Krzywa Wieża w Pizie informacje i ciekawostki

Krzywa Wieża w Pizie informacje i ciekawostki

Krzywa Wieża w Pizie ciekawostki

Krzywa Wieża w Pizie ciekawostki - poznaj nieznane Tobie fakty o jednej z najbardziej znany budowli na świecie. Dowiedz się dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa, jaka jest jej wysokość oraz jak wygląda w środku.

Piza to niewielki miasto we Włoszech zamieszkałe przez nieco ponad 90 tysięcy osób. Każdego roku do miasta przybywa około 10 milionów turystów, aby podziwiać najpopularniejszy tego typu zabytek - Krzywą Wieżę. Obiekt ten rozsławił Pizę na całym świecie.

Historia budowy

Osobami odpowiedzialnym za projekt Krzywej Wieży byli Guglielmo i Bonanno Pisano. Prace ruszyły w 1173 roku i trwały przez 177 lat. Pierwsze poważne problemy na placu budowy pojawiły się podczas kończenia trzeciego piętra. Zauważono wówczas, iż konstrukcja zaczyna odchylać się od pionu w kierunku północnym. Architekci podjęli kroki, aby wyprostować wieżę poprzez wydłużenie jednej kolumny. Te działania przyniosły odwrotny skutek - obiekt zaczął przechylać się w przeciwnym kierunku. Z powodu niepokojów politycznych postanowiono przerwać prace na 100 lat. Ostatnie piętro, gdzie umieszczono dzwony ukończono w 1350 roku, jednak prace wykończeniowe trwały do 1372 roku.

Krzywa Wieża nie stanowi oddzielnej budowli, znajduje się ona na Polu Cudów (Campo dei Miracoli) i pełni funkcję dzwonnicy katedralnej. Na terenie kompleksu o łącznej powierzchni 8,87 ha mieści się katedra, baptysterium, cmentarz oraz dzwonnica. Całość została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku.

Dlaczego Krzywa Wieża w Pizie jest krzywa?

Najprawdopodobniej nie czytałbyś tego tekstu, gdyby nie błędy konstrukcyjne popełnione przez budowniczych oraz piaszczysty grunt. Podłoże od samego początku było niestabilne, jednak władze miasta próbowały zrobić coś z tym problemem dopiero w XX wieku. W 1935 roku postanowiono wpompować do podłoża płynny cement. To działanie nie pomogło. Wieża nadal pochylała się około 1 milimetr na rok. Choć wydaje się to niewiele, to warto spojrzeć na liczby. W 1360 roku pochylenie Krzywej Wieży wynosiło zaledwie 1,4 metra, w 1817 roku zwiększyło się do 3,8 metra, jednak rekord osiągnęła w 1993 roku z wynikiem 5,4 metra.

Czy Krzywa Wieża w końcu upadnie?

Najprawdopodobniej nie. W 1990 roku zamknięto Krzywą Wieżę na 11 lat. W tym czasie przeprowadzono prace remontowe mające na celu zatrzymanie postępowania procesu przechylania. Pracami kierował Włoch polskiego pochodzenia Michele Jamiolkowski. Ze szczytu wieży usunięto dzwony, spod fundamentów wypompowano wodę i wzmocniono podłoże. Obiekt został całkowicie odnowiony. Inwestycja ta pochłonęła 40 milionów dolarów. W 2008 roku architekci dumnie ogłosili, że wieża przestała się pochylać. W wyniku przeprowadzonych działań udało się zmniejszyć pochylenie o 45 cm i zatrzymać ten proces na około 200 lat.

Piękno Krzywej Wieży w Pizie podziwia około 10 milionów turystów każdego roku.

Powiązania Galileusza z Krzywą Wieżą

Według jednej z legend, to właśnie ze szczytu Krzywej Wieży Galileusz przeprowadził swój eksperyment niezależności czasu spadania ciał o różnej masie. Urodzony w Pizie astronom miał tego dokonać w 1600 roku. Galileusz zrzucał kule o różnej masie ze szczytu i mierzył czas ich spadania. Większość naukowców podważa tę historię z uwagi na brak mocnych dowodów na jej potwierdzenie.

Wnętrze Krzywej Wieży

Piękna na zewnątrz, pusta wewnątrz - taka właśnie jest Krzywa Wieża. W środku znajdują się tylko schody.

Krzywa Wieża w Pizie - wysokość

Pierwotne plany zakładały wybudowanie konstrukcji o wysokości 60 metrów. Plany architektów pokrzyżowało odchylanie się obiektu. Finalnie Krzywa Wieża w Pizie zatrzymała się na 54,98 metrach wysokości.

Ciekawostki o Krzywej Wieży

1. Nie tylko dzwonnica była wznoszona latami. Budowę katedry rozpoczęto w 1064 roku i trwała 54 lata. Na ukończenie baptysterium potrzebowano 28 lat.

2. W trakcie II Wojny Światowej wieża była punktem obserwacyjnym żołnierzy niemieckich. Miała zostać zniszczona podczas ataku sił amerykańskich. Zapobiegł temu Leon Weckstein, którego oddelegowano do obserwacji obiektu. Jak sam przyznał po latach nie chciał dać sygnału do ataku, ponieważ wieża i sąsiednie obiekty były zbyt piękne.

3. Krzywa Wieża w Pizie jest najsłynniejszą tego typu konstrukcją na świecie. Jednak tonie ona może pochwalić się największym odchyleniem. Taki obiekt znajduje się w niemieckim Suurhusen. Tam pochylenie wynosi ponad 5 stopni.

4. Na zamknięcie Krzywej Wieży w 1990 roku dla turystów wpływ miało tragiczne wydarzenie z 17 marca 1989 roku. Tego dnia o godzinie 8:55 w Pavii zawaliła się wieża miejska zabijając przy tym cztery osoby. Konstrukcja była nieco wyższa od tej w Pizie - miała 72 metry wysokości. Jednak nie była krzywa, a katastrofa była następstwem błędów podczas jej przebudowy. Dało to jednak do myślenia władzom w Pizie. Według architektów, gdy nie przeprowadzono tych prac, konstrukcja zawaliłaby się przed 2050 rokiem.

5. Niektórzy architekci twierdzą, iż istnieje możliwość całkowitego wyprostowania wieży. Na takie działania nie wyraziły zgody władze miasta, ponieważ obawaiali się, iż obiekt utraci na wartości.

6. W Polsce również znajduje się krzywa wieża. Nawet nie jedna. Największe odchylenie posiada Krzywa Wieża w Ząbkowicach Ślaskich (ponad 2 m) i Toruniu (około 1,5 m).

7. Na sam szczyt wieży prowadzi 297 stopni.

8. Obiekt jest symbolem Pizy, a także jedną z największych atrakcji turystycznych we Włoszech.

9. Krzywa Wieża liczy osiem kondygnacji.

10. Od 1911 roku dokonywane są dokładne pomiary pochylania się konstrukcji.

11. Bez wątpienia ten zabytek jest najczęściej fotografowanym obiektem w Toskanii.

12. Do wzniesienia wieży wykorzystano biały marmur. Łączna waga Krzywej Wieży to ponad 14 tysięcy ton.

13. Wejście na szczyt wieży jest płatne. Bilety kupowane są na konkretną godzinę i kosztują 18 euro.

W 2008 roku ogłoszono, iż wieża przestała się pochylać.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa