Ciekawostki o Wieży Eiffla

Ciekawostki o Wieży Eiffla

Wieża Eiffla ciekawostki

Wieża Eiffla ciekawostki - symbol Paryża, ale także całej Francji. Budząca wówczas ogromne kontrowersje budowla miała zgodnie z planem zniknąć po 20 latach. Poznaj ciekawostki o tym wyjątkowym obiekcie.

1. Pomysłodawcą wzniesionej nad Sekwaną wieży, wcale nie był Gustave Eiffel, ale jego dwaj pracownicy Maurice Koechlin i Émile Nouguier. Ich projekt został ogłoszony 18 września 1884 roku. Cztery miesiące później prawa autorskie oraz własności intelektualnej zostały odkupione właśnie przez Eiffela. Budowa została rozpoczęta w 1887 roku, a kierował nią właśnie Koechlin.

2. Wieża została wzniesiona z okazji paryskiej Wystawy Światowej (oficjalne otwarcie nastąpiło 31 marca 1889r.) - jej głównym zadaniem było przedstawienie Francji jako kraju nowoczesnego, zaawansowanego technicznie i inżyniersko, który gotowy jest do bycia liderem europejskim w zbliżającym się XX wieku. Gdy w 1889 roku ukończono budowę, zakładano, że cała konstrukcja po 20 latach zostanie rozebrana.

3. W chwili oddania obiektu do użytku, Wieża Eiffla była nie tylko najwyższą wieżą we Francji, ale i na świecie, aż do roku 1930 kiedy w Nowym Jorku ukończono obiekt 40 Wall Street (znany również jako Trump Building). Jednak po 28 dniach, tytuł ten powędrował do innego nowojorskiego budynku - Chrysler Building. Co ciekawe, dziś Wieża Eiffla jest większa od tych drapaczy chmur, dzięki zamontowanej na szczycie antenie mierzy 324 metry. Aktualnie plasowana jest na piątym miejscu pod względem wysokości konstrukcji we Francji.

4. W swojej historii wieża była także największy billboardem na świecie. W okresie 1925 a 1936 rokiem zainstalowano na trzech stronach ponad cztery miliony kolorowych żarówek, które tworzyły pionowy napis francuskiej firmy Citroen. Reklama była widoczna z odległości ponad 30 kilometrów.

5. Choć Wieża Eiffla jest aktualnie symbolem Paryża, w tamtych czasach jej powstanie budziło ogromne kontrowersje. W 1887 roku w gazecie "Le Temps" ukazał się list otwarty 300 wybitnych artystów i intelektualistów ze stolicy Francji. Ich manifest wydrukowany w walentynki brzmiał:

My pisarze, malarze, rzeźbiarze, architekci, pasjonaci nienaruszonego do tej pory piękna Paryża zgłaszamy protest – w imieniu zagrożonej francuskiej sztuki i historii – przeciwko wystawieniu w samym sercu naszej stolicy niepotrzebnej i monstrualnej wieży Eiffla, która swym barbarzyńskim ogromem przytłacza Notre-Dame, Sainte-Chapelle, Tour Saint-Jacques...”.

6. Z pewnością na zawsze zostaną zapamiętane słowa pisarza Guy de Maupassant, który był codziennym gościem restauracji mieszczącej się w wieży, ponieważ "to jedyne miejsce, z którego jej nie widać". Później ogłosił, iż zmuszony jest opuścić stolicę, ponieważ sam obiekt działa na niego negatywnie.

7. Zgodnie z życzeniem twórcy, wieżę należy malować średnio co 7 lat. Od początku jej powstania robiono to już 18 razy. Raz wieża przybrała kolor żółty, współcześnie mieni się w brązowej barwie. Podczas prac związanych z renowacją wykorzystywanych jest 60 ton farby, 50 kilometrów kabli zabezpieczających, 5 hektarów siatki zabezpieczającej, 1500 pędzli, 1500 zestawów odzieży, natomiast cały proces wymalowania wieży dla 25 malarzy trwa ponad rok.

W dalszej części tekstu dowiesz się jak często jest malowana cała konstrukcja, jak Gustave Eiffel pokrzyżował plany na rozebranie obiektu, a także jak to jest możliwe, że wieża zmienia swoją wysokość. Poznaj ciekawostki o Wieży Eiffla, o których nie miałeś pojęcia.

2wieza-compressor.jpg

8. Gustave Eiffel nie mógł pogodzić się z myślą, że jego wielkie dzieło miało zostać rozebrane po 20 latach. Aby pokrzyżować te plany, zdecydował się na założenie na niej laboratorium meteorologicznego. Finalnie od procesu rozbiórki uchroniły ją pozytywnie przeprowadzone próby z telegrafem bezprzewodowym znajdującym się na szczycie wieży. W późniejszym czasie zaczęto testować transmisję telewizyjną. Podczas I Wojny Światowej obiekt zapewniał łączność Paryża z posterunkami francuskimi mieszczącymi się na granicy z Niemcami.

9. Podczas II Wojny Światowej, kiedy Hitler odwiedził Paryż, Francuzi przecięli kable w windzie w wieży Eiffla. Miało to utrudnić Hitlerowi wspinanie się na szczyt wieży - zamiast windy, musiał użyć schodów. Przywódca Rzeszy rozkazał także niemieckim żołnierzom, aby wywiesili na jej szczycie flagę ze swastyką. Po zaledwie kilku godzinach została ona zerwana przez szalejący wiatr. W okresie okupacji niemieckiej wstęp na wieże był niemożliwy dla odwiedzających.

10. Choć wspomnieliśmy, że wysokość wieży Eiffla wynosi 324 metry, to w miarę zmian pór roku zmienia ona swoją wysokość. Jak to możliwe? Związane jest to z temperaturą otoczenia. Obiekt został wykonany ze stali o wysokim współczynniku rozszerzalności pod wpływem temperatury. Wysokość potrafi zmienić się o około 15 centymetrów, najwyższą osiąga w miesiącach najgorętszych, czyli lipiec-sierpień.

11. Warunki atmosferyczne wpływają nie tylko na wysokość, pod wpływem wiatru szczyt obiektu potrafi odchylić się nawet o 7 cm.

12. W 1912 roku "wynalazca" Franz Reichelt postanowił dokonać testów swojego płaszcza do swobodnego opadania. Miał on działać podobnie co spadochron podczas skoków. Po otrzymania wszystkich wymaganych zezwoleń, pojawił się pod wieżą w pełnym umundurowaniu w niedzielę 4 lutego. Chwilę później znalazł się na jednym z podestów 60 metrów nad ziemią i po prostu skoczył. Na jego nieszczęście wynalazek nie zadziałał.

https://www.youtube.com/watch?v=BepyTSzueno

13. Na całym świecie znajduje się ponad 30 mniejszych kopii budynku. Zostały one wzniesione między innymi w Las Vegas (USA), Kopenhadze (Dania), Aktau (Kazachstan), czy Makao.

Wieża Eiffla ciekawostki - kto próbował sprzedać symbol Paryża i jak to się skończyło?

14. Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, wieża miała został rozebrana po 20 latach o czym mówiło się głośno we Francji. Ten fakt postanowił wykorzystać Victor Lustig w 1925 roku. Victor mianował się oficjalnym przedstawicielem władz miast, który odpowiada za sprzedaż wieży, a właściwie tego, co po niej pozostanie. Przedstawił on ofertę różnym biznesmenom i wspomniał, że transakcja ma się odbyć poufnie, tak aby nie dotarła do szerszego grona. Jeden z oszukanych przez Lustiga chętnych postanowił wyłożyć duże pieniądze na zakup "złomu" i wręczył oszustowi łapówkę. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, po pozytywnym załatwieniu transakcji Victor rozpłynął się w powietrzu, a oszukany biznesmen pozostał z niczym. Pół roku później Lustig ponownie spróbował sprzedaż wieżę. Tym razem przyszły właściciel zwęszył spisek i zgłosił sprawę na policję.

15. Obiekt jest najczęściej odwiedzanym płatnym monumentem przez turystów na świecie. Paryż odwiedzany jest przez około 40 milionów turystów każdego roku. Około 7 milionów z nich decyduje odwiedzić się Wieżę Eiffla.

16. O czym wie niewiele osób, projekt wieży zakładał, że powstanie ona w Barcelonie. Finalnie ten pomysł porzucono.

Zdjęcie zrobione z Katedry Notre Dame

Zdjęcie zrobione z Katedry Notre Dame

17. 1665 stopni - tyle należy pokonać, aby znaleźć się na samej górze. Można też po prostu wjechać windą.

18. W 2007 roku amerykanka będąca obiektofilką, "poślubiła" Wieżę Eiffla. Erika LaBrie po zawarciu związku małżeńskiego przyjęła nazwisko Erika Eiffel. Przed głośnym ślubem, Amerykanka spotykała się z Murem Berlińskim, jednak z tej mąki chleba nie było.

19. Na samym szczycie wieży, jej twórca urządził dla siebie niewielki apartament.

20. Wybudowanie takiej samej wieży współcześnie pochłonęłoby 31 milionów dolarów.

21. Od 2003 roku wieża jest wyłączana o 1 w nocy w celu oszczędzania energii.

22. Na ostatnim etapie budowy wygrawerowano 72 nazwiska uznanych francuskich naukowców, inżynierów i matematyków.

23. W odległości około 2,5 km od Wieży Eiffla znajduje się Łuk Triumfalny.

24. W 1923 roku znalazł się śmiałek, który postanowił zjechać ze szczytu wieży na rowerze.

25. Na samym szczycie Wieży Eiffla znajdowało się niewielkie mieszkanie, w którym przebywał jej konstruktor.

26. Podczas budowy obiektu śmierć poniosła jedna osoba. Spadła ona z pierwszego piętra konstrukcji.

Zaskoczyły Cie ciekawostki o wieży Eiffla? Poznaj więcej ciekawostki o Francji.

Wieża Eiffla rozświetlona nocą

Wieża Eiffla rozświetlona nocą

Wieża Eiffla ciekawostki

Wieża Eiffla ciekawostki

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa