Kaplica Sykstyńska informacje i ciekawostki

Kaplica Sykstyńska informacje i ciekawostki

Kaplica Sykstyńska ciekawostki

Kaplica Sykstyńska ciekawostki - dowiedz się, jak długo Michał Anioł tworzył swoje freski oraz dlaczego nie był zadowolony ze zlecenia otrzymanego od papieża Juliusza II. Poznaj nieznane ciekawostki o Kaplicy Sykstyńskiej.

Kaplica Sykstyńska to jedno z takich miejsc, które potrafi zachwycić każdego. Będąc na wakacjach w Rzymie, nie wypada o niej zapomnieć. Oto najważniejsze informacje o tym niezwykłym miejscu.

Historia w pigułce

Obiekt budowano w latach 1475-1483 na polecenie papieża Sykstusa IV. To właśnie od jego imienia wywodzi się nazwa tego miejsca.

Wymiary

Wymiary Kaplicy Sykstyńskiej nie są przypadkowe. Pomieszczenie w kształcie prostokąta ma 40,93 m długości, 13,41 m szerokości i 20,70 m wysokości. Takie same wymiary miała opisana w Starym Testamencie świątynia Salomona w Jerozolimie.

Miejsce najważniejszych wydarzeń

Od samego początku istnienia Kaplica Sykstyńska była przeznaczona jako miejsce na najważniejsze uroczystości kościelne. To właśnie w tym miejscu odbywają się konklawe, czyli wybory nowego papieża. Organizowane jest około 15-20 dni po śmierci bądź rezygnacji papieża. W głosowaniu niejawnym biorą udział kardynałowie. Imię kandydata zapisywane jest na kartkach, które zostają spalone po przeliczeniu. Po każdym zakończonym głosowaniu nad kaplicą Sykstyńską pojawia się dym. O wyborze nowego papieża informuje dym w kolorze białym, zaś czarny o konieczności dalszego głosowania. Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych miejsc w Watykanie.

Dzieło pt.

Niezwykłe dzieło jednego człowieka

Michał Anioł to człowiek, który rozsławił Kaplicę Sykstyńską na świecie. To właśnie dzięki niemu tysiące ludzi każdego dnia zadziera głowę do góry i podziwia niezwykły sufit. Pierwotnie Buonarroti został wezwany przez papieża Juliusza II w celu zbudowania monumentalnego grobowca, który miał się znaleźć w głównej nawie Bazyliki świętego Piotra. Po pewnym czasie papież zmienił zdanie i postanowił zlecić artyście namalowanie fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Michał Anioł nie był zadowolony ze swojego nowego zdania. Czuł się lepiej w rzeźbieniu, niż malowaniu. Jednak nie odmówił Juliuszowi II i podjął się zlecenia w 1508 roku. Prace zajęły mu cztery lata.

No photo!

Kaplica Sykstyńska znajduje się w samym sercu Muzeów Watykańskich. Zdecydowana większość odwiedzających swoje pierwsze kroki kieruje właśnie tam, tym samym pomijając liczne eksponaty muzealne. Każdego dnia freski Michała Anioła podziwia około 20 tysięcy osób. W Kaplicy obowiązuje zakaz robienia zdjęć, o czym informują liczne znaki. Przestrzegania tego zakazu pilnują ochroniarze. Jeśli przyłapią kogoś na gorący uczynku, natychmiastowo proszą o wykasowanie fotografii.

Ciekawostki o Kaplicy Sykstyńskiej

1. Ukończony w 1511 roku fresk pt. "Stworzenie Adama" to pierwsze dzieło, które przedstawia Boga w tak odważnej postaci. Buonarroti przedstawił go jako człowieka w podeszłym wieku z siwą brodą w otoczeniu aniołów. Co ciekawe znajduje się on na tle czerwonej chusty, która kształtem przypomina mózg.

2. Nagość przedstawiona w "Sądzie Ostatecznym" od początku wywoływała kontrowersje. Do tego stopnia, że w 1564 roku malarz Daniele da Volterra otrzymał zlecenie domalowania nagim postaciom okrycia. Przez to zadanie artysta otrzymał przydomek "majtkarza".

3. Znajdujące się na suficie freski nawiązują do Starego Testamentu. Postać Boga została w nich ukazana aż sześć razy.

4. Na sklepieniu kaplicy można doliczyć się aż 343 różnych postaci.

5. Na fresku przedstawiającym kuszenie Adama zamiast jabłoni pojawia się figa.

6. Każdego roku to miejsce odwiedza blisko pięć milionów osób.

Widok na Watykan.

7. Kaplica Sykstyńska z zewnątrz sprawia wrażenie zwykłego budynku. Prawdziwe piękna skrywa w swoim wnętrzu.

8. Najpopularniejsze freski są autorska Michała Anioła. Boczne ściany kaplicy zdobią powstał znacznie wcześniej freski Botticellego, na które również warto zwrócić uwagę.

9. Łączna powierzchnia fresków w kaplicy wynosi 1110 m2. To mniej więcej tyle samo co 20% powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego.

10. W dziełach Michała Anioła można zauważyć żołędzie. Nie jest to przypadek. Malarz otrzymał zlecenie od papieża Juliusza II, który nazywał się Giuliano della Rovere. Jego nazwisko oznacza "dąb". Przypadek?

11. Na sufitowych freskach odnoszących się do Starego Testamentu postać Boga została przedstawiona sześć razy.

12. Wszystkie osoby przedstawione w dziełach "Wygnanie z raju" i "Grzech pierworodny" są leworęczne.

13. Inauguracyjna msza święta została odprawiona 15 sierpnia 1483 roku.

14. Zanim Michał Anioł stworzył swoje największe dzieło, sufit kaplicy odzwierciedlał nocne niebo.

15. Za swoją pracę Michał Anioł otrzymał trzy tysiące dukatów.

16. Najsłynniejszymi dziełami znajdującymi się w Kaplicy Sykstyńskiej są "Stworzenie Adama" oraz "Sąd Ostateczny".

17. Michał Anioł został nazwany heretykiem, po tym jak namalował Adamowi pępek.

18. Bilet wstępu do Muzeów Watykańskich, który umożliwia wejście do Kaplicy Sykstyńskiej kosztuje 16 euro. Każdego roku muzeum generuje przychód w wysokości około 80 milionów euro.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa