Ciekawostki o Operze w Sydney

Ciekawostki o Operze w Sydney

Ciekawostki o Operze w Sydney

Bez wątpienia Opera w Sydney, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Dowiedz się dlaczego główny ojciec projektu Jørn Utzon musiał opuścić Australię przed ukończeniem budowy, ile osób każdego roku odwiedza Sydney Opera House, a także poznaj ciekawostki o tym obiekcie.

Sydney Opera House ciekawostki

1. Władze miasta dostrzegły potrzebę wybudowania Opery w Sydney pod koniec lat 40. XX wieku. Miejscem zrealizowania inwestycji był półwysep Bennelong Point, gdzie mieściła się nieczynna już zajezdnia tramwajowa.

2. 13 września 1955 roku - tego dnia ogłoszono konkurs na najlepszy projekt budynku. Jury musiało wybrać jedną pracę spośród 233 zgłoszeń, które napłynęły z 32 krajów. Zwycięski projekt dostarczył pochodzący z Danii Jørn Utzon. Co ciekawe jego praca nie spełniała wszystkich wymogów konkursu - mężczyzna przekazał jedynie wstępny szkic.

3. Faktyczne prace na budowie rozpoczęto w 1959 roku. Pierwotnie zakładał ukończenie wznoszenie Opery w Sydney w 1965 roku, jednak liczne problemy opóźniły ceremonię otwarcia aż do 1973 roku.

4. Jørn Utzon nie ukończył budowy obiektu. Z uwagi na liczne problemy i wynikające z nich sporu opuścił Australię w 1966 roku.

5. Na ceremonii otwarcia 20 października 1973 roku pojawiła się królowa Elżbieta II.

6. Sydney Opera House zajmuje powierzchnię 1,8 hektara.

7. W budynku znajduje się kilka sal koncertowych. Największa z nich - Concert Hall - jest w stanie pomieścić 2679 osób i posiada największe organy na świecie, które powstawały przez 10 lat.

8. Początkowo planowano wydać na całą inwestycję 7 milionów dolarów. Z uwagi na pojawiające się problemy z gruntem i ciągle przesuwaną datę otwarcia całkowity koszt wzrósł do 102 milionów.

Opera w Sydney nocą prezentuje się niesamowicie.

9. Każdego tygodnia w Sydney Opera House odbywa się 40 wydarzeń kulturalnych.

10. 645 kilometrów - to długość kabli elektrycznych znajdujących się w obiekcie.

11. Każdego roku Opera w Sydney przyciąga ponad 8,2 miliona turystów. Generują oni łączny przychód ponad miliarda dolarów.

12. Obiekt otwarty jest przez 363 dni w roku.

13. Królowa Elżbieta II odwiedzała Operę w Sydney czterokrotnie.

14. W 2003 roku Jørn Utzon otrzymał Nagrodę Pritzkera za tę budowę.

15. Obiekt ten jest wizytówką Australii.

16. Trwająca do 2020 roku renowacja mająca na celu poprawę wrażeń akustycznych pochłonie 153 miliony dolarów.

17. Możliwe jest odbycie wycieczki po obiekcie. Bilet kosztuje 40 dolarów.

18. Budynek był wznoszony przez 10 tysięcy robotników.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa