Jezioro Tyberiadzkie zwane także Jeziorem Galilejskim
Jezioro Tyberiadzkie, nazywane także Jeziorem Galilejskim, to jedno z najważniejszych miejsc dla chrześcijan. To właśnie tutaj Jezus wygłosił swoje kazanie na górze, a także dokonał licznych uzdrowień. Będąc w Izraelu nie można pominąć tego miejsca. Poznaj nieznane ciekawostki i dowiedz się czym są ryby św. Piotra.
Jedno miejsce, wiele nazw
Na określenie tego jednego miejsca funkcjonuje kilka nazw. Najpopularniejszą z nich jest Jezioro Tyberiadzkie. Bywa także nazywane jeziorem Genezaret lub Jeziorem Galilejskim (rzadziej Morzem Galilejskim). We współczesnym języku hebrajskim występuje pod swoją biblijną nazwą morze Kinneret - od hebrajskiego słowa kinnor (harfa lub lira). Nawiązuje to do kształtu akwenu. Nazwa Genezaret występuje w religijnych tekstach chrześcijańskich.
Dla Arabów jest to jezioro Buhajrat Tabarijja, co w tłumaczeniu oznacza Jezioro Tyberiadzkie.
Znaczenie dla chrześcijan
Większość apostołów Jezusa Chrystusa pochodziła z małych miejscowości leżących nad Jeziorem Galilejskim. To właśnie nad tym jeziorem Jezus wygłosił swoje kazanie na górze oraz dokonywał licznych cudów, uzdrowień, a także chodził po wodzie.
Ryby św. Piotra
W wodach Jeziora Galilejskiego pływają tilapie nazywane również rybami św. Piotra. To jedno z najdroższych dań, które można skosztować w lokalnych restauracjach. Nie jest to posiłek dla budżetowych turystów - za jedną rybę św. Piotra trzeba zapłacić około 100 zł.
Temperatura wody
Ze względu na niskie położenie woda w jeziorze jest bardzo ciepła praktycznie przez cały rok. Podczas najcieplejszych dni lata dochodzi ona nawet do 33 °C. Średnia temperatura wody latem wynosi około 28 °C. Zimą spada ona do około 15 - 18 °C.
Jezioro Tyberiadzkie ciekawostki
1. Obwód Jeziora Tyberiadzkiego wynosi około 53 km. Jego długość ma 21 km, natomiast szerokość 13 km. Całkowita powierzchnia akwenu wynosi 166 km². Najniżej położony punkt znajduje się na głębokości 43 m.
2. Wśród wszystkich jezior słodkowodnych na Ziemi jest najniżej położone - 209 m p.p.m.
3. Miejsce to bywa nazywane Jeziorem Jezusa, ponieważ wiele wydarzeń opisanych w Ewangeliach miało miejsce na jego wodach. To właśnie to jezioro Jezus kilkukrotnie przepływał łodzią, uciszał wzburzone fale, czy kroczył do swych uczniów. Nad jego brzegiem przekazał także władzę pasterską św. Piotrowi.
4. 175 km - taki dystans dzieli Jerozolimę od Tyberiady. Trasę można przebyć autobusem. Koszt takiej wyprawy to około 40 zł. Podróż trwa około 2,5 godziny.
5. Leżąca nad jeziorem Tyberiada należy do jednego z czterech świętych miast judaizmu. Obecnie jest to także jeden z najpopularniejszych kierunków wypoczynkowych w Izraelu.
6. Leżące w północnej części Izraela jezioro Tyberiadzkie jest największym jeziorem słodkowodnym w kraju.
7. Jezioro Galilejskie jest jednym z podstawowych źródeł wody dla Izraela. System rurociągów transportuje wodę z północnej części kraju, aż na południe,
8. Tabgha to niewielka miejscowość leżąca nad Jeziorem Tyberiadzkim. Odnaleziono tam szczątki człowieka neandertalskiego. Co więcej, w tej mieścinie Jezus dokonał cudu rozmnożenia chleba. Na pamiątkę tego wydarzenia wzniesiono Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb.
9. W Starożytności biegał tam szlak handlowy łączący starożytny Egipt z północnymi imperiami.
10. To właśnie z tego jeziora Piotr miał wyłowić rybę i wyciągnąć z jej pyska dwudrachmę, którą opłacił podatek.
11. Porównując zajmowaną powierzchnię Morze Martwe jest większe o 439 km².
12. Dom świętego Piotra Apostoła znajdował się w miejscowości Kafarnaum. Przez pewien czas przebywał w nim Jezus.
13. Jezioro jest zasilane przez rzekę Jordan.
14. Woda w jeziorze należy do bardzo czystych.