Sagrada Familia ciekawostki
O tym czym jest i gdzie się znajduje Sagrada Familia wiedzą wszyscy. Poznaj nieznane ciekawostki o jednym z największych osiągnięć Gaudiego. Dowiedz się, kto był pierwotnym architektem budowy, dlaczego świątynia nie będzie wyższa niż 173 metry, a także kto finansuje całe przedsięwzięcie.
Historia budowy
Pierwotna wizja architekta zakładała, że kościół będzie przypominać jeden wielki organizm. Prace budowlane rozpoczęto w 1882 roku. Dość szybko Francisco Villar skonfliktował się ze stowarzyszeniem przekazującym finanse na budowę. Doprowadziło to do zmiany architekta. Zadanie postanowiono wręczyć Gaudiemu, który całkowicie zmienił koncepcję poprzednika. Ostatnie 15 lat swojego życia spędził nad dopracowywaniem konstrukcji obiektu.
Sagrada Familia nieznane ciekawostki
1. Obecnie Sagrada Familia uważana jest za jedno z największych dzieł Gaudiego. Jednak pierwotnie projektowaniem budynku zajmował się Francisco Villar. Gaudi otrzymał to zlecenie ponieważ Villar popadł w konflikt z osobami finansującymi budowę.
2. Gaudi był tak zaangażowany w całe przedsięwzięcie, iż postanowił zamieszkać na terenie budowy.
3. 7 czerwca 1926 roku Gaudi został potrącony przez tramwaj w Barcelonie. Kataloński architekt zmarł trzy dni później w wyniku doznanych obrażeń. Zgodnie ze swoją prośbą został pochowany w świątyni, którą budował.
4. 7 listopada 2010 roku podczas pielgrzymki papieża Benedykta XVI, w świątyni odprawiono uroczystą msze świętą. Wydarzenie zgromadziło ponad 62 tysiące osób.
5. Obecnie Sagrada Família wznosi się na 115 metrów wysokości. Z tym wynikiem zajmuje 32. miejsce wśród wszystkich najwyższych kościołów na świecie. Jak jednak wiadomo kościół w Barcelonie ciągle jest budowany. Prace mają zakończyć się za około 8-10 lat. Najwyższa z wież świątyni ma mierzyć 172 metry. Z tym wynikiem będzie to najwyższy kościół świata. Obecnie jest nim niemiecka Katedra w Ulm (161,53 m).
6. Gdy Gaudi otrzymał propozycję wybudowania świątyni w Barcelonie, miał 31 lat.
7. Gaudi zmarł 44 lata od rozpoczęcia budowy. Szacuje się, że po tym czasie Sagrada Família była ukończona w 25%.
8. Aktualnie Sagrada Família posiada 8 wież. Projekt końcowy zakłada ich aż 18. Liczba ta nie jest przypadkowa. Mają one symbolizować 12 apostołów, 4 ewangelistów, Maryję i Jezusa.
9. Świątynia w Barcelonie ma posiadać trzy fasady. Dwie z nich zostały już ukończone. Przedstawiają one Boże Narodzenie i Mękę Pańską. Trzecia ciągle realizowana będzie ukazywać zmartwychwstanie Jezusa.
10. Tylko w 2009 roku na budowę wydano 18 milionów dolarów.
11. Budowa świątyni nie jest w żaden sposób finansowana przez hiszpańskie władze, ani oficjalne źródła kościelne. Fundusze pozyskiwane są od prywatnych patronów, darowizn od ludzi, a także z biletów zakupionych przez turystów.
12. Sagrada Família jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Hiszpanii. Każdego roku do jej wnętrza wchodzi około trzech milionów turystów. Bilet wstępu kosztuje 15 euro.
13. Początkowo zakładano, że budowa może zająć nawet 200 lat.
14. Wnętrze świątyni może pomieścić 13 tysięcy osób jednocześnie.
Wnętrze świątyni w Barcelonie
15. Egipcjanie potrzebowali 20 lat, aby wznieść Piramidę Cheopsa. Hiszpanom wzniesienie Sagrady Familii zajmie 146 lat.
16. Na polecenie Gaudiego, obok Sagrada Familii wzniesiono szkołę. Miały do niej uczęszczać dzieci pracowników, którzy większość swojego czasu spędzali na placu budowy.
17. W trakcie Wojny Domowej w Hiszpanii na plac budowy wdarli się anarchiści. Wywołali oni pożar, zniszczyli większość projektów i szkiców świątyni. Niestety nie wszystkie udało się odtworzyć.
18. Gaudi żył w przekonaniu, że żadne ludzkie dzieło nie powinno przewyższać dzieł Boga. Końcowa wysokość Sagrada Familia (172 m) nie jest przypadkowa. Najwyższe wzgórze w Barcelonie Montjuïc znajduje się na wysokości 173 metrów n.p.m.
19. Świątynia jest długa na 95 metrów. Jej szerokość to 60 metrów.
20. Aby znaleźć się na szczycie jednej z wież, należy pokonać 400 schodów. Jeśli jesteś leniwy, możesz po prostu skorzystać z windy.
21. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oficjalne zakończenie prac nastąpi w 2026 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Gaudiego.
22. Znajdujące się we wnętrzu kolumny mają przypominać drzewa.
23. W wyniku wybuchu Wojny Domowej prace budowlane zostały zatrzymane na okres 15 lat.