The Shard ciekawostki i informacje

The Shard ciekawostki i informacje

The Shard ciekawostki - informacje o najwyższym budynku w Londynie

The Shard to najwyższy budynek w Wielkiej Brytanii. Poznaj ciekawostki o tym obiekcie, dowiedz się ile kosztował najdroższy apartament, jaką ma wysokość oraz co znajdowało się w jego miejscu wcześniej.

Ciekawostki o The Shard

1. Wieżowiec The Shard znajduje się w Londynie przy 32 London Bridge Street. Zanim powstał w tym miejscu znajdował się wieżowiec Southwark Towers. Budynek miał 100 metrów wysokości. Jego demontaż nastąpił w kwietniu 2008 roku. Nastąpiło to na skutek etapowej rozbiórki (implozja budynku była niemożliwa ze względu na bliskie położenie szpitala). Trawło to około dziewięciu miesięcy.

2. Budowa najwyższego budynku w Anglii rozpoczęła się z początkiem 2009 roku. Oficjalne zakończenie prac miało miejsce 5 lipca 2012 roku.

3. Głównym projektantem londyńskiego drapacza chmur był Włoch Renza Piana.

4. Wieżowiec ma 309,6 m wysokości. To najwyższy budynek nie tylko w Londynie, ale także w Wielkiej Brytanii. W Europie w tym rankingu zajmuje 5. miejsce i ustępuje jedynie rosyjskim drapaczom chmur.

5. The Shard składa się z 95 kondygnacji, z czego 72 z nich są użytkowe. Zajmują one łączną powierzchnię do użytku 111400 m². Na parterze można odwiedzić luksusową restaurację. Pierwsze 28 kondygnacji przeznaczono dla pracowników biurowych. Na kolejnych trzech piętrach działają lokale gastronomiczne. Nad nimi znalazło się miejsce na 18-piętrowy hotel. Od 53 do 65 piętra mieszczą się ekskluzywne mieszkania. Ostatnie trzy piętra użytkowe to taras widokowy.

6. Najdroższy apartament w The Shard kosztował 50 milionów funtów.

7. Inwestycja wzniesienia The Shard pochłonęła 435 mln funtów.

8. Zanim wybudowano The Shard najwyższą konstrukcją w Wielkiej Brytanii był wieżowiec One Canada Square - 235,1 m.

Bilet wstępu na taras widokowy The Shard kosztuje 32 funty.

9. Za wstęp na taras widokowy "The View" należy zapłacić £32.

10. Podróż windą na taras widokowy trwa około minuty.

11. W każde dwie soboty miesiąca na tarasie widokowym odbywają się imprezy Silent Disco. Za udział w tym wydarzeniu należy zapłacić £37.50.

12. W porównaniu do najwyższego budynku na świecie - Burdż Chalifa w Dubaju - The Shard jest o 518,4 m niższy.

13. W przypadku gdy wejdziesz na taras widokowy i nie jesteś w stanie zobaczyć przynajmniej trzech wymienionych obiektów - Walkie Talie, Tower Bridge, One Canada Square, czy London Eye - całkowicie za darmo otrzymasz bilet wstępu na ponowną wizytę na tarasie widokowym.

Miejsca na świecie

Ta strona jest miłośnikiem ciasteczek. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie w celu spersonalizowania treści i reklam oraz monitorowania ruchu w naszej witrynie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.

Eksploruj państwa