Most Brookliński w Nowym Jorku - Brooklyn Bridge ciekawostki

Most Brookliński w Nowym Jorku - Brooklyn Bridge ciekawostki

Most Brookliński w Nowym Jorku

Wskazanie najsłynniejszej konstrukcji w Nowym Jorku jest niemożliwe. Bez wątpienia na liście potencjalnych kandydatów do tego miana znajduje się Most Brookliński. Poznaj nieznane ciekawostki o jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie.

Pierwsze głosy o potrzebie połączenia Brooklynu z Manhattanem pojawiły się w 1852 roku. Głównym pomysłodawcą był John Augustus Roebling. Zanim władze miasta na poważnie pochyliły się nad tym pomysłem minęło 15 lat. Zgodę na budowę mostu wydano w 1867 roku, zaś Roebling podjął się przygotowaniem projektu. Niestety budowniczy nigdy nie ujrzał na żywo swojego najważniejszego dzieła życia. Zmarł 22 lipca 1869 roku, czyli zanim w ogóle rozpoczęto prace. Wraz z jego śmiercią, projekt był kontynuowany przez jego syna - Washingtona.

Budowa Brooklyn Bridge rozpoczęła się 3 stycznia 1870 roku. Pierwszy etap zakładał oczyszczenie brzegów i budowa filarów mostu. Podczas tych prac, Washington zapadł na chorobę dekompresyjną i od tego czasu nie był w stanie samodzielnie nadzorować budowy. Oficjalne otwarcie mostu nastąpiło 24 maja 1883 roku. Zanim to jednak nastąpiło przeprowadzono próbę obciążeniową konstrukcji. Postanowiono przeprowadzić przez niego 22 słonie z cyrku P.T. Barnuma. Po tym teście wszystko było jasne - most jest wytrzymały.

Most Brookliński jest jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. W momencie ukończenia prac budowlanych stał się nawet najdłuższym. Nie bez powodu konstrukcję o długości 1834 metrów budowano przez 13 lat. Podczas prac śmierć poniosło 27 robotników. Inwestycja pochłonęła 15,5 miliona dolarów - w przeliczeniu na obecną wartość jest to około 390 milionów dolarów. W dniu otwarcia przez Brooklyn Bridge przeszło 150 300 osób. Każda z nich musiała zapłacić 1 centa. Jak udało się obliczyć w 1992 roku przez most przejechało 100 tysięcy pojazdów. Obecnie ruch jest znacznie większy i każdego dnia przez Most Brookliński przejeżdża około 144 tysiące samochodów.
Dawniej za przejście przez Most Brookliński należało uiścić opłatę w wysokości 1 centa.

Brooklyn Bridge ciekawostki

1. Obecnie korzystanie z mostu jest darmowe, jednak dawniej pobierano za to opłatę. Osoba pokonująca most pieszo płaciła 1 centa, za przejazd na koniu należało zapłacić 5 centów, przejazd wozem kosztował 10 centów. Dodatkowo płatne było przeprowadzenie krowy - 5 centów - oraz owcy lub świni - 2 centy.

2. Krótko po otwarciu, gdy na moście przebywało blisko 20 tysięcy osób, pojawiła się plotka, że konstrukcja grozi zawaleniem. Natychmiast wybuchła panika, w wyniku której 12 osób zostało stratowanych.

3. Pierwotnie most był nazywany New York and Brooklyn Bridge lub East River Bridge. Nazwę Brooklyn Bridge zaczęto używać w 1915 roku.

4. Most Brookliński w liczbach prezentuje się imponująco. Konstrukcja była wznoszona przez 13 lat. Jego długość wynosi 1834 m, szerokość 26 m, natomiast w najwyższym miejscu wznosi się na 84,3 m.

5. Brooklyn Bridge wielokrotnie inspirował twórców. Jego wizerunek pojawił się w licznych produkcjach filmowych, takich jak Godzilla czy Spider-Man.

6. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków architektonicznych w 1977 roku.

7. Wybudowany został w stylu gotyckim.

8. Na uroczystości otwarcia pojawiły się wielkie tłumy.

9. Głębokość fundamentów pod wodą wynosi 24 metry po stronie Manhattanu i 13,5 metrów po stronie Brooklynu.

10. Łącznie do prac budowlanych zatrudniono około 4000 osób.

11. Spacer przez most jest obowiązkowym punktem na liście każdego turysty odwiedzającego Nowy Jork.

12. Kładka dla pieszych jest dość wąska.

13. Statua Wolności jest widoczna z Mostu Brooklińskiego.

14. To jeden z najpopularniejszych obiektów w USA.

15. Na moście znajduje się sześć pasów ruchu.

16. Przejście mostu zajmuje około 40 minut.

17. Empire State Building znajduje się w odległości około 4,5 km od Brooklyn Bridge.

18. Most waży około 15 tysięcy ton.

Każdego dnia przez most przejeżdża około 140 tysięcy pojazdów.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa