Wielki Mur Chiński ciekawostki, fakty i mity

Wielki Mur Chiński ciekawostki, fakty i mity

Wielki Mur Chiński ciekawostki

Mur chiński ciekawostki - to jedna z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji na świecie. Dowiedz się ile lat budowano Wielki Mur Chiński, a także jaka jest jego długość. Bezapelacyjna wizytówka Chin, którą każdego roku odwiedzają miliony turystów.

Określenie Wielki Mur Chiński odnosi się do systemów obronnych, które składają się z wybudowanych ludzkimi rękoma murów obronnych, fortów i wież obserwacyjnych, a także zapór naturalnych. Oto ciekawostki o Murze Chińskim, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Ile lat budowano Mur Chiński?

Sporo. Budowa Wielkiego Muru zapoczątkował pierwszy cesarz Chin już w III wieku p.n.e. Konstrukcja miała pełnić funkcje nie tylko obronne, ale także być symbolem potęgi cesarza. Ostatni odcinek został wybudowany podczas panowania dynastii Ming w 1644 roku. Najstarsze fragmenty Wielkiego Muru mają ponad 2200 lat!

Wielkie cmentarzysko

Liczby związane z Wielkim Murem Chińskim robią wrażenie. Średnia wysokość ścian tej konstrukcji wynosi 7,8 metra. W najwyższym miejscu liczy aż 14 metrów wysokości. Średnio mur ma 6,5 metra szerokości. Do budowy zaangażowano ponad 3 miliony osób. Pracowali głowie żołnierze, chłopi, niewolnicy, a także przestępcy. Osoby mające problemy z prawem miały ogolone głowy, ich twarze były mazane na czarno, a także byli przykuci łańcuchami.

Niebezpieczeństwo oraz ciężkie warunki pracy przyczyniły się do śmierci ponad 400 tysięcy osób podczas budowy muru. W związku z tym narodził się mit głoszący, że ciała robotników chowano w murach. Takie historie nigdy nie zostały potwierdzone.

Mur Chiński ciekawostki - podczas budowy tego obiektu śmierć poniosło ponad 3 miliony osób.

Długość Muru Chińskiego

Pierwotnie mur ciągnął się od Shanhaiguan, aż do fortecy Jiayuguan leżącej w górach Nan Shan. Obecna długość głównego muru wynosi 2400 km, jednak w najlepszym okresie liczył on aż 7600km. Długość całkowita wraz z odnóżami wynosi 21 196 km.

Mur Chiński widziany z kosmosu

Dość często można spotkać się z twierdzeniem, że Mur Chiński można zobaczyć gołym okiem z kosmosu. Teoria ta została spopularyzowana przez podróżnika Richarda Halliburtona w książce „Second Book of Marvels”. Miało to miejsce w 1938 roku, czyli zanim człowiek pojawił się w kosmosie. Przez wiele lat próbowano obalić ten mit, ale była to jak walka z wiatrakami. W rzeczywistości Mur Chiński jest widoczny z niskiej orbity okołoziemskiej. Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który stąpał po Księżycu, był często pytany o to czy udało mu się dostrzec Wielki Mur Chiński. Za każdym razem jego odpowiedź brzmiała „nie”. Bez problemu za to można dostrzec zanieczyszczenie powietrza w Chinach.

Wielki Mur Chiński w Badaling

W odległości około 70 kilometrów od Pekinu znajduje się najlepiej zachowany odcinek muru. Bez problemu można się tam dostać ze stolicy Chin. Każdego dnia między tymi miejscami realizowanych jest kilkadziesiąt połączeń autobusowych. Całkowita długość muru w tym regionie wynosi 4,8 kilometra. Na trasie zachowało się 19 strażnic. Prace nad tą częścią rozpoczęto za panowania dynastii Ming (około 1505 rok). To także pierwszy odcinek, który został udostępniony turystom. Nastąpiło to w 1957 roku. Każdego roku na przejście tego dystansu decyduje się ponad 60 milionów osób. W okresie od maja do października każdego dnia spaceruje tam 70 tysięcy osób. Mur w Badaling jest także prezentowany zagranicznym dyplomatom. W 1972 roku zaproszono tam Richarda Nixona. Byli tam także Margaret Thatcher, królowa Elżbieta II, czy Ronald Reagan.

Europejska nazwa

Określenie Wielki Mur Chiński funkcjonuje od XIX wieku. Nazwa ta została nadana przez Anglików. W Chinach ta konstrukcja obronna znana jest jako Wànli Chángchéng, czyli Mur 10 Tysięcy Li. Liczby tej nie można traktować dosłownie. Dla Chińczyków oznacza ona coś nieskończonego, zaś Li jest jednostką miary.

Wielki Mur Chiński ciekawostki

1. Wielki Mur Chiński to najdłuższa konstrukcja wybudowana przez człowieka. Jednak gdyby zebrać wszystkie słowiki czekolady Nutella sprzedanych w jednym roku, możnaby go pokryć blisko osiem razy!

2. Blisko 60% Wielkiego Muru Chińskiego zostało uszkodzone bądź zrujnowane. Obecnie jest on niszczony przez okolicznych rolników mieszkających nieopodal budowli. Fortyfikacje obronne zamieniają w ścieżki, schrony, a nawet nawozy do upraw.

3. Najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym odcinkiem Wielkiego Muru Chińskiego jest Badaling. To właśnie tę część przedstawia się zagranicznym gościom honorowym - szefom rządów i głowom państw. Pokonując pierwsze kilometry należy się liczyć z ogromnym korkiem. Jednak po dłuższym spacerze można dojść do fragmentu, w którym będziemy zupełnie sami.

4. Początkowe plany zakładały wzniesienie wieży strażniczej co 100 metrów. Łącznie miało ich być ponad 40 tysięcy.

Od wieków powtarzano, że Wielki Mur Chiński jest widoczny z kosmosu. W rzeczywistości jest to nieprawda.

5. Jak udało się obliczyć podczas budowy Muru Chińskiego użyto ponad 300 000 000 m2 materiału. Taka ilość materiału wystarczyłaby do wybudowania 120 piramid Cheopsa.

6. Przez wiele wieków przekazywano mit, jakoby za czasów cesarza Qin Shi Huangdi w ścianach murowano ciała zmarłych robotników. Nigdy nie potwierdzono tego twierdzenia. Co więcej, ówcześni projektanci muru mieli świadomość, iż rozkładające się ciało osłabiłoby konstrukcję obiektu.

7. Z roku na rok Wielki Mur maleje. Obecnie w porównaniu do lat jego świetności jest go około 20 procent. Mur nie tylko rozpada się, ale jest także nielegalnie rozbierany. Dokonują tego okoliczni mieszkańcy, którzy wykorzystują materiał muru do wznoszenia domów.

8. Najprężniej mur powstawał w latach 1368-1644.

9. Wielki Mur Chiński jest jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Będąc w Pekinie należy wybrać się do Badaling.

Takie widoki gwarantuje tylko Wielki Mur Chiński.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa