływie kilku miesięcy został uchylony.

3. Ryan McNaught to pochodzący z Australii certyfikowany konstruktor LEGO. W 2012 roku zbudował kopię starożytnego Koloseum wykorzystując do tego popularne klocki LEGO. W tym celu potrzebował "zaledwie" 200 tysięcy klocków i 500 godzin pracy. Jak stwierdził Ryan dotychczas jest to jego największe osiągniecie.

4. Obiekt należy do jednego z siedmiu nowych cudów świata. Nic dziwnego, że władze starają się go chronić przed zniszczeniem i tępić nawet najmniejsze akty wandalizmu. Niestety nie wszyscy potrafią to zrozumiem. Z pewnością odczuł to 42-letni rosyjski turysta, który w 2014 roku postanowił wyryć na ścianie amfiteatru wielką literę "K". To nieprzemyślane działanie kosztowało go 20 tysięcy euro.

5. Podczas deszczowy lub bardzo słonecznych dni nad widownią pojawiała się specjalna płócienna osłona o nazwie velarium. Rozciągnięte płótno zasłaniało 2/3 powierzchni Koloseum. Co więcej, w upalne dni nad głowami widzów rozpylana była chłodząca mgiełka.

6. Wśród wszystkich obiektów starożytnego świata, Koloseum zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości. Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście piramida w Gizie.

7. Ostatnie igrzyska na tej arenie zorganizowano w 528 roku.

8. W tym roku (2018) Koloseum obchodziło swoje 1938 urodziny. Przez tyle lat istnienia było wielokrotnie uszkadzane. Pierwsza poważniejsza katastrofa nawiedziła amfiteatr w 217 roku. Zgodnie z przekazem Kasjusza Diona w jego wnętrzu pojawił się pożar wywołany przez błyskawice. W jego wyniku zniszczone zostały drewniane poziomy obiektu. Odbudowę rozpoczęto dopiero w 240 roku. Kolejne poważne uszkodzenie miało miejsce w 445 roku w wyniku trzęsienia ziemi. Kolejne trzęsienie ziemi miało miejsce w 1349 roku. Wówczas zniszczeniu uległa południowa ściana.

Wnętrze Koloseum

Zgodnie z regulaminem jednocześnie na terenie Koloseum może przebywać maksymalnie trzy tysiące osób.

9. U schyłku VI wieku we wnętrzu Koloseum wybudowano mały kościół, zaś arena sportowa została przekształcona w cmentarz.

10. Ostatnie starcia gladiatorów zorganizowano w 435 roku.

11. We wnętrzu Koloseum zorganizowano koncerty takich gwiazd jak Paul McCartney, Elton John, czy Ray Charles.

12. Co roku 30 listopada na ścianach Koloseum pojawia się napis w języku włoskim "Tak dla życia, nie dla kary śmierci".

13. Koloseum znajduje się w odleglości około 5 km od Watykanu. Dystans ten można pokonać pieszo w ciągu godziny.

14. Przed wybuchem II Wojny Światowej pojawił się pomysł, aby przekształcić obiekt w luksusowy hotel. Realizację pomysłu zaniechano w wyniku wojny.

15. W 2000 roku Ridley Scott nagrał film pt. "Gladiator". Przedstawiał on historię generała Maximus, który w jednej chwili stracił wszystko i jako niewolnik musiał mierzyć się na arenie w walkach gladiatorów. Nagrywanie walk we wnętrzu Koloseum nie wchodziło w grę. Replika tego obiektu powstała na Malcie, zaś jej budowa pochłonęła sumę miliona dolarów.

Ciekawostki o Koloseum - na tej arenie śmierć poniosło tysiące gladiatorów, niewolników i zwierząt.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa