Piramida Cheopsa ciekawostki

Piramida Cheopsa ciekawostki

Piramida Cheopsa ciekawostki

Piramida Cheopsa to jedna z najbardziej tajemniczych budowli na świecie. Jest przedmiotem badań naukowców z całego świata. Do dziś wiele osób zastanawia się, jak została wybudowana. Poznaj ciekawostki o Piramidzie Cheopsa, o których z pewnością nie miałeś pojęcia.

Do dziś nie wiadomo skąd Egipcjanie dysponowali wiedzą, która pozwoliła im wznosić okazałe piramidy. Piramida Cheopsa została skonstruowana niezwykle precyzyjnie. Mimo ogromnej wagi - 6 milionów ton - fundament jest na tyle stabilny, że przez 5000 lat budowla zapadła się o półtora centymetra. Architekci uważają za dopuszczalne osiadanie budynków o 17 cm na 100 lat. Dla porównania amerykański Biały Dom zapadł się o 12 cm od wybudowania.

Piramida Cheopsa została wybudowana około 2560 lat p.n.e. Za architekta tej budowli uważany jest Hemiunu - bratanek faraona Cheopsa. Szacuje się, że sama budowa zajęła około 20 lat. 2000 lat później grecki historyk Herodot spróbował oszacować ile osób pracowało na planu budowy. Według niego miało to być nawet 100 tysięcy robotników. Współcześni naukowcy twierdzą, że Grek znacznie się pomylił. Największe ówczesne metropolie nie stanowiły takiej populacji. Najprawdopodobniej budową Piramidy Cheopsa zajmowało się 20 tysięcy osób.

Najcięższa kamienna budowla na świecie

Ludzkość nie zna cięższej budowli wybudowanej z kamienia. Piramida Cheopsa waży około 6 milionów ton. Składa się z blisko 2,5 miliona kamiennych bloków. Bloki wapienne ważyły od 3 do 15 ton i pochodziły z kamieniołomu w Turze. Do wybudowania komór użyto bloków granitowych ważących od 25 do 80 ton. W opinii Jeana Suchy'ego i Chantala Cinquina ważyły one znacznie więcej - 390 ton.

Nie cztery, a osiem boków

Piramida powstała na kwadratowej podstawie, którego boki ustawione są względem stron świata. Jednak sama piramida wcale nie posiada czterech ścian, a osiem. Są to trójkąty z wklęśnięciem.

Konstrukcja Piramidy Cheopsa

Egipcjanie wznosili piramidę z niezwykła precyzją. Każda ze ścian posiada niemalże tę samą długość. Różnica między najdłuższą a najkrótszą wynosi jedynie 58 mm. Jej pierwotna wysokość wynosiła 146,59 m. W wyniku postępującej erozji i utraty piramidionu obecnie jej wysokość to 138,75 m.

Przez wiele lat największa

Od momentu jej wybudowania, aż do 1889 roku, czyli przez 4449 lat Piramida Cheopsa była najwyższą budowlą na świecie. Sytuacja uległa zmianie, gdy w Paryżu wybudowaną Wieżę Eiffla. Obecnie najwyższym obiektem na świecie jest Burdż Chalifa.

Nieproszeni goście

Wielka Piramida powstała jako grobowiec dla faraona Cheopsa. Projektujący jej wnętrze spodziewali się, że do środka mogą chcieć dostać się niechciani goście. Ci jednak umieścili w korytarzach liczne pułapki.

Piramida Cheopsa

Piramida Cheopsa ciekawostki

Piramida Cheopsa ciekawostki

1. Na świecie panuje przekonanie, że piramida została wybudowana przez niewolników. To jedynie mit greckiego historyka Herodota. W rzeczywistości większość piramida została wzniesiona przez płatnych robotników. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez serwis MSNBC w 2010 roku w prace mieli być zaangażowany wykwalifikowani robotnicy. Co więcej gwarantowano im regularne posiłki.

2. Napoleon Bonaparte miał obsesje na punkcie Piramidy Cheopsa. Gdy dotarł do jej wnętrza, poprosił aby pozostawiono go samego. We wnętrzy komnaty królewskiej spędził ponad godzinę. Jeden z oficerów postanowił sprawdzić, czy nie wydarzyło się coś złego. Na miejscu zastał wstrząśniętego Bonaparte. Zapytał wodza, co się stało. W odpowiedzi usłyszał "Nieważne. I tak by nikt nie uwierzył.". Warto spostrzec: Napoleon Bonaparte ciekawostki

3. Piramida Cheopsa nie jest największą na świecie. Ta znajduje się w Meksyku.

4. W niedalekiej odległości od głównej bramy wejściowej do Wielkiej Piramidy w Gizie znajdują się KFC i Pizza Hut. To niewątpliwie połączenie starożytności z nowoczesnością.

5. Piramida Cheopsa została wybudowana dawno, dawno temu. Jednak w jej wnętrzu znajdują się liczne, ciągle niezbadane przejścia.

6. Budowa świątyni La Sagrada Familia w Barcelonie trwa dłużej niż Wielkiej Piramidy w Gizie.

7. Gdyby dziś Egipt zdecydował się ponownie wybudować Piramidę Cheopsa musiałby zainwestować 5 miliardów dolarów.

8. Jak do tej pory w Egipcie zlokalizowano 118 piramid.

9. Niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz, we wnętrzu Wielkiej Piramidy panuje stała temperatura. Termometr w każdym miejscu wskazuje 20 stopni Celsjusza.

10. Piramida Cheopsa jest jedynym obiektem z Siedmiu Cudów Świata, który przetrwał do czasów obecnych.

11. U podnóża obiektu została ukryta cedrowa łódź. Do wnętrza piramidy została przetransportowana w kawałkach. Jak ustalili historycy, umieszczono ją tam na polecenie Djedefre - syna Cheopsa. Obecnie można ją podziwiać w muzealnej sali.

12. Władze Egiptu przez długi okres pozwalały turystom wspinać się na sam szczyt piramidy. Zdarzało się, że śmiałkowie boleśnie spadali. Miały też miejsce wypadki śmiertelne. Wspinaczka została zakazana w 1984 roku.

13. Pora na ciekawostkę matematyczną. Gdyby podzielić podstawę piramidy przez jej podwójną wysokość otrzymamy 3,1415, czyli liczbę Pi/

14. W okresie od końca lutego do połowy października Wielka Piramida nie rzuca żadnego cienia w kierunku południowym.

15. Jak wcześniej wspomniałem Wielka Piramida powstała jako grobowiec faraona Cheopsa. W rzeczywistości nigdy nie znaleziono w jej wnętrzu żadnego ciała, ani sarkofagu.

16. Pierwszy na świecie strajk pracowników miał miejsce na budowie piramidy.

Ciekawostki o Piramidzie Cheopsa

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa